Co je to fenomén street art? Je to umění nebo vandalismus? Přináším ti exkluzivní rozhovor se streetartovým umělcem, který však chce zůstat v anonymitě.

avatar

Markéta Kuča
Tvrdohlavý exhibicionista, co si jde vždy pevně za svým.

Inspirace plyne z vlastních nápadů

1. Kde si myslíš, že je hlavní rozdíl mezi streetartem a graffiti?

Ta hranice je mnohdy velmi tenká. Typické graffiti je obraz tvořený barvami. Streetart je tvorba, u které není omezeno čím, jak a kde se tvoří. Například když z polystyrenových tabulí vyřežu písmena, tvary nebo udělám postavičky ze sádry a někam je namontuji, už je to streetart. I to, že třeba na lampu dám zásuvku, pomaluju cokoli na nezvyklou barvu, díru ve šťáře zdi vyplním barevným legem. To vše je streetart.

Street art
Vandalismus nebo umění?
zdroj: facebook.com

2. Jak ses k tomu vlastně dostal? Kdo tě inspiroval?

Můj názor je, že lidé mají geneticky danou vlohu mít potřebu tvořit a předávat nějakou cestou odkaz světu. Už neandrtálci v pravěku malovali mamuty na stěny. Je to v lidech. Dostal jsem se k tomu tak, že jako mladej jsem si maloval po papírech a nakonec se mi zalíbil ten adrenalin a noční zážitky z akcí. Jako každý koníček to má své kouzlo. Inspirace plyne z vlastních nápadů i z toho, co kde člověk vidí.

3. Jak dlouho se tomu věnuješ?

Asi deset let.

Street art
Street art
zdroj: facebook.com

4. Ví o tom tví rodiče, co děláš? Co na to říkají?

Maj oči, když mi máma prala mikiny sjeté od barev non stop, bylo to jasný. No v mých osmnácti jim to bylo fuk, pač všechny průsery šly pouze na můj krk.

Dobrý rybář chytne rybu i na klacek se silonem

5. Street art je vnímán různě, jako specifický druh komunikace, vyjádření jedince. Co tím vyjadřuješ ty?

Těžká otázka, ukazuju, lépe řečeno ztvárňuji myšlenky mé hlavy, nálady. Nedá se to konkrétně rozebrat.

Street art
Pouliční umění
zdroj: facebook.com

6. Kdo je tvým vzorem a proč?

Vzorem v počátcích bývají zpravidla místní, jak to nazvat… umělci a časem jak se člověk rozvíjí, roste obzor jeho okruhů, které poznává. Momentálně svět válcuje Banksy. U nás se mi líbí třeba tvorba Honzy Kalába z Prahy (POINT, Cakes, DsK) asi největšího z Čechů v tomhle.

7. Jak vidíš vývoj street artu u nás? Pozoruješ nějaké zásadní projevy ostatních? Myslíš, že má street art u nás budoucnost?

Vývoj je samocesta, samouku. Čím víc hlav se tomu věnuje, tím víc se toho vymyslí. Mladší se nebojí jít do velkých rizik. Podobně jako piloti formulí co maj rodinu, už podvědomí zpomalují, tak i v tomhle se časem jde do rizikových situací, čím dál tím míň. Výjimky a extrémisti se vždy najdou a všude, ale jsem toho názoru, že likvidovat si život těmihle problémy za to nestojí. Jasně že jo, tvořit se bude stále, jen v jiných formách, ale záleží, jak moc se lidi tomu věnují a pak jestli mají dostupné prostředky na to ztvárnění. Dobrý rybář chytne rybu i na klacek se silonem, dobrý pouliční flákač vytvoří dílo i s klubkem šňůry, příkladem.

Street art
Umělecké pojetí
zdroj: facebook.com

Je to něco jako choroba

8. Co se týče street artu v zahraničí a tady, myslíš, že se dá srovnávat?

Dá, určitě jo. Co jsem viděl a měl možnost vypozorovat, vůbec nejsme pozadu. Možná naopak tím, že všude kolem nás jsou policajti a zákony přísnější, tak mají trochu víc svázané ruce na ilegální scéně.

9. Kam budou směřovat tvé další kroky? Chceš se nějak více rozvíjet?

Už to beru rekreačně, není mi osmnáct ani dvacet. Spíš se víc starám o živobytí, samozřejmě z nostalgie rád zavzpomínám, když někde něco svého potkám, ale už ta tvorba není tak akční. Jasně že během roku někde něco udělám, to prostě nejde vydržet. Je to něco jako choroba :-D .

10. Měl jsi už nějaké problémy s policií?

Noo to nebudeme rozpatlávat, trestán jsem byl. Zrovna když přijali novelu zákona, kdy už nešlo o poškozování cizí věci jako přestupek, ale trestný čin sprejerství. Možná ještě najdu někde doma ústřižky z novin, v rádiu mě hlásili, čímž se nechválím, pač je to potupa nechat se vylapit. Přepísk jsem hranici risku. V databázi jsem taky, proto se pouliční scény straním víceméně. Víc detailů ti samozřejmě nepovím.

Street art
Zobrazení je někdy naprosto realistické.
zdroj: facebook.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Katka

    to je super, líbí se mi kdejaká adrenalinová akce a tyto fotky
    vypovídají o tom že se můžou povést. Klidně bych tento art styl zapojila
    i jako ozvláštnění teambuildingu –
    http://all4event.cz/cz/hry-zabava-adrenalin/