Po třicítce je největší čas se usadit a založit rodinu. Tak co do té doby něco zažít?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Kolem třiceti je už největší čas založit rodinu (pokud nějakou chceš, a buďme upřímní, většina holek aspoň jednou v životě snila o manželovi, dětech a domku se zahradou), a s dítětem na krku toho moc nezažiješ. Tak co zkusit toho co nejvíc prožít, dokud ještě můžeš?

Nauč se cizí jazyk a cestuj do země, kde se jím mluví

Říká se, že kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Pokud jsi četla knihu (nebo viděla film) Jíst, Meditovat, Milovat od spisovatelky Elizabeth Gilbertové, tak víš, že právě zmíněná spisovatelka se začala učit italsky čistě jen proto, že se jí jazyk líbil, a potom (po spoustě životních problémů) odjela na čtyři měsíce do Říma, aby se naučila mluvit jako pravá Italka, a taky poznala místní kulturu a zvyky.

A to přesně bys měla udělat taky – nauč se cizí jazyk jen proto, že se ti líbí. Klidně i na internetu. Nemusí to ani být jazyk, který někdy nějak (třeba pracovně) využiješ – líbí se ti švédština? Co ti brání si koupit slovníček a učebnici gramatiky a doma se ji naučit? A pak, až se budeš umět aspoň trochu dorozumět a případně zeptat na cestu, jeď do Švédska – jazyk si tam aspoň pořádně procvičíš a naučíš se jej používat, nemluvě o tom, že rodilí mluvčí tě nejlíp naučí mluvit jejich jazykem. (Dokonce i se správným přízvukem.)

Zažij nějaký adrenalin

Skok
Adrenalinových sportů existují desítky, je jen na tobě, jaký si vybereš.
zdroj: pinterest.com

Adrenalinových zážitků můžeš mít spousty. Pokud se ti příčí řítit se hlavou napřed přivázaná za nohy na gumě směrem k řece nebo do propasti, nikdo neříká, že zrovna bungee jumping je něco, co musíš vyzkoušet. Ale co třeba skydiving? Ten, podobně jako běžný skok s padákem, spočívá v tom, že vyskočíš z letadla a k přistání na zemi používáš padák, nicméně zatímco při běžném seskoku parašutisté otevírají padák hned potom, co jsou venku z letadla, při skydivingu nějakou dobu padáš volným pádem a padák otvíráš až chvíli před přistáním.

A pokud se ti nechce ani jen tak vyskočit z letadla s padákem na zádech, vždycky můžeš zkusit cliff diving, neboli skok z útesu nebo skály do moře či jezera. Nicméně pokud něco takového zkoušíš, rozhodně si s sebou vezmi kamarády, kteří ti kdyžtak pomůžou, kdyby se ti něco stalo, a rozhodně si nejdřív pořádně prohlídni místo, kde skáčeš – voda pod místem, odkud skáčeš, musí být dostatečně hluboká. Taky nezapomeň na to, že skáčeš z pořádné výšky, takže se salty a podobnýma „vylomeninama“ si dej pozor – dopad do vody zády napřed z takové výšky může mít za následek nepříjemná zranění, která můžou vést i k tomu, že bys mohla skončit na vozíku.

Nicméně adrenalinových (extrémních) sportů rozhodně existuje mnohem víc. Pokud se ráda potápíš, můžeš zkusit „extrémnější“ verzi klasického potápění, kterou je freediving. Jediným, nicméně celkem podstatným, rozdílem mezi těmito dvěma způsoby potápění je ten, že freediving je potápění bez dýchacích přístrojů. ROZHODNĚ ho ale nezkoušej jen na vlastní pěst – před tím, než můžeš něco takového provádět, bys měla projít školením ohledně toho, jak na dostatečně dlouhou dobu zadržet dech.

Mezi extrémní sporty ale patří například i u nás celkem oblíbené hry jako paintball nebo airsoft, stejně tak i skateboarding a všechny jeho odnože, nebo třeba parkour nebo windsurfing, stejně tak i vodní lyže. Je jen na tobě, jestli si vybereš a zkusíš jen jeden z nich, nebo třeba všechny. :)

Vycestuj bez mapy (a bez telefonu)

Když cestuješ někam, kde se nevyznáš, a náhodou se ztratíš, obvykle prostě použiješ mapu, ať už na papíře nebo v telefonu, k tomu, aby ses dostala tam, kam potřebuješ. Na to ale pro jednou zapomeň a nech mobil i mapu doma. Ptej se na cestu místních – většina z nich (pokud nejsi v Čechách) bývá docela příjemná a ukáže ti cestu, možná dokonce zkratku, na kterou bys sama nepřišla. A co ty víš, třeba potkáš někoho, s kým zůstanete přátelé do konce života!

Žij v jiné zemi

Cesty
Život v jiné zemi ti nabídne naprosto jinou perspektivu na kulturu i jazyk.
zdroj: tumblr.com

Seznámení se s cizí kulturou a tradicemi je úžasný zážitek, který ti pomůže určitým způsobem „docenit“ tvou vlastní. Zkus žít jako au pair v zemi, jejíž jazyk ovládáš aspoň na komunikační úrovni – jednak si ho ještě procvičíš a jednak poznáš spoustu nových lidí, budeš mít zážitek na celý život a seznámíš se s kulturou odlišnou od té naší.

Nicméně pokud starání se o děti cizím lidem není úplně tvoje vášeň, nebo je pro práci au pair v zemi, kterou chceš navštívit, požadavkem něco, co neumíš nebo nechceš dělat (kupříkladu někde řidičák k práci au pair potřebuješ, někde ne), můžeš zkusit i dobrovolnickou práci nebo pracovní pobyty. Fantazii se meze nekladou, a pokud cestovat chceš, způsob se najde vždycky.

Daruj vlasy dětem s rakovinou

I v České Republice už existuje možnost dárcovství nejen krve nebo kostní dřeně, ale i vlasů. Darování vlasů na příčesky je jednak dobrou alternativou k předchozím dvěma, pokud z nějakého důvodu například krev darovat nemůžeš (například pokud máš srdeční problémy, vážnější alergii a podobně), a jednak podobně jako krev, i vlasy můžeš darovat opakovaně – samozřejmě hned potom, co dorostou. A je to pro dobrou věc; z darovaných vlasů se vyrábí příčesky a paruky (nejen) pro děti s rakovinou nebo jinými zdravotními problémy způsobujícími vypadávání vlasů.

Co ty?

Máš seznam věcí, které chceš stihnout, než ti bude třicet? Zapomněla jsem na něco? Dej vědět v komentářích! :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Kamil Štrof

    Já jsem dlouho chtěl udělat něco extrémního, něco čím bych trošku prolomil svoje hranice a tak jsem si přes https://kurzyazazitkyonline.cz/ koupil tandemový seskok padákem. Bylo sice těžké vystoupit ze svého komfortu, ale jsem za to rád, protože mám zážitek na celý život.

  • sluníčko Moni

    Kde v Praze mohu darovat vlasy, ( jak mi narostou do vhodné délky :-) ) pro dětské onkologické pacienty … ???

    Díky za odpověď mé předčasné otázky,
    ( ráda bych např. udělala s tímto pididárečkem alespoň šťastné+ veselé vánoce dotyčné holčičce, kt. díky chemoterapii+ ozařování přišla o své vlasy). Namaste Moni