Ať už v tom dobrém slova smyslu nebo v tom špatném, na některé knihy prostě nezapomeneš. Můj pohled na svět změnily právě tyhle.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Tyhle knížky změnily můj život
Existuje hodně knížek, které mi svým způsobem změnily život
zdroj: tumblr.com

Jsem zarytá knihomolka a to se asi nikdy nezmění. Knížky jsou pro mě způsobem, jak uniknout od reality, ale vlastně si i připomenout, že některé věci v životě jsou důležité… a v mnoha případech taky způsobem, jak změnit svůj pohled na určité věci a situace v životě. Ne vždycky v dobrém, jenže život taky není vždycky super.

J. R. R. Tolkien – Pán prstenů / Hobit

Tyhle knížky změnily můj život
Tolkiena jsem četla jako malá, ale pořád se k němu ráda vracím
zdroj: bloodybrilliantbooks.tumblr.com

Pána Prstenů i Hobita jsem četla poprvé asi v páté třídě. K Hobitovi jsem se vrátils, až když vyšel film, ale Pána prstenů – obzvláště první díl – čtu s radostí vždycky, když zrovna nemám na čtení nic jiného.

Musím říct, že Tolkien je jedním z autorů, jejichž tvorba mě v životě ovlivnila asi nejvíc a obzvláště vzhledem k tomu, v jaké době byl Hobit a Pán prstenů napsaný, o to víc si myslím, že jsou takové knihy důležité. Tolkienovy knihy mi daly naději, připomněly mi, že přátelství je důležité, protože opravdoví přátelé jsou tu pro člověka ve chvílích, kdy to potřebuje nejvíc, a ukázaly mi, že jakkoli si člověk může myslet, že je nedůležitý a bezvýznamný, není to pravda. A to je vědomí, které je pro mě hodně důležité.

Lois Lowry – Dárce

Tyhle knížky změnily můj život
Dárce je relativně stará kniha, která byla letos zfilmována.
zdroj: kniznipratelstvi.cz

Dárce, skvělá první část stejnojmenné série (a její jediný díl, který u nás vyšel), je většinou zařazován mezi dětské knížky. Letos byla tato kniha zfilmována a myslím, že film knize ostudu rozhodně vůbec nedělá. Dárce popisuje příběh Jonase, který žije ve světě, kde jsou všechny emoce kontrolované, kde není žádná bolest. Alespoň do doby, než je mu dvanáct, a on zjistí, že na světě jsou i věci jako bolest, strach, vášeň.

Jakkoli svět bez bolesti zní možná utopicky, Dárce mě naučil si uvědomit, že to ve skutečnosti tak skvělé není. Připomněl mi, že právě emoce, i ty špatné, které prožíváme, jsou tím, co dělá život takovým, jaký je, a žít bez nich by znamenalo upadnout do určité apatie, a jaký by pak měl život smysl?

Gayle Forman – Jestli zůstanu (Zůstaň se mnou)

Tyhle knížky změnily můj život
Podobně jako u Dárce, i If I Stay bylo letos zfilmované.
zdroj: moje-iluze.blog.cz

Je to vlastně trochu paradox. Zůstaň se mnou, v originále If I Stay, které v Čechách vyšlo letos v novém vydání právě pod tímhle názvem (název v prvním vydání byl Jestli zůstanu), jsem si přečetla právě po tom, co jsem viděla trailer k filmu, ale zmíněný film, který mě na knihu nalákal, jsem nakonec ještě neviděla.

Příběh Mii, která se jako jediná přeživší po tom, co její rodina měla autonehodu, ocitá v kómatu, kdy ale vnímá svět kolem sebe, a je postavena před rozhodnutí, které jí změní život – jestli zůstat naživu nebo přestat bojovat a zemřít – mě po dočtení knihy zanechal tak trochu ve stavu letargie, kdy jsem seděla a koukala do zdi a přemýšlela. Přemýšlela jsem o tom, jak bych se rozhodla já sama, to rozhodně, ale i o tom, že tohle je něco, co se může stát každému z nás: kdokoli se může stát obětí autonehody.

Zůstaň se mnou mě naučilo snažit se žít každý den tak, jako by byl mým posledním, a dá se říct, že ze všech knih, co jsem za posledních pár let četla, mě za srdce chytilo asi nejvíc.

Vladimir Nabokov – Lolita

Tyhle knížky změnily můj život
Lolita není kniha, kterou bych četla jen tak pro radost, ale i tak je pro mě důležitá.
zdroj: tumblr.com

Ráda bych řekla, že Lolita je přesným opakem knih, které jsem vyjmenovala předtím, a to především díky tématu, kterým se zabývá, jenže ono to není tak jednoduché. Když nic jiného, tak jsem si díky ní uvědomila jednu věc, kterou většina knih, byť sebelepších, postrádá: že všechno není černobílé, ani v literatuře, ani ve „skutečném“ životě.

To je totiž tak: ve většině knih, které jsem četla předtím, než jsem objevila Lolitu, to opravdu JE černobílé: mám kladného hrdinu, toho, kterému mám od začátku fandit a v hloubi duše vím, že to s ním dobře dopadne, a záporného „hrdinu“, kterého mám nesnášet od chvíle, kdy se objeví na scéně, ať už z jakéhokoli důvodu.

U Lolity je to ale trochu jinak. Nabokov při psaní využil faktu, že pohled první osoby je přeci jen pohled subjektivní, a využil ho dobře. Humbert Humbert je vypravěčem, který dokáže čtenáře vtáhnout do příběhu a vidět věci jeho očima a tak jsem v půlce knihy zjistila, že mám ráda hrdinu, který je nejen pedofil a únosce, ale pravděpodobně možná i vrah – a to není zrovna definice kladné postavy. Nicméně jsou to právě chytré odbočky v příběhu, ty, které čtenáři ukazují, jak to pravděpodobně s Lolitou dopadne – jako například moment, kdy pláče tak dlouho, až ji to naprosto vyčerpá a ona usne – které mi daly jednu hodně důležitou lekci v životě: jakkoli důvěryhodný se vypravěč může zdát, každý příběh má víc stran.

A co ty? Které knihy ovlivnily tvůj život?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář