Zfilmovat knížku je samo o sobě problém. Zfilmovat epickou fantasy jako Pán Prstenů je ale nadlidský výkon.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Jakožto zarytý příznivce fantasy literatury a Tolkiena obzvlášť, si musím rýpnout – většina filmů podle fantasy knih nestojí za nic. A jakkoli se Peter Jackson snažil, což se očividně projevilo i na tržbách, no… řekněme, že to pořád mohlo být lepší. Ne, nechci tu kritizovat, upřímně si ani nemyslím, že bych na to měla právo, protože bych to neudělala líp. Já jen ráda rejpu do věcí, co mám ráda, taková jsem já.

Hobit
Hobit je nejkratší ze knih o Středozemi, ale i přesto bude rozdělen na 3 filmy.
zdroj: tumblr.com

Hobit – krátká knížka, tři filmy?

Hobit je úplně první z knih o Středozemi, která má v původním, tedy anglickém, vydání, přesně 310 stránek. Řekněme si to upřímně – ze všech knih od Tolkiena se čte asi nejlíp, a ze všech knih o Středozemi je nejkratší. A filmy? Nelogicky natočené až XXX let po Pánu Prstenů, v rámci dodržování trendu porcování filmů a snahy o co nejvyšší tržbu poměrně stupidně rozdělené do tří filmů, kde je spousta děje, který tam nemá být, a postav, které nepatří do Hobita, ale do Silmarillionu a Nedokončených Příběhů či dokonce Pána Prstenů (Legolas a Galadriel, že ano).

První díl jsou tři hodiny dlouhometrážních záběrů na úžasnou krajinu Nového Zélandu, ale děj je tak nějak nic moc, a vzhledem k právě i délce knižní předlohy by Peter Jackson možná byl udělal líp, kdyby udělal jeden pořádný film, a ne tři, které budou stát za nic. Neříkám, že je to špatný, to vůbec ne. Zpracování, efekty a podání úžasný. Jen ten děj si vesele pokulhává asi kilometr v pozadí.

Pán Prstenů – epická fantasy, tři filmy (zas?)

Pokud se na to kouknu ze strany Hobita, třísetstránkové knihy rozdělené do tří filmů, pak by celý Pán Prstenů, který má celkem přes neskutečných jedenáct set stránek, musel být rozdělený do deseti, možná i jedenácti filmů. Co se dějové stránky týče, i tak je ale v Pánovi Prstenů zachovaná víc a věrněji, než v Hobitovi, filmy jsou sice stejně tak dlouhé, ale aspoň se NEVLEČOU a mně osobně se líbí víc, než právě zmíněný Hobit.

Knížky versus filmy

Haha, řeším to pořád a asi s tím začínám být trapná, ale já si nemůžu pomoct. No, četla jsem od Tolkiena všechno, co vyšlo, a musím říct, že nejhůř se mi četl Silmarillion, který zfilmovaný nebyl, takže nemám moc co porovnávat. Nejlíp se na druhou stranu četl Hobit, který mi přišel takový nejpřehlednější, a dodnes ho mám hrozně ráda. A Pán Prstenů? No, řekněme, že je tam šílená spousta postav, dlouhý souvětí a pokud přestaneš číst v půlce odstavce, můžeš počítat s tím, že se ztratíš.

Na druhou stranu filmy jsou na tom přesně opačně – Hobit, který se jako knížka čte nejlíp, má nejrozvleklejší film, bezdůvodně rozdělený na 3 díly, zatímco Pán Prstenů, který se nedá číst, pokud na něj nemáš čas, má filmy velice povedené. No a samozřejmě, je to Nový Zéland, takže mají taky nádherné prostředí. Osobně si myslím, že nikdo by na tu práci nebyl lepší, než Peter Jackson.

… a minimálně jedna věc se upřít nedá – postavy v průběhu všech filmů napříč Hobitem a Pánem Prstenů (až na Bilba, očividně) hrají ti samí herci, a lidem se to aspoň neplete. A celkově za obsazení palec nahoru.

Vy a Tolkien

Zeptala jsem se několika svých kamarádů, jestli mají radši Středozem ve filmu nebo v knížkách. Tady jsou jejich odpovědi.

Michal (17): Ke knížkám jsem se dostal právě přes filmy, což znamená, že filmy určitě nejsou tak k ničemu, když mě přivedly k něčemu tak skvělýmu. Bohužel teď nemám moc čas číst a Pán Prstenů se navíc čte dost blbě, tak už jsem to dlouho nečetl.

Jana (21): Na Hobita mě přivedl přítel, který byl totálně zažraný do fantasy, a ten zbytek jsem si už našla sama a jsem nadšená. Filmy jsem viděla, ale nezaujaly mě tak, jako knížky. Ale čím to je, to těžko říct :-) .

Alex (18): Připadám si jako barbar, ale o Tolkiena jsem v životě nic nečetl. Ale filmy jsem, viděl všechny a jsou skvělý, možná až budu starší a nebudu mít co dělat, přečtu si i ty knížky!

David (19): Sice to není úplně můj žánr, ale KDO NEZNÁ TOLKIENA, PROBŮH?

Týna (22): Studuju britskou literaturu a od Tolkiena jsem četla všechno, ale musím říct, že v rozhodování mezi knihou a filmem bych měla problém – ve filmu hraje Orlando Bloom, pro kterého mám slabost :D

A co ty?

Máš ráda fantasy? Četla jsi něco od Tolkiena? Filmy nebo knížky? Poděl se v komentářích.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • El

  Zaprvé, respektuji váš subjektivní názor, ale myslím si, že jste nezvolila správný způsob interpretace, neboť po přečtení vašeho článku budete každého jen těžko přesvědčovat, že se vám film líbil, jen rýpáte. Zadruhé, jak můžete srovnávat LotRa a Hobita? to prostě nejde :D to je jako srovnávat slané se sladkým! kdo má rád slané, dá si sýr a kdo sladké, sáhne po čokoládě. Oba filmy mají svá pro i proti, ačkoli toho proti je velmi málo. A že tam Jackson přidal pár postav navíc? No a? Komu to vadí? Původní poitnu příběhu to nijak nezměnilo, jen ho to obohatilo o pár okulahodících scén. Mimo jiné, první díl je naprosto paralelní s knihou, takže jestli máte problém s popisnými pasážemi, obraťte se na Tolkiena:) a váš argument, že studujete tam a tam s průměrem tím a tím není zcela adekvátní..nikoho to nezajímá:)) Kdejaký fanoušek to může mít zmáklé víc, než vy s průměrem 1,5;)

 • Kája Kubínová

  EHEM EHEM, studuju na filmové škole s průměrem 1,5, takže prosila bych neurážet můj důvtip a inteligenci, děkuji. Žijeme v zemi s právem na svobodu slova, filmy jsem viděla všechny a knížky jsem četla taky všechny, a rozhodně jsem nechtěla naznačit, že jsou špatné, to vůbec. Jenže jsem na Tolkienovi vyrostla a tak myslím, že mám víc než dostatečné právo si rýpnout. Fakt, že je Hobit celkem bezdůvodně rozdělen na tři části mi vadí, ano – kdyby se z prvního dílu vystříhaly všechny sáhodlouhé záběry na překrásnou novozélandskou krajinu, stáhla by se jeho délka na polovinu. Pokud jsem vás svým článkem nějak urazila, omlouvám se, ale tak znáte to – pokud to umíte líp, proč nepíšete vy?

 • c

  Aale, tohle je subjektivní článek až to bolí, nevím jestli se to na takový server úplně hodí..mimo to pořád nechápu, jak chce někdo srovnávat spisovatele s režisérem, film může být podle nějaké předlohy, ale nikdy to nemůže být úplná kopie. Hobbit nebyl nic moc, ale zrovna Pán prstenů je třeba lepší než knihy. Podle mě určitě

 • sss

  Vy jste nikdy nebyla zklamaná z filmu,který někdo natočil podle Vaší oblíbené knížky? Pokud ne,hádala bych,že buď moc nečtete,nebo Vaše oblíbené knihy zatím nebyly natočeny. Hobita jako knížku mám moc ráda-první díl filmu se mi celkem líbil (ačkoliv-šlo by to rozhodně lépe), ale na druhý raději ani nepůjdu… stačily ukázky-když jsem viděla,co tam nacpali věcí,které nemají v Hobitovi co dělat.
  Paolini také nic nenatočil,ale nedivím se mu,že z premiéry Eragona odešel zvracet.

 • Líba

  Nechci Vás nijak urazit, ale dle mého názoru jste to ne úplně pochopila. Tento článek má sloužit pouze jako “rýpnutí si”, jelikož autorka ne se vším ve filmu souhlasí a žijeme zatím ve svobodné zemi, tzn. každý může napsat svůj názor. Pokud se Vás článek obtěžuje, nečtěte ho. Velmi začínám pochybovat o Vašem takzvaném důvtipu. Navíc si nemyslím, že každý kritik natočil nejdříve film sám, aby pak mohl hodnotit filmy ostatní. Napsala jste Vy nějakou kritiku? S takovým přístupem nevím, nevím…

 • Eva

  Velmi hloupý článek, jestliže se slečně film nelíbí, ať ho nesleduje, Peter Jackson chtěl film pro fanoušky prodloužit, to, že herci dostanou vyšší honoráře je logické, jestliže tě film nějak obtěžuje, nechoď do kina.Velmi pochybuji nad důvtipem i inteligencí mladých dam. Zkus nějaký film natočit sama, pak suď. Hezký den!