Fotografická publikace Street Kids sklidila velký ohlas i úspěch a Dereck Hard je tak nesmírně spokojený. Co však chystá dál a čím nás ještě překvapí?

avatar

Anna Marková
Oblíbeným místem jejího života je velká postel plná knih.

K vytvoření mě vedly dvě věci

1) Ahoj Derecku, především bych ti chtěla poděkovat, že jsi souhlasil s rozhovorem a také za tvůj čas. Nejprve bych ti chtěla pogratulovat ke křtu tvé publikace. Jistě to nebylo nic jednoduchého. Jak se teď cítíš, když máš křest za sebou a vidíš další kus odvedené práce? Jsi spokojený s tím, jak to všechno dopadlo? Nebo bys teď s odstupem času něco změnil?

V první řadě moc děkuji za gratulace a prostor. Křest byl před měsícem, takže mám ode všeho už celkem velký časový odstup. Určitě jsem spokojený s tím, že publikace vůbec vyšla a je po dvou měsících od vydání už skoro vyprodaná. Křest dopadl taky skvěle, na to, že se jednalo o čtvrtek, tak přišlo hodně lidí a celkově se to myslím podařilo. Neměnil bych asi nic, škoda, že akce nebyla v pátek nebo v sobotu, ale to vzhledem k prostoru Lucerna Music Baru ani není možné. Koncerty a akce se tam v pátek a sobotu nepořádají.

Dereck Hard
Talentovaný fotograf, který se nebojí ukázat světu zajímavé myšlenky.

2) Co tě vedlo k vytvoření celé publikace Street Kids? Máš nějaké vlastní propojení s „dětmi ulice“, když si tak pojmenoval svojí fotografickou publikaci? Je to snad skrytá myšlenka pro něco většího a hlubšího, s čím máš ty vlastní zkušenosti?

Publikace se jmenuje STREET KIDS, poněvadž se jedná o výběr dvaceti TOP českých urban / street umělců, hudebníků a sportovců. Jsou to lidé, kteří se seberealizují v prostředí ulice a jejich tvůrčí činnost patří do odnože street. To k názvu. Jinak k vytvoření mě vedly dvě věci. Chtěl jsem vytvořit nějakou působivou fotografickou knížku a zároveň jsem chtěl, aby motivovala mladé lidi a děti k zajímavým tvůrčím činnostem. Náklad publikace byl 4000 kusů a polovina nákladu šla zdarma před Vánoci do většiny českých dětských domovů, v lednu pak také do nízko prahových center pro mládež a také do několika nadací.

Street Kids
Ukázka z publikace Street Kids, která sklidila velký úspěch.

3) Podle čeho jsi vybíral jednotlivé tváře a osobnosti do publikace? Měl jsi nějaký systém? A znal jsi všechny předtím, než si začal s tvorbou publikace?

Jedná se o můj subjektivní výběr, který jsem konzultoval s odborníky na street culture. Hlavně se jedná o lidi, kteří se objevili nebo objeví ve vizuálním street magazínu Are We BASTARDS?!, který vydávám a jehož byla publikace STREET KIDS tištěnou nadstavbou. Časopis vycházel totiž první dva ročníky pouze ve virtuální formě na www.bstrds.cz. Momentálně chystáme třetí ročník, který bude vycházet nejen virtuálně, ale také ve čtyřtisícovém tištěném nákladu s distribucí zdarma skrze odběrní místa jako hudební kluby atd.

Street Kids
Čeští street/urban umělci se stali hlavním námětem Street Kids. Nechybí mezi nimi ani: Dannie, Hugo Toxxx nebo DJ Wich.

4) Jak dlouho trvala celá realizace? Měl jsi nějaké problémy při focení a vytváření celého projektu nebo šlo všechno hladce?

Tak nápad na STREET KIDS jsem nosil v hlavě určitě přes rok. Celá realizace od prvotního plánování až po křest zabrala asi deset měsíců. Samotné focení jsem realizoval nejvíce během jara a léta 2012, některé fotografie jsem dodělával na podzim. A problémy? Nejtěžší asi bylo sehnat dostatek financí na vydání publikace a určitě jsme se dost zapotili s medializací a se křtem.

Konceptuální fotografické série

5) Setkal ses již s nějakým ohlasem na svoje díla a výtvory? Či snad na vydanou fotografickou publikaci Street Kids?

Jelikož vyšly STREET KIDS před dvěma měsíci, tak těch ohlasů bylo mnoho a všechny mě mile potěšily. Nejdříve nám chodili poděkování a fotografie dětí s publikacemi z dětských domovů. Mnoho lidí také poslalo pěkný mail nebo vzkaz na facebook. O pozitivním ohlasu pak svědčí především to, že je publikace už téměř vyprodána. No a co se týká mé další práce, tak super ohlasem byla třeba cena Czech Press photo v kategorii junior v roce 2010. Úspěchem pro mě bylo i ocenění za nejlepší praktickou bakalářskou práci na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kterou studuji čtvrtým rokem.

6) Máš nějaké své oblíbené fotografie, kolekce? Čím se můžeš našim čtenářkám ještě pochlubit ze své práce?

Kromě fotografování do zmíněného magazínu Are We BASTARDS?!, kam fotím většinu snímků a zároveň zastávám funkci fotoeditora bych vypíchnul mou volnou fotografickou tvorbu. Zaměřuji se konceptuální fotografické série, které nazývám urban pop art. Pop art ve smyslu, že se snažím vytvářet umělecké série, které (snad) oslovují širší publikum. Čtenářky bych rád pozval na mou stránku www.dereckhard.com, kde najdou nějaký výběr mých prací. Je tam i volná tvorba, přičemž nejlepší je pro mě má loňská série LITTLE REALITY. Právě s tou jsem získal ocenění za nejlepší praktickou bakalářskou práci. Jedná se o inscenovanou fotografii, kdy jsem fotografoval sběratelské 18 centimetrové figurky známých herců a hudebníků. Ty jsem fotil v reálné i aranžované krajině, společně s dalšími miniaturními rekvizitami. Výsledné snímky připomínají záběry z nějakého zastaveného filmu. Také jsem chtěl, aby u této série divák tápal, zda jde o reálné postavy nebo o plastové figurky.

7) Je něco, co tě inspirovalo v tom stát se fotografem? Měl si nějaký svůj vzor či podporu u svých blízkých a známých?

Od malička se mi tato profese líbila, ani nevím proč…. A bez podpory u rodiny to bezesporu nejde. Nebo jde, ale určitě hůř.

LITTLE REALITY
Ukázka práce Derecka Harda a jeho loňské série LITTLE REALITY.

8) Dnes se hodně lidí označuje s nálepkou „fotograf“. Je konkurence velká i pro tebe? Jak to vnímáš?

V tom, co dělám, moc konkurenci nevnímám. Vymýšlím si vlastní projekty, které realizuji a kterými se i živím. Samozřejmě v dnešní době si každý koupí základní digitální zrcadlovku a hned je z něho velký profík. U mě je profesionál ten, který se fotografií skutečně živí. Zároveň ten, který se ve fotografii vzdělává každý den, ať už samostudiem nebo studiem nějaké kvalitní školy. Pravý fotograf by měl navíc nejen fotografovat, ale také pořádat výstavy nebo vydávat publikace…

9) Plánuješ v brzké době nějaký další projekt či něco, na co se hodláš teď zaměřit? Samozřejmě, pokud to není tajné.

Tak kromě magazínu Are We BASTARDS?!, kterým trávím nejvíce času, plánuji na květen velkou autorskou výstavu tří sérií. Kromě zmíněné LITTLE REALITY se můžou případní diváci těšit na výběr fotografií z publikace STREET KIDS a také na zbrusu novou sérii urban zátiší. Také chystám ještě další knížku… To bude podle mého fakt pecka, ale nemůžu zatím prozrazovat moc podrobností.

LITTLE REALITY
„Nejlepší je pro mě má loňská série LITTLE REALITY.“

10) Chtěla bych ti moc poděkovat za rozhovor. Je něco, co bys chtěl vzkázat našim čtenářkám webu Kámoška.cz?

Já moc děkuji za prostor a webu Kámoška.cz přeji mnoho úspěchů. Jinak pokud by si čtenářky chtěly objednat svůj výtisk STREET KIDS, tak ať tak učiní skrze web www.streetkids.cz. Pokud budou chtít i věnování, tak ať za jméno v objednávce napíšou velkými písmeny VĚNOVÁNÍ. Publikace stojí 200 Kč + poštovné. Jinak se dá koupit také v nakladatelstvích Kosmas a Martinus. No a snad se uvidíme na nějaké z mých budoucích výstav. Všechny srdečně zdraví Dereck Hard!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář