Určitě znáš slavného přírodovědce Charlese Darwina, ale přesto bys nejspíš nikdy nechtěla obdržet jeho cenu. Má to totiž malý háček, uděluje se zásadně posmrtně.

avatar

Magda Ferčáková
Jsem tak trochu šprtka a trochu rebelka.

Co je to Darwinova cena?

Je to zvláštní ocenění, které se uděluje pouze prostřednictvím internetu. Na začátku všeho stály kuriózní případy smrti některých (a buďme upřímní) trochu „natvrdlých“ lidí, kteří si svoji smrt zavinili, protože neuměli používat svůj rozum. Tyto příběhy a případy z policejních záznamů kolovaly na internetu pomocí e-mailů. Sloužily pouze pro pobavení čtenářů. Ale jedna belgická bioložka, Wendy Northcuttová, začala postupně příběhy sbírat a později založila stránku www.darwinawards.com, kde každoročně zveřejňuje osud lidí, kteří svojí hloupostí dospěli ke smutnému konci.

Charles Darwin
Slavný přírodovědec se stal synonymem pro „Cenu blbců“
zdroj: wikipedia.com

Co pro nominaci musí uchazeč splňovat?

Nejde však o žádnou typickou legrácku. Wendy Northcuttová se pouze snaží ocenit na svých stránkách „největšího blba“, který tím, že umřel, vlastně dal našemu lidskému pokolení možnost dále se rozvíjet a ušetřil nás jednoho „blba“ navíc. Je však jasné, že cenu nezíská jen tak ledajaký uchazeč, protože pro nominaci a následné ocenění jsou dána jasná pravidla, která musí uchazeč bezpodmínečně splnit. Trochu drastické je na tom akorát to, že první pravidlo zní: „Člověk musí přijít o život.“ Útěchu Vám možná přinese fakt, že v minulých letech Wendy Northcuttová tuto první podmínku zmírnila a přidala dodatek: „Nebo se musí sterilizovat, aby neplodil další podobné jedince.“

Další body pro nominaci

1. Musí jít o skutečné selhání a neuvěřitelnou nesmyslnost konání jedince. Kandidátova hloupost musí být opravdu jedinečná. Některé běžné hlouposti (např. hraní ruské rulety) jsou vyloučeny (s výjimkou mladíka, který hrál ruskou ruletu s automatickou pistolí. Ten se do nominace prostě dostat musel).

2. Kandidát se z lidského genofondu musí odstranit sám, svojí vlastní hloupostí a ztrátou tzv. selského rozumu.

3. Kandidát musí být schopen vlastního jasného úsudku. Jsou tedy vyloučeny případy postižených, duševně nemocných a dětí do 16 let.

4. Událost musí být ověřená důvěryhodným zdrojem (např. policejní záznamy, nebo vyprávění rodiny).

Darwinova teorie křížení a přirozeného výběru

A proč se Wendy inspirovala velmi vzdělaným a inteligentním přírodovědcem? Protože to byl právě on, který vystavěl známou teorii křížení a přirozeného výběru. A tudíž by měli být tito jedinci, kteří mají svoji hloupost danou geneticky, svévolně odstraněni. Je to sice trochu kruté, ale sám Darwin si uvědomoval důsledky nesprávného křížení a plození, protože se oženil se svoji sestřenicí a měli společně deset dětí. A právě u nich se objevily špatné geny, které souvisely s příbuzností jejich rodin, a proto některé děti byly nemocné a některé zemřely velmi brzy.

Vítězové, nebo poražení?

Blbec
Tihle lidé si svůj osud bohužel zavinili úplně sami ztrátou obyčejného selského rozumu.
zdroj: guardian.com

Přečti si následující příběhy lidí, kteří zvítězili v této ironické anketě na rok 2011, avšak jejich konec bohužel zrovna šťastný nebyl. Přesto věřím, že po přečtení nebudeš brečet, ale spíš si ťukat na čelo a říkat. „Panebože, to byla ale…“ Vítězem se stal mladík Acton Beale ze Spojených států, který zahynul vlastní vinou při tzv. plankingu, což je focení, při kterém se aktér nechá vyfotit v pozici „prkno“ na nějakém kuriózním místě a potom snímek umístí na internet. Mladíkovi se kousek sice povedl, ale než ho stihnul kamarád vyfotit, zřítil se ze zábradlí ze sedmého patra hotelu v Brisbane.

Blbec
Nějak podobně se mohl Acton vznášet, ale nejspíš mu adrenalin až moc zatemnil mozek.
zdroj: planking.me

Zajímavá je také historka Rosanne Trippettové, která jako první žena v historii získala toto ocenění. Bylo to třetí místo za to, že i přes varování vjela do rozvodněné řeky na svém mopedu. Záchranářům se jí podařilo zachránit, ale ona opět skočila do vody ve snaze zachránit moped a utonula. Ještě přidávám jednu historku z Česka, která zvítězila a získala ocenění v roce 2007. Parta lupičů, která rozebírala především kovové střešní nosníky a lešení, se vydala krást kovy do opuštěné válcovny v Kladně. Bohužel si neuvědomili, že když začnou rozebírat konstrukci budovy, statika továrny by mohla být posléze narušena. Takže se na ně konstrukce zřítila. Dva muži zemřeli na místě, další čtyři skončili v nemocnici.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář