Školní rok už nemilosrdně dorazil. Pro některé z nás je prvním rokem na nové škole. Pokud stejně jako já dojíždíš do Prahy a přinejmenším jsi zvažovala intr, čti dál.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Spousta středních škol v Praze (i jiných velkých městech) má možnost ubytování studentů dojíždějících z dálky na internátu, případně alespoň může nějaké doporučit. Proč by to ale někdo vůbec zvažoval? Sepsala jsem pro tebe pár důvodů.

1: Pokud jsi z opravdu velké dálky, jako jsou třeba Pardubice, dává smysl, že nechceš každý den vstávat a jet hodinu a půl do Prahy – v takových případech je intr tak nějak jediným východiskem, pokud chceš opravdu studovat tak daleko od domova.

2: Intr může být taky volbou těch, kdo nemají tolik peněz – přeci jen každodenní dojíždění spolkne šílený množství peněz. (Taky to teď pociťuju.) A to nemluvě třeba o jídle a pití.

3: Spoustě lidí, kteří by jinak mohli dojíždět, třeba často do Prahy nejede ani bus, ani vlak, a ve škole by tak byli buď moc brzo, nebo moc pozdě. Být v Praze na intru má tudíž i tu výhodu, že můžeš být, kde chceš, právě když je to potřeba, a neomezovat se tak jízdním řádem.

Hrozně mě to změnilo

KDM u svaté Ludmily
Křesťanský domov mládeže u svaté Ludmily je jedním z nejlepších českých intrů.
zdroj: kdm.cz

„Když jsem loni nastupovala na SOŠ do Prahy, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych šla na intr. Busem jsem to měla hodinu, což mi přišlo celkem v pohodě, jenže to jsem ještě nevěděla, že budu mít třikrát týdně od sedmi. Když se pak naši začali hádat, našla jsem si na večery brigádu a šla jsem na intr do KDM. Šíleně mě to změnilo – jsem teď dospělejší, umím zacházet s penězi a postarat se sama o sebe,“ říká sedmnáctiletá studentka Terka.

„Na intru už jsem tu druhým rokem, protože když pocházím z Ostravy, tak je každodenní dojíždění prakticky nerealizovatelné,“ říká čerstvá osmnáctka Sandra, „bála jsem se, že si nesednu se spolubydlící, ale ukázalo se, že je naprosto v pohodě,“ dodává a říká, že by svou volbu nepřehodnotila, kdyby měla tu šanci. „Díky intru jsem mnohem samostatnější, než většina lidí, co znám, a to, že mě tu nikdo neomezuje, mi pomohlo utvořit si představu o tom, čeho bych chtěla v životě dosáhnout a jaká být.“

pokoj na intru
Pokoje na internátech nejsou nijak extra vyzdobené, ale jsou účelně vybavené a to je nejdůležitější.
zdroj:facebook.com

Co je na intru tak zvláštní?

Samozřejmě to záleží jeden od druhého, ale na většině intrů máš absolutně volný režim. V Praze to většinou znamená večerku v jedenáct, ale pokud se chceš někde zdržet déle, stačí napsat vychovatelce nebo dozoru na intru a většinou to není problém.

Výhodou internátu taky je, že ve spoustě z nich se i vaří, takže za malý příplatek si tam můžeš dát i jídlo a nemusíš tak pracně přemýšlet, kde by ses mohla levně najíst (mimo fast foody typu KFC a McDonald’s). Nicméně konzumace jídla na intru není povinná, a tak pokud ti nechutná, nemusíš ho prostě jíst.

Co s sebou na internát?

Nezapomeň na to, že na konci školního roku musíš vrátit vyklizený pokoj, zapomeň teda na zbytečnosti a vem si s sebou jen to, co opravdu potřebuješ.

1: Hygienické potřeby – kosmetika, kartáček a pasta, hřeben, žiletky/depilační krémy/epilátor, vložky nebo tampony, papírové kapesníky… zjisti si taky předem, jak to na intru je s toaletním papírem a ložním prádlem.

2: Ručník, osušku, deku (hodí se místo přehozu na postel)

3: Hrnek – nejlíp nějaký větší, do kterého se vejde např. čínská polévka

4: Pyžamo a přezůvky

Tohle jsou věci, které bys na intru měla mít pořád. Pokud tě občas chytá mlsná, zjisti si, jak je to na intru s lednicí – většinou bývá společná, ale tam se dost krade. Netahej s sebou taky všechno svoje oblečení – na víkend jezdíš domů (pokud chceš), a tam si tudíž můžeš na každý týden vzít oblečení podle počasí. Zapomeň i na všemožné sešity, ty akorát zabírají místo v tašce a jsou těžké, takže ty je lepší dokoupit až na místě. A rozhodně si neber nic zbytečného, bez čeho se obejdeš!

Pomohl ti článek? Co tvoje zkušenosti s internátem?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Anet
  • tynka

    Poslal by mi na ten intr někdo prosím odkaz na stránku?