Nudíš se o prázdninách doma a podobně jako mě tě přepadl záchvat kreativity a ty nevíš, co s tím? Zkus stop motion video!

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Stop motion video: Jak na to?
Stop motion je video složené ze stovek fotek pohybujícího se objektu.
zdroj: technoz.net

Co to vlastně je?

Stop motion je jeden z mnoha způsobů tvorby animovaných videí, využívaný hlavně v počátcích „3D“ animování. Principem tvorby takového videa je vytvoření velkého množství fotek zachycujících co nejmenší změny polohy objektu. Je potřeba si při tvorbě takového videa uvědomit jednu věc, obzvláště pokud chceš, aby bylo plynulé: při běžném videu je snímková frekvence v rozmezí od čtyřiadvaceti do čtyřiceti snímků za sekundu; vytvořit tak úplně plynulé stop motion video může být docela oříšek hlavně pro paměťovou kartu fotoaparátu, který používáš.


Video – DEADLINE: Stop motion video z post-it papírků

Co budeš potřebovat?

Tak především nápad. Ať už chceš dělat video k nějaké skladbě nebo něco svého, to je na tobě. Ale chce to originální nápad, myšlenku. No a tu potom musíš už „jen“ realizovat, což nicméně taky nebude procházka růžovým sadem. Jo, kéž by byla. Jakto?

1: Prostředí

Jelikož práce na videu zabere strašně moc času, určitě je lepší ho tvořit někde v ateliéru, kde je stále stejné světlo, nebo alespoň v pokoji se zataženým oknem pod umělým světlem: změny světla venku totiž ovlivňují i světlo v místnosti, a jednotlivé snímky videa by poté mohly barevně „skákat“: opravdu si teď přeju, aby mě tohle bývalo napadlo před tím, než jsem začala dělat to svoje.

Pokud samozřejmě chceš, aby se tvoje video odehrávalo někde venku, můžu ti doporučit jen jedno: buď rychlá. Měj všechny pohyby podrobně promyšlené předem, a používej více pohledů, aby změny nasvícení nebyly tak nápadné.

2: Materiál

Samozřejmě ke tvorbě videa potřebuješ taky nějaký objekt, který se bude pohybovat. Pokud riskneš člověka hned napoprvé, tleskám, ale každopádně to není úplně nejlepší nápad: ze začátku je dobré třeba lego, modelína, loutky nebo i papír. Cokoli tě napadne, je to jen na tobě.


Video – Against The Grain: stop motion z pastelek

3: Tvorba samotných snímků

Především potřebuješ foťák nebo kameru, která umí dělat fotky. Zrcadlovka je fajn, ale i kompakt postačí. Mobil… asi by to šlo, ale kvalita to úplně nebude, nezávisle na tom, jak dobrý máš foťák na mobilu. No a pak stativ, nebo případně nějaký jiný způsob, jak zaručit, že tvůj foťák se po dobu snímkování celého videa nepohne – video by bylo jinak takové „trhavé“.

4: Nazvučení

Samozřejmě, pokud děláš animaci k nějaké písni, tohle máš z krku. Pokud ne, zamysli se nad tím, jestli chceš, aby bylo tvoje video i namluvené; jestli se rozhodneš, že ano, nezapomeň při dabování videa hrát, abys dodala dialogu na autentičnosti.

Nazvučení videa není žádný med: jednak je tu samotný dabing a fakt, že jednak musíš předem vědět, co budou postavy ve videu říkat, čili je potřeba si napsat „scénář“, a podle něj animovat. Nadabování samotné animace je druhá věc, protože se potřebuješ trefit do momentů, ve kterých postavičky hýbají pusou. Ale výsledek stojí za to.

Známé stop motion filmy

Vytvořit stop motion video je těžké a tak je skoro nepředstavitelné, že by někdo měl nervy na to, animovat tak celý film – přesto jich existují desítky, spousta z nich dokonce československých – například Sen Noci Svatojánské z roku 1959, adaptace hry Williama Shakespeara dlouhá šestasedmdesát minut, nebo třeba třiapadesátiminutový film Krysař z roku 1986.


Video – The Nightmare Before Christmas: Jack’s Lament

Z těch známějších (a novějších) filmů jsou to například některé filmy Tima Burtona: za zmínku rozhodně stojí Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas) z roku 1993, nebo třeba Mrtvá Nevěsta z roku 2005 či předloňský Frankenweenie i chystaný Pinocchio. Abych ale nenadržovala jen Burtonovi: Stop motion animace využil například i Henry Selick v roce 2009 při adaptaci knihy Neila Gaimana Coraline, česky Koralína a Svět za Tajnými Dveřmi.

A co ty? Jaký je tvůj nejoblíbenější stop motion film? Nebo je pro tebe tenhle žánr úplně cizí? Pokud ano, zaujal tě? Poděl se v komentářích :-) !

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář