Víš, co to je stalking a jak se mu bránit? Již ses se s ním někdy setkala a nevěděla si rady? Můžeme se vůbec stalkerům bránit? Jak to vidí zákon? Stalking může překvapit kohokoli a kdykoli. Pokud se s ní setkáš, určitě není důvod se bát vyhledat pomoc.

avatar

Veronika Nečasová

Víš, co to je stalking a jak se mu bránit? Již ses se s ním někdy setkala a nevěděla si rady? Můžeme se vůbec stalkerům bránit? Jak to vidí zákon? Stalking může překvapit kohokoli a kdykoli. Pokud se s ní setkáš, určitě není důvod se bát vyhledat pomoc. V současné době je stalking v ČR považován za trestný čin, právě díky tomu se proti němu lze účinně bránit. Pro zodpovězení základních otázek a získání potřebných informací čti dále.

Stalking

Od začátku roku je stalking naštěstí považován za trestný čin.

Co je to stalking a jak se projevuje?

Stalker je člověk, který úmyslně pronásleduje, obtěžuje, případně slovně či fyzicky napadá jinou osobu. Toto obtěžování obvykle vede ke snížení kvality života pronásledované osoby a také k ohrožení její bezpečnosti. Ačkoliv se to nezdá, je stalking hojně rozšířený. Odborníci uvádí, že nejméně 2 až 6 % lidí se s tímto patologickým jevem již setkalo. Mezi nejčastější projevy stalkingu patří především úporná snaha kontaktovat oběť. Obvykle se jedná o psaní dopisů, e-mailů, SMS zpráv, Facebook zpráv… Mezi další projevy patří vyhrožování, ničení věcí, apod.

Obvyklý vývoj a změny v chování pronásledovatele

Chování stalkera bývá popisováno ve třech stádiích. V tom prvním má pronásledovatel velká očekávání a představuje si společnou budoucnost s obětí. Ve druhém stádiu si uvědomí, že o něj druhá osoba nemá zájem. Následují výčitky, pronásledování a obviňování. A poslední fáze je nazývána stádiem hněvu. V tomto rozpoložení již pronásledovatel vykazuje známky agrese, majetnické sklony, vydírání, mnohdy oběť napadá i fyzicky.

Kyberšikana – co to je a jak to souvisí se stalkingem?

Dá se v podstatě říct, že kyberšikana spadá pod stalking. Jedná se o činnost, kdy prostřednictvím internetu a jiných komunikačních médií ubližuje agresor druhé osobě. Snaží se ji zesměšnit, vyděsit a ohromit. Klasickým případem je situace, kdy žák natáčí svého učitele na mobilní telefon a následně šíří video prostřednictvím internetu.

Kyberšikana je v dnešní moderní době snad ještě více nebezpečná než stalking jako takový. Nebezpečí spočívá v tom, že zatahuje do konfliktu třetí osobu, čímž může oběti kyberšikany ublížit ještě více než stalking, který se obvykle odehrává pouze mezi dvěma lidmi.

Stalking se mne týká. Jak se mohu bránit?!

Dříve byla snad jediná možnost. Snášet utrpení a snažit se, co nejméně se stalkingem nechat ovlivnit. Od 1. 1. 2010 ale vstoupila v platnost upravená verze trestního zákoníku (upraven po 61 letech). Podle ní je stalking (pronásledování a šikana) trestným činem a hrozí za něj až 3 roky vězení. Konkrétně jsou tyto informace ukotveny v paragrafu § 354 nebezpečné pronásledování. Díky tomu tedy lze v případě, že na tebe útočí nějaký stalker, doporučit jediné. Obrátit se na policii ČR, která nyní obětem stalkingu může díky změnám v trestním zákoníku účinně pomoci a prosti stalkerovi zakročit. Stalking není žádná hra a pokud se tě týká, určitě s tím něco dělej a nenech si zbytečně ničit život.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář