V sále panuje naprosté ticho a napětí by se mezi diváky dalo krájet. Všichni upírají zrak na pódium. Na něm nehybně stojí mladík, který nepůsobí ani jako sebevědomý zpěvák a už vůbec jako neodolatelný komik. Soustředěně čeká, až mu porotci dají znamení, že jeho tři minuty běží. Jakmile dostane signál, jako by ožil, začíná přednášet báseň.

avatar

TD

V sále panuje naprosté ticho a napětí by se mezi diváky dalo krájet. Všichni upírají zrak na pódium. Na něm nehybně stojí mladík, který nepůsobí ani jako sebevědomý zpěvák a už vůbec jako neodolatelný komik. Soustředěně čeká, až mu porotci dají znamení, že jeho tři minuty běží. Jakmile dostane signál, jako by ožil, začíná přednášet báseň. Z nevýrazného chlapce se stává oslňující osobnost, diváci mu visí na rtech. Tady nejde o hlas, vzhled, ani o vtipy. Jediným, o co právě běží, je zaujmout diváky co nejkvalitnějším přednesem a prezentací veršů. Strhni obecenstvo, staň se vítězem. To je slam poetry.

Slam poetry

Slam poetry

Co je slam poetry?

Někdo by řekl, že slam poetry je prostě soutěž v přednesu básniček. V trendu, který se k nám konečně dostal ze západu, je však skryto mnohem víc. Výkony zkušených slamerů se od nám známých přednesových klání výrazně liší. Slam poetry se také drží pevných zásad. Pro přednes básně je určen časový limit, většinou tři minuty, a soutěžící nesmí nijak využívat žádné rekvizity, převleky, nebo hudební nástroje. Porota slam poetry, která mívá pět až deset členů a bývá vybírána přímo z publika, hodnotí zejména obsah a prezentaci díla. Básně přednášené na soutěži jsou většinou přímo z pera účastníků. Dalším rozdílem, kterým se slam poetry odlišuje od přednesových soutěží, je publikum. To se celou dobu aktivně zapojuje a má povoleno tleskat, pískat, či dupat, kdykoli se mu zlíbí. Právě díky velké odezvě obecenstva a přátelské atmosféře se slam poetry stává čím dál tím populárnější i u nás.

Historie slam poetry

I když poezie provází lidstvo už mnohá staletí, slam poetry spatřila světlo světa teprve v osmdesátých letech. Kolébkou se stalo město Chicago, odkud se však neobvyklé básnické klání brzy rozšířilo do všech koutů světa. V Čechách zatím nemá takovou popularitu, jako třeba v Americe, kde se slamové souboje konají každý týden, ovšem příznivců dramatické poezie útěšně přibývá. První celonárodní klání ve slam poetry u nás proběhlo v roce 2003 a od té doby máme příležitost sledovat již tradiční mistrovství každým rokem.

Jak se účastnit?

Pokud taky v šuplíku schováváš tuny básnických dílek, nemá smysl se stydět! Vystoupit může každý a pořádají se dokonce i pravidelná mistrovství ve slam poetry, kde je každý nováček vítán. Stačí si najít, kde se koná tobě nejbližší regionální kolo. Tam na tebe čeká finanční odměna za první místo. Pak už se můžeš vydat do finále! V kalendáři slamerů najdeš taky spoustu festivalů, kde můžeš slam poetry poznat. Světe div se, i oblast, jakou je slam poetry, trpí velkým nedostatkem žen. Proto se odhodlej a obohať naši uměleckou scénu!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář