Jakmile dojde ke změnám v pravidlech pro úvěry, klienty o to více zajímá, jaká bude v novém uspořádání jejich pozice. ČNB výrazně tlačí na to, aby hypotéky pokud možno neměly možnost získat osoby, u nichž hrozí riziko problematického splácení nebo dokonce neschopnosti dostát svým závazkům.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Kde bývají největší komplikace?

Při sjednávání hypotečního úvěru samozřejmě můžete narazit na určité problémy, je tedy dobře o těchto úskalích vědět a být na ně připraveni. Je vcelku pochopitelné, že bankovní ústav chce mít co nejlepší záruky o solventnosti a serióznosti klienta, s nímž smlouvu o hypotéce sjednává. Například osoby s nízkými příjmy jsou při jednání v opravdu nezáviděníhodné situaci, některé hypoteční banky ale umožňují u smlouvy registrovat i větší počet žadatelů. Bonitu žadatele může samozřejmě výrazně zvýšit i zástava ve formě nemovitosti, může se jednat třeba o byt vašich rodičů nebo o jejich rekreační objekt. Při možnosti zastavit nemovitost je dobré podívat se také na americkou hypotéku, která není účelově vázána.

INFO: ČNB vydalo doporučení, podle kterého banky nemají poskytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV).

Když na rychlosti opravdu záleží

Pokud je situace taková, že máte skutečně výhodnou a lukrativní nabídku, která je ale hodně omezena časem (prostě to hrozně pospíchá), připravte se na pořádný nervák. Málokterá banka totiž vyhoví žádosti o poskytnutí hypotéky extrémně rychle a často vyřízení celé záležitosti může trvat i několik týdnů. Zkuste tedy v případě potřeby oslovit i další banky a ověřte si, kde a za jakých podmínek byste sehnali rychlou hypotéku s přijatelnými podmínkami.

Vždy opatrně a s rozmyslem

Rozhodně se ale vyhněte společnostem, které vyžadují neúměrně vysoké úroky nebo si kladou jiné neakceptovatelné a případně i podezřelé podmínky. Serióznost ze strany poskytovatele hypotéky je v každém případě nutná, ústní dohody a sliby nelze brát vážně, pokud nechcete riskovat, že rychlého uzavření hypotéky budete nakonec hořce litovat. Stejně tak si ověřte u každé banky přesné podmínky a informujte se, zda-li bude například možné navýšit hypotéku. Přeci jen se rozpočet na nové bydlení může v průběhu změnit a vy byste na takovou situaci měli být připraveni.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Kamilovo

    Taky jsem bohužel při sjednání hypotéky narazil, protože mi ji nechtěli s mými příjmy vůbec dát. Naštěstí jsem narazil na skvělou alternativu v podobě https://www.coolnajem.cz/ , kdy svoji nemovitost splácíte formo nájmu.

  • Macina Nováková

    Přesně z tohoto důvodu jsem moc ráda, že jsme s mužem šli do hypotéky už před několika lety. Pořídili jsme si na ni úplně nový byt, který se nám podařilo najít přes https://www.psn.cz/ V té době navíc ani ceny nemovitostí nebyly až tak vysoké. Dnes by náš byt vyšel určitě mnohonásobně dráž.

  • Kamil Štrof

    Dohromady s manželkou máme naštěstí celkem velké příjmy a navíc jsme měli na nové bydlení i něco naspořeno. Hypotéku od https://www.burinka.cz/hypouver/ jsme tak dostali bez sebemenšího problému, díky čemuž si tak konečně užíváme našeho nového bytu.