Neposlouchat v dnešní době Biebera a One Direction je samo o sobě špatně. Ale co když ses našla v alternativních stylech jako je Visual Kei?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Co je vlastně VK?

Visual Kei je módní a hudební odvětví J-rocku. Jeho „zakladateli“ a do dnes nejznámějšími představiteli jsou skupiny X JAPAN, respektive Hideto Matsumoto, Dir En Grey, a Luna Sea – všechny skupiny, byť X JAPAN v jiném složení (dva členové jsou po smrti), jsou stále aktivní a koncertují i v Evropě. Další ve VK důležité skupiny jsou například Versailles, Buck-Tick a Moi Dix Mois.


Dir en Grey jsou jednou z nejvýraznějších Visual Kei skupin.

Spousta moderních japonských umělců se těmito Visual Kei skupinami inspiruje – například dnes již neaktivní skupina Dué Le Quartz, jejíž ex-člen MIYAVI je nyní na sólové dráze, skupina The GazettE nebo třeba skupiny jako SuG nebo LM.C., kteří vytvořili vlastní odvětví VK – takzvané Oshare Kei, které je hudebně veselejší a stylově barevnější. ☺ U VK taky začínal zpěvák Gackt, který k němu má teď hodně daleko.


Skupiny jako SuG si vytvořily vlastní styl založený na Visual Kei.

Chceš být Visu? Připrav se na šikanu

VK styl v České Republice sice nějaké ty „přívržence“ má, ale rozhodně jich není žádné závratné množství, a pokud bydlíš na malém městě a jsi Visu, rozhodně nečekej, že tě budou lidi obdivovat. Spíš naopak – Visual Kei je takovou japonskou verzí Emo stylu a v Čechách mezi nimi skoro nikdo nevidí rozdíl.

X JAPAN
Když X JAPAN začínali, právě tohle inspirovalo miliony lidí a bylo základem Visual Kei. Teď už stárnou (pššššššt, bohové nestárnou!) a tak se oblíkají trochu míň výstředně.
zdroj: lyricsmusic.name

„Když jsem začínala s Visual Kei, strašně jsem to přeháněla,“ vzpomíná osmnáctiletá studentka Týna, „bylo mi asi čtrnáct a myslela jsem si, že je nejdůležitější nacpat se do co největšího množstvý černýho oblečení, podvazků a kožených bot, ale časem mi došlo, že o tom to není. Jistě, Visual Kei jako takové znamená určitý specifický styl oblékání, ale je potřeba ho zkombinovat i s jinými styly, protože když se celá navlíkneš do latexu, tak budeš jen pro smích,“ směje se a dodává, že její styl je vlastně Visual Kei spojené s lolitou.

Markéta, dvaadvacetiletá studentka, která se už tři roky aktivně podílí na organizaci ADvíku, festivalu anime a japonské kultury, který se odehrává na přelomu července a srpna v Praze, to vidí jinak. „Pro mě být Visu bylo vždycky hlavně o hudbě, ale chtěla jsem dát nějak najevo, že jsem ‚jiná‘ než ostatní, kteří poslouchali všechny ty sladké boybandy, tak jsem si obarvila konečky vlasů na modro a začala nosit kožené kalhoty a černé doplňky. Když si toho začali všímat kamarádi, spousta z nich mě poslala do háje, jako by to, že poslouchám jinou hudbu, znamenalo, že jsem nějaká divná nebo co,“ krčí rameny sympatická blondýnka. „Svého stylu jsem se ale nevzdala – vždycky jsem milovala podpatky, takže tak nějak kombinuju ty prvky VK, jako jsou kožené kalhoty, obarvené vlasy a tak, spolu s takovým ‚normálním‘ oblečením jako jsou trička s potiskem nebo boty na jehlách, které do školy měním za Conversky.“

Obě slečny se nicméně shodují na tom, že díky VK poznaly spoustu skvělých lidí, se kterými se baví dodnes, ať už mezi Čechy, tak mezi zahraničními hosty právě i zmíněného ADvíku, a nelitují toho, že se nevzdaly, i když se lidem jejich styl nelíbil. „Bez VK bych to prostě nebyla já,“ zamítá Týna striktně dotaz, jestli si občas nemyslí, že by pro ni bylo jednodušší prostě zapadnout do společnosti, „byla bych prostě jen další Bieberem posedlá slepička.“

No, já s tímto názorem musím souhlasit, pokud mám volit mezi posloucháním Justina a tím, že je na mě holt občas někdo hnusnej… volím druhou možnost. Co ty?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • shinigami

    Ja mám rada J-pop aj J-rock. Moji spolužiaci aj spolužiačky si zo mňa najprv robili srandu , ale potom pochopili (aspoň niektorý) že to že mám rada niečo iné a som vo veľa veciach iná neznamená že som nejaká zlá alebo horšia od nich. Takže sa nehanbím za to že mam v mobile ďaleko viac hudby japonskej ako americkej a že občas (dosť často) poviem niečo čomu nerozumejú alebo nad tým krútia hlavou :D

  • L*.

    Na tvém článku mi vadí, jak to celé hrozně hrotíš. Vyplývá z něj, jakoby alternativní hudba byla to dobré a mainstreamový Bieber to špatné. Já ho neposlouchám, protože mi jeho hudba není blízká, ale nemám důvod ho hejtovat tímhle způsobem.

    On je v podstatě člověk, který dělá nějakou hudbu, (ačkoliv je hodně mainstreamová a nenajdeš v ní moc duše), ale očividně si našel fanoušky. Ať se chová, jak se chová a ať dělá, co dělá, je to jeho volba, jeho styl a to je v podstatě to samé, jako to, co popisuješ v tomhle článku. Jeho hudba láká spíš ty mladší a povrchnější holky, ale popravdě, znám docela dost vyjímek. A s ty “belieberky” jsou taky lidi, i když si s nima nerozumíš. Stejně jako si oni pravděpodobně nebudou rozumět s někým, kdo poslouchá Death Metal. Nebo třeba J-Rock. A abych pravdu řekla, ty holky jsou někdy okolím stejně odsuzovaný, jako jsou příznivci těch různých natradičních stylů. Já bych to nehrotila na dobré a špatné. Co člověk, to názor. Klidně se budu bavit s někým, kdo má vytapetovaný pokoj fotkama Justina i s někým, kdo ho má celý černý. Stačí, když si s tím člověkem sednu.
    Hudební vkus není věc, podle kterýho by se lidi měli soudit, což měl být asi i smysl článku, ale ironie je, že jsi udělala prakticky to samé.