My ženy prostě milujeme nákupy. Hlavně jde-li o oblečení, kosmetiku a nejrůznější doplňky. Vymetání obchodů je pro většinu z nás úžasný způsob odreagování. Nákupy občas spojíme s příjemnou procházkou či s kávou v centru města. Studie dokonce dokazují, že určité procento žen dá přednost nakupování i před sexem.

avatar

Lucie Kocábková

My ženy prostě milujeme nákupy. Hlavně jde-li o oblečení, kosmetiku a nejrůznější doplňky. Vymetání obchodů je pro většinu z nás úžasný způsob odreagování. Nákupy občas spojíme s příjemnou procházkou či s kávou v centru města. Studie dokonce dokazují, že určité procento žen dá přednost nakupování i před sexem. Jak seš na tom ty? Nakupuješ často? Nakupuješ ráda? Tak pozor, aby se z toho nevyklubal shopaholismus!

Nakupování je krásná věc do doby, než nám přeroste přes hlavu.

Nakupování je krásná věc do doby, než nám přeroste přes hlavu.

Co to je shopaholismus

Shopaholismus je vlastně moderní závislost na nakupování. Člověk, kterého postihl shopaholismus je schopen utratit veškeré své úspory a pořádně provětrat kreditní kartu. Léčíš nakupováním smutek a stres? Potom jsi ideální adept na to, aby se z tebe stal shopaholik. Shopaholismu většinou propadají lidé, kteří mají starosti. Můžeš mít problémy v rodině, s přítelem či ve škole. Trpíš-li depresemi, můžeš je léčit právě nakupováním. Nejdřív utratíš týdně 300 Kč, za měsíc po té se částka vyšplhá na týdenní sumu 3 000 Kč. Právě takhle se u tebe může začít projevovat shopaholismus.

Kam patříš?

Jsou lidé, kteří si své nákupy pečlivě plánují a rozmýšlejí se, zda si vyhlédnutou věc mají koupit či ne. Na druhou stranu jsou tu tací, kteří nakupují spontánně. Většina z nás se pohybuje mezi těmito dvěma póly. Nakupuješ-li spíše neplánovaně, je tu opět větší pravděpodobnost, že si tě shopaholismus vybere za oběť.

Shopaholismus depresi nevyléčí

Jak uvažuje člověk závislý na nakupování? Je psychicky na dně, vyrazí do obchodu, kde v euforii nakoupí věci, které vlastně vůbec nepotřebuje. Doma se dostaví špatný pocit a výčitky svědomí. Co teď? Přiznat se rodičům či příteli? Ani náhodou.. radši nakoupené věci schová někam na tajné místo. Má strach z budoucnosti a z blížících se dluhů. Může to vyvrcholit až v to, že krade peníze svým rodičům, přátelům a blízkým. Shopaholismus je tedy klasická závislost, stejně jako například alkoholismus. Netrpí ní jenom ženy, ale občas postihuje i muže.

Trpím shopaholismem

Stala ses ty nebo tvá kámoška obětí shopaholismu? Pokud sis to uvědomila včas a chceš se závislostí bojovat, gratuluji, už teď jsi na dobré cestě. Můžu ti dát pár tipů, jak jí či sobě pomoci. Jejich realizace bude však vyžadovat tvé odhodlání a spoustu pevné vůle.

 1. Omez své nákupy
  S nakupováním nemusíš okamžitě skončit, ale musíš zbrzdit svůj shopaholismus. Můžeš se pokusit postupně omezovat své týdenní výdaje, např. o polovinu. Pokus se nezadlužovat a přemýšlet nad tím, co kupuješ. Opravdu tyhle věci potřebuješ? Udělají ti radost nebo tě spíš uvedou do hlubší deprese?
 2. Buď vyrovnaná
  Lehčeji se řekne, než se ve skutečnosti dělá. Naše problémy jsou tak velké, jak si jen připustíme. Často pomůže dobrá kamarádka, která tě vyslechne, povzbudí a dá ti pár rad.
 3. Najdi si nové zájmy
  Co dělat místo nakupování? Choď na procházky se psem, běhej, najdi si nové zájmy a přátele. Odreaguj se a buď v pohodě. Najdi si novou aktivitu, pomocí které můžeš odbourávat stres.
 4. Zajdi k psychologovi
  Pokud cítíš, že ti shopaholismus přerostl přes hlavu, navštiv psychologa. Určitě máš někoho, na koho se můžeš obrátit a kdo tě na návštěvu k psychologovi doprovodí.
      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Ivana Navrátilová

  Ač nerada, tak musím přiznat, že já teda dřív s přehnaným nakupováním měla celkem velké problémy. Za oblečení jsem byla schopná utratit klidně i půlku své výplaty. Jsem ale moc ráda, že teď už tomu tak není a naopak jsem se naučila šetřit. Díky tomu, že už mám teď docela dost peněz našetřeno dokonce uvažuji nad tím, že bych je někam investovala. Koukala jsem, že třeba na https://www.investice.cz/ mají hned několik tipů kam investovat.

 • Karolína Novotná

  Mně nakupování taky hrozně baví. Už mám plnou skříňku nákupních tašek. Tak jsem si koupila velkou látkovou tašku https://www.colorfactory.cz/potisk-tasek-latkove-tasky/ , kterou na nákup nosím a v obchodě si už žádný tašky neberu.

 • JC

  Sdílení je sexy? Co je to za blbost ?!!!