Když jsem se chystala do Číny, ze všech stran na mě doléhaly negativní zvěsti o tomto „hrozném“ místě. Odlétala jsem s knedlíkem v krku a obavami o vlastní život do země, kde jsem měla žít tři měsíce.

avatar

Eva Zmrzlíková
Majitelka šesti zvířat a stovek plyšových ovcí

Ani nevím jak se to stalo, ale byla jsem tam, žila jsem v 23 milionovém městě, žila jsem v Shanghai! První dny jsem chodila po městě jako ve snu, časový posun a vysílení z cesty dělalo své, snažila jsem se zorientovat v tom neskutečném frmolu, který je pro Shanghai tolik příznačný.

Shanghai
Shanghai
zdroj: sixmonthsinshanghai.wordpress.com

Asijský šrumec

V Shanghai poznáš pravou Asii ve formě všudypřítomných prodejců podivného jídla, které zvláštně vypadá, ale ve většině případu skvěle chutná, neskutečného množství malých obchůdků, prodejců, kteří své zboží vozí na kole, vozíčku nebo třeba jen zavěšené na tyči hozené přes rameno, neutuchající ruch, neustálé troubení, absolutně nulové respektování silničních pravidel, to všechno je pestrý život na čínské ulici. Je v podstatě nemožné, zde najít metr čtverečný, kde by někdo nebyl. Zdá se, že většina života Číňanů probíhá na ulicích, umývají zde popelnice, krmí kočky, zabíjejí hady, vaří nebo hrají hry.

Čínské jídlo
Tradiční čínské pochoutky.
zdroj: cultureofchinese.com

Oni nemluví anglicky!

Velmi brzy zjistíš, že v Číně se anglicky prostě nedomluvíš a jsi nucena začít šrotat čínštinu. Jejich jednotlivá slova nejsou tolik těžká, jak si my Češi představujeme, dokonce jsou velmi lehce zapamatovatelná, bez základu se prostě neobejdeš. Já jsem se po pár dnech už zkušeně proplétala městem, zdravila jejich „nǐ hǎo“, tedy čínské ahoj nebo dobrý den, děkovala jejich „xiè xiè“ a navíc se cítila jako děsná světačka, jak jsem celou situaci zvládla a jak se v téhle asijské džungli výborně orientuju.

Den za dnem plynul

Každým dnem jsem Čínu milovala víc a víc, velmi brzy ráno jsem se dívala z okna na tlupy cvičících Číňanů na ulicích a obdivovala jejich morálku a vitalitu, odpoledne jsem většinou pracovala, ale k večeru nebo o víkendu jsem se svátečním pocitem vyrážela do ulic prozkoumávat další a další místa. Nejvíce jsem si však lebedila v pojídání místních potravin a cizokrajného ovoce. Jaké štěstí mnou prostupovalo, když jsem si spočítala, že Pringles stojí v Číně asi 15 Kč, kilo rajčat 5 Kč, vejce 0,50 Kč, za obrovský nákup, který by mě v Česku stál určitě alespoň 1000 Kč, jsem tady vyplázla necelých 200 Kč. Nakupování v Číně si zamiluješ, nelze jej nemilovat, kromě potravin však nehledej žádné ceny, všechno zboží má cenu tak nějak na dohodě obou stran. Nutno podotknout, že Číňané jsou vykukové, a když říkají, jak levně ti výrobek prodávají, tak věz, že jsi ho koupila předraženě a usmlouvat šlo mnohem víc.

Jídlo na ulici
Jídlo se zde prodává všude.
zdroj: ourtravelpics.com

Jupí fejky!

Kapitola sama o sobě je fejkové čínské zboží, pokud máš určitou představu, tak věř, že skutečnost je mnohem divočejší. Mimo klasické fejky, které jsou lehce rozpoznatelné, existují také fejky, které by od originálu velmi těžko rozeznal i návrhář, který produkt navrhnul. Čínští prodejci se navíc dušují, že se jedná o originál! Kabelka Prada za 1500 Kč, ta musí být pravá! Nebo ne :-) ?

Fejkové kabelky
Fejky dělají Čínu Čínou
zdroj: moluxury.com.au

Obchod, který navždy změnil můj pohled na nakupování, se jmenoval „Vše za jüan“, jüan je čínská měnová jednotka a má hodnotu asi 3 Kč, proto jsem nemohla pochopit, jak může vůbec takový obchod existovat! I když to bylo poměrně jasné, neustále jsem se chodila přeptávat prodejce, jestli „tohle“ je fakt taky za jüan, nemohla jsem tomu zkrátka uvěřit! Kovové kleštičky na řasy za 3 kačky? Velké zrcadlo za 3 kačky? Sada deseti nalepovacích řas za 3 kačky? Kde to jsme?! Jo aha, v Číně! Většina těch věcí jsem samozřejmě nepotřebovala, i přesto všechno jsem tam utratila asi 50 jüanů, nebylo zbytí!

Bišonek
Čínský pejsek
zdroj: archiv Evy Zmrzlíkové

Noční Shanghai

Noc ve městě jako je Shanghai je jen těžko představitelná, ruch neutuchá ani s posledními paprsky slunce, ba právě naopak, v noci se na ulicích vynořují podnikaví Číňané ve snaze přivydělat si po denní šichtě ještě nějakou tu kačku navíc. Tu veze Číňan věšáky plné oblečení, tu Číňanka vyrábí popcorn v otřískaném hrnci, tu Číňan nabízí Louis Vuitton kabelku, ale největší atrakcí je noční čínské barbecue, jedná se o napíchané jídlo na špejlích jako je ryba, chobotnička, maso, zelenina nebo houby, posypané kořením a grilované na roštu, jedna taková špejle tě vyjde asi na 3 Kč a je to vážně lahůdka.

Čínské barbecue
Čínské dobroty
zdroj: imagejuicy.com

bbq
Šup s tím na rošt
zdroj: imagejuicy.com

Kluby v Shanghai jsou neuvěřitelně luxusní, častokrát několikapatrové. Hezké holky mají vstup zdarma nebo naopak jsou jim ještě nabídnuty peníze, jen aby do klubu přišly. V klubech a na diskotékách se pohybují především cizinci, nutno podotknout, že zde čínské ceny nenajdeš, ba právě naopak, na nápojovém lístku bylo víno i za 100 000 Kč.

Klub v Shanghai
Kluby v Shanghai jsou opravdu luxusní.
zdroj: shanghai.talkmagazines.cn

Muzeum Hello Kitty
Číňané milují Hello Kitty
zdroj: archiv Evy Zmrzlíkové


Shanghai – město budoucnosti

Tak co říkáš na Shanghai?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Pavel

    Velmi povedený a pěkný článek Evičko..:-)