Prázdniny jsou tady a pro spoustu z nás to znamená spoustu volného času, který se dá strávit třeba předěláváním pokoje. Dala jsem pro tebe pár tipů a rad jak na to.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Za necelý měsíc začnou prázdniny, někdo odjede k moři… ale někdo ne. A pokud nemáš brigádu, nikam nejedeš nebo všichni tví kamarádi jedou k moři, a ty máš tudíž spoustu volného času a tvůj pokoj by nutně potřeboval změnu, možná bys uvítala radu.

1. Kresli, kresli, kresli

Pokud chceš přestavovat nábytek, měnit seskupení obrázků na zdi, cokoli – kresli. Případné změny si tak můžeš líp představit a neuděláš tak aspoň nic, čeho bys potom litovala. Kreslit taky můžeš obrázky, které si potom pověsíš na zeď nebo připíchneš na nástěnku.

2. Všechno si zorganizuj předem

Kup si blok a tužku a sepiš si seznam všech věcí, co potřebuješ. Můžeš si i rozdělit, co který den uděláš a postupně si položky ze seznamu odškrtávat. I když organizace není tvoje silná stránka, přestavba pokoje, obzvláště pokud jde o nějakou zásadní přestavbu, kupuješ třeba i nový nábytek nebo tak, potom se hodí mít zorganizované věci.

Plánování a organizování tě možná časem začne i bavit.
Plánování a organizování tě možná časem začne i bavit.
zdroj: staples.com

3. Rozděl si místo

Pokud máš malý pokoj jako já, každé místo navíc se hodí. Pořiď si jeden velký zahradní pytel (nebo víc) a vyházej všechno, co nepotřebuješ – staré oblečení, rozbité věci, staré školní papíry a časopisy… všeho, co už nijak nevyužiješ, se prostě nemilosrdně zbav. Ty věci totiž jen zabírají místo a tvůj pokoj tak může vypadat poněkud přeplněný.

I malý pokoj může být efektivně zařízený.
I malý pokoj může být efektivně zařízený.
zdroj: weheartit.com

4. Pozor na barvy

Často ke změně vzhledu pokoje patří i změna barvy stěn, což se ale ne vždycky povede tak, jak by mělo. Takže pár tipů? Pokud máš malý pokoj, rozhodně nevol tmavé barvy, a když, pak vymaluj třeba jen jednu stěnu – pokud má tvůj pokoj čtvercový tvar, tak rovněž, jedna tmavší stěna pokoj opticky zúží. Pokud máš spíš protáhlý pokoj, vol jen o pár odstínů tmavší barvu, než má zbytek pokoje, a vymaluj jí užší stěnu. Pokud máš spíš protáhlý pokoj, vol jen o pár odstínů tmavší barvu, než má zbytek pokoje, a vymaluj jí užší stěnu. Další tipy, jak správně sladit barvy v místnosti naleznete v tomto článku. Přestože se jedná o rady ohledné obývaku, většinu z nich lze uplatnit také pro váš útulný pokoj.

Stěny si můžeš vymalovat i kreativně.
Stěny si můžeš vymalovat i kreativně.
zdroj: psimadethis.com

5. Tvoř

Na internetu najdeš miliony DIY inspirací pro tvorbu dekorací a přestavbu do pokoje, stačí jen hledat. Spousta z nich je levná, účelná a opravdu moc hezká a s jejich pomocí uděláš ze svého pokoje pěkné, útulné místo, kde se ti hned bude líp žít. Můžeš si například natáhnout do rámečku drátěnou síť nebo barevnou látku, a vyrobit si tak originální věšák na šperky, aby nebyly jen zastrčené v krabičkách nebo šperkovnici, a ty abys každý den tři hodiny nehledala jeden pár náušnic. :-)

Stačí obalit prázdný rámeček
Stačí obalit prázdný rámeček nebo starou korkovou nástěnku látkou a napíchat do ní náušnice a špendlíky nebo hřebíky na pověšení náramků a řetízků, a máš svůj vlastní stojan na šperky, který můžeš použít i jako dekoraci.
zdroj: erikaastrid.com

6. Ukliď si

Přiznejme si – „náhodně“ rozházené polštářky na sedačce, křesle nebo posteli vypadají hezky, i rádoby neuklizená hromádka knížek na nočním stolku se dá celkem snést, ale povalující se týden staré oblečení, „roky“ nevynesený koš, posmrkané kapesníky nebo tamponky od odličovače, či týdny staré nádobí? FUJ.

Takže pravidlo číslo šest by vlastně mělo být spíš prvním – bez uklizeného pokoje se totiž nikam nehneš a budeš jen za prase. Dones koš do popelnice, vyházej všechno, co u tebe v pokoji nemá co dělat, od zbytků jídla po špinavé oblečení, srovnej si věci ve skříňkách a šuplíkách, zalij kytky, pokud v pokoji nějaké máš. Protože přeci jen pokoj se předělává líp, když nezakopáváš o hromady bordela.

Pár tipů na závěr

Nikdy nesmíš zapomenout, že tvůj pokoj neoplývá nekonečným prostorem, a že pokud bydlíš s rodiči nebo v podnájmu, bylo by dobré s majitelem domu nebo bytu nejprve případné změny prodiskutovat. Taky mysli na to, že lepení věcí na zeď není zrovna optimální, pokud je plánuješ časem sundat – pod izolepou se shromažďuje vlhkost a s ní potom jde ze zdi dolů i omítka a ty stržené kusy se opravují podstatně hůř, než dírky po hmoždinkách, takže si obrázky radši pověs do rámečku.

A co ty? Jak sis vyzdobila nebo plánuj

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Květoslava Řízková

  Já před časem pomáhala předělávat pokoj dceři a asi nejvíc práce nám dalo zabrat třídění oblečení. Nakonec jsme rovnou dali pryč její skříň, protože byla strašně nepraktická a nahradili ji takovým tím pojízdným věšákem jako mají třeba tady: https://www.emako.cz/textilni-skrinky-a-vesaky-na-koleckach/ To mi příjde jako mnohem praktičtější řešení. :-)

 • Drahoslava Nožičková

  To jsou podle mého moc dobré tipy. Moje dcera by si teď také docela ráda nějak předělala svůj pokoj, takže jí tento článek určitě ukážu. Zrovna cca týden zpátky už si do svého pokoje vybrala nějaké nové dekorace a dokonce i nové povlečení. To tuším našla tady: https://www.kvalitex.cz/akcni-povleceni-pro-teenagery/

 • Diana Reichmannova

  Díky za tip na ten obchod. Zrovna na něj koukám a mají tam vážně pěkné věci. To my se naštěstí ohledně zařízování pokojíčku o moc věcí starat nemuseli. Celé jsme to totiž nechali na bytových architektech z http://www.pwinterier.cz/ Musím říct, že odvedli vážně prvotřídní práci. :-)

 • Juraj Liška

  Parádička. Myslím si, že velmi užitečné rady. To my zrovna před pár měsíci předělávali pokojíček naší dcerky. Bylo tam hlavně potřeba pořádně vymalovat a nakoupit nějaký nový nábytek. Ten se nám naštěstí podařilo sehnat na https://www.svis.cz/nabytek/detske-pokoje :)