Potřebuješ něčemu věřit? Všichni hledáme své záchytné body. Jeden takový nabízí scientologie. Je to ale spíš fungující stroj na peníze oblečený do filosofických teorií. Pokud hledáš opravdovou víru, scientologie tě neuspokojí. Scientologie vznikla v USA a dnes ji vyznávají statisíce lidí, mezi nimi i hollywoodské celebrity jako Tom Cruise nebo John Travolta. Co na ní všichni vidí? V čem je jiná než ostatní náboženství?

avatar

Jana Vlachová

Scientologie! Víra, nebo móda?

Celebrity hledají pravdu, životní moudrost a neomezené schopnosti.

Vznik scientologie

Hlavním mezníkem je rok 1950, kdy spisovatel sci-fi literatury Lafayette Ron Hubbard (1911-1986) vydal knihu Dianetika-moderní věda o duševním zdraví. Čtenářům dává rady, jak dosáhnout „duchovního zdraví“ a nesmrtelnosti. Psychiatři a psychologové jeho metody odmítli, Hubbard ale trval na svém a začal zakládat tzv. dianetická centra. Tam prováděl lidem terapii podle svých teorií. V roce 1955 pak v návaznosti na dianetická centra vznikla Scientologická církev.

Podstata učení

Jádrem scientologie je víra, že my všichni máme neomezené schopnosti, vysokou inteligenci, dokonalé zdraví. Tyto božské vlastnosti však byly omezeny při průchodu minulými životy, kdy se na nás nabalilo velké množství problémů. Scientologie nabízí způsob, jak všechny problémy odstranit – jde o tzv. auditingy. To je vlastně sezení klienta s terapeutem. Klient má v rukou detektor lži (scientologie mu říká e-metr) a hledá v sobě bolestné zážitky. Zážitek několikrát vypravuje, na konci sezení je clear (čistý) a nic mu nebrání v dokonalém životě. Scientologie se snaží vypěstovat na auditingy návyk (každé sezení se platí) a připoutat si klienta trvale, aby se vracel s dalšími a dalšími problémy.

Oblasti působení

Scientologie nabyla během svého vývoje mnoha podob, její stoupenci zakládají scientologické firmy, jazykové školy, pořádají přednášky atd. Organizují také různé kurzy managementu, komunikace, vypracovali program pro odvykání drog Narconon.  Jako klasická církev působí scientologie v klasických obřadech typu křest dítěte nebo svatba, jakou měli v roce 2006 Tom Cruise a Katie Holmes.

Skandály

Scientologie a skandály, to je nerozlučná dvojka. Psalo se o nich už od začátku, kdy Ron Hubbard zanevřel na psychiatry – založil dokonce komisi pro odhalování zločinů psychiatrie. O úskalích scientologie vědí své taky příbuzní členů a bývalí členové. Tito lidé bývají často zavrženi, protože při auditingu se „objeví“, že působili nějaké zlo. Podle kritiků je jádrem scientologie brainwashing – vymývání mozků a při auditingu je zneužívána hypnóza. Člověk pak na sebe ledacos prozradí a tyto důvěrné informace umí scientologie použít pro pevnější připoutání dalšího člena.

Přijetí scientologie ve světě

Scientologie je přijímána přinejmenším rozporuplně. Vlády jí vytýkají honbu za penězi a nevěří v její náboženský charakter. Německo, Francie, Velká Británie a další země EU neuznávají scientologii jako náboženské společenství, v Německu je scientologie dokonce pod zvláštním dohledem. Svůj názor si určitě uděláš sama, ve scientologii ale žádné duchovní povznesení nehledej. Opravdová víra přece nic nestojí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Jana

  Petře…mám šťastný vztah 8 let s partnerem, taky jsem nečekala, že něco takového můžu zažívat po tolika letech, práci mám skvělou….a scientologii k tomu nepotřebuji…takže to asi není o scieontologi, ale spíše o štěstí :D

 • Petr

  “Mám momentálně vyžší IQ a to 142″

  POMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC!!!! :D

 • Petr – crustty@volny.cz

  Víte, v tomto článku je cítit, že chybí vlastní zkušenost… Vyprávět o věcech, které jsme někde slyšeli nebo četli je velmi lehké, ale věčinou nepřesné a někdy zcela nepravdivé. Mám vlastní zkušenost ze scientologií.Mám momentálně vyžší IQ a to 142, nádherný vztah s přítelkyní (nikdy jsem nečekal, že po 4 letech vztahu můžu něco takového zažívat) a práce, která mě obrovsky baví… Toto jsem předtím neměl! Toto je teď můj život. Děkuju scientologii.

 • http://profant.wordpress.com Vít Profant

  Díky za snahu o objektivitu. V článeku jsou určité nepřesnosti, ale ty mají ve svých textech daleko větší odborníci.
  Mimochodem, za používání scientologie nemusíte dát ani korunu, umíte-li anglicky. Knihu o základech si můžete stáhnout zde: http://the-scientologist.com/WhatMakesUTick08.pdf a Kurzy si udělat zde: http://www.freezoneamerica.org/Clearbird/