Umět cizí jazyky je prostě třeba. Někomu jde gramatika, někomu slovíčka a někdo bojuje s obojím. Jaké triky se doporučují pro efektivní učení cizích jazyků?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

S tipy  pro učení cizích jazyků se ve světe neztratíš
Kam bys chtěla? Když umíš cizí jazyk, je to celkem příjemné! Vyber si a neváhej!

Základy ze školy

Ve škole ti podají základy gramatiky, naučí slovíčka i konverzovat. A časem se to stupňuje ve složitější gramatiku, složitější věty a dlouhá vyprávění. Někomu to ve škole úplně stačí, konverzuje perfektně, nemá problém se domluvit v zahraničí. Ale někteří se musí snažit více, aby dosáhli této úrovně. Jak na to?

1) Slovíčka + výslovnost = slovníček

Slovíčka tě nutí ve škole určitě, ale ty prostě potřebuješ. Když napíšeš písemku, tak je poté často i zapomeneš. A nevadí, že máš jedničku. Prostě se tzv. vypaří. Po nějaké době si je zopakuj. A nezapomeň, že důležitá je výslovnost, přečti si tedy i správnou výslovnost a vyslovuj to rovnou. Výslovnost ti vlastně může podat i překladač na internetu. Kup si nějaký hezký sešit (hezký sešit ti udělá radost a bude i motivovat) a udělej si z něj slovníček. Jakmile narazíš na nové slovo, tak ho zapiš (z písničky, filmu, …). A rozhodně si kup slovník! V každém jazyce je dobré znát ty nejčastější slova, zde máš seznam 300 nejčastějších slov v angličtině. Na internetu se ale dají sehnat téměř v každém jazyce. Dokonce se říká, že pokud se naučíš 3000 nejpoužívanějších slov, tak ti to zajistí i 99% komunikace!

2) Písně = spousta slov a frází

Máš ráda hudbu? Tak si vyber několik oblíbených písniček, najdi si jejich texty a překládej si to. Do slovníčku si poté slova piš a další den si to snaž připomenout, ať slovíčka zůstanou v hlavě. A po několika dnech znovu. Na Youtube navíc najdeš spoustu písniček, u kterých rovnou běží text, takže pochopíš i výslovnost a lépe porozumíš. Já navíc doporučuji českou stránku karaoketexty.cz, protože tam je text v originálním znění a rovnou i překlad, takže můžeš porovnat.

3) Konverzuj se sebou, přáteli a dopisuj si

Využívej svých znalostí a zkus konverzovat. Zkus si s kamarádkou dát např. anglický, francouzský den apod. A mluvte jen v tomto jazyce. A nezapomeň, že takto konverzovat můžeš i sama se sebou. Zkus si představit nějakou situaci (někdo tě zve anglicky na rande, …) a jak mu odpovíš? A rozhodně je úžasnou věcí, najít si tzv. penfrienda! Po celém světě je spousta lidí, kteří hledají přítele, který by si s nimi dopisoval v nějakém jazyce. Můžeš zkusit tuto stránku. Dnes už není problém chatovat, což je možná ještě lepší a efektivnější než dopisy. Je to přeci jen aktivnější a bez delších časových prodlev.

4) Vysvětlivky

Ke všemu, čemu neporozumíš, dej vysvětlivku, ať si to do budoucna zapamatuješ. Využití základních časů je pochopitelné, ale jakmile se přidávají další a další., kdy je používat? Jsou různé pomůcky, jako třeba slova (v angl..: ago, just, already, …), která tě upozorní, jaký čas nejspíše použít. Tak si je určitě zapiš. To samé u dalších gramatických záležitostí.

5) Poslouchat i číst!

Pro jazyk jsou skvělé dvojjazyčné knihy, které seženeš téměř v každém knihkupectví. Navíc jsou to seriály a filmy. Aby se ti to učilo ještě lépe. Snaž se sledovat tak, abys nesledovala s českými titulky, ale titulky v mluveném jazyce.

6) Zahraničí = možnosti pro au-pair, dovolenou, …

Neotálej s výletem do zahraničí. Někteří si raději našetří na pár hadříků, ale dovolená v zahraničí je ve skutečnosti mnohem užitečnější. Pro lepší učení jazyka je navíc au-pair ještě intenzivnější a můžeš si i přivydělat.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář