Přináším ti originální rozhovor s nejmladším režisérem u nás – Matějem Chlupáčkem o jeho filmu Bez doteku. Ať budeš chtít, nebo ne, jeho film se tě vážně dotkne a donutí zamyslet se.

avatar

Markéta Gajdošová
Blázen do herectví, žurnalistiky, moderování a studentka v jedné osobě.

Matěj Chlupáček je známý především označením „nejmladší režisér v České republice“ a je pravda, že v osmnácti letech není zrovna obvyklé natočit celovečerní debut. Přečti si rozhovor obsahující odpovědi na otázky, které by tě mohly zajímat!


Trailer k filmu upoutá hned po prvním zhlédnutí a tím plní svůj cíl.

Nejsilnější motiv

1) Proč jste si k vašemu filmu vybral zrovna tento neobvyklý námět?

Námět za tolik neobvyklý osobně nepovažuji, protože mi přijde, že téma zneužívání se v evropské kinematografii objevuje vlastně vcelku často. Co jsem se ale snažil udělat neobvykle, byla rozhodně forma vyprávění, přičemž je mnoho věcí záměrně vynecháno a naopak ponecháno na divákově interpretaci. Nejsilnější motiv vidím v naprosté pasivitě hlavní postavy Jolany; to pro mě reflektuje drtivou většinu současných teenagerů u nás.

2) Jakým prostřednictvím jste obsazoval herce a jak jste s nimi byl později spokojen?

Obsazoval jsem velmi instinktivně, na základě pocitů a to většinou bez kamerových zkoušek a castingů. Naštěstí se mi podařilo sehnat všechny herce a herečky, které jsem si vysnil. S jejich výkony jsem byl v průběhu natáčení naprosto spokojen.

3) Co si od filmu Bez doteku slibujete? Znamená pro vás už teď splnění snu?

Splnění snu to samozřejmě určitým způsobem je, o tom není pochyb. Od filmu si obecně, nadneseně řečeno, slibuji jakousi vstupenku do světa filmu.

Osmnáctiletý režisér otvírá intimní brány teenagerů
Téma zneužívání v evropské kinematografii nepovažuji za neobvyklý.

Jen marketingový tah?

4) Čím jste se chtěl stát jako malý?

Už odmalička jsem se chtěl stát filmovým režisérem a za svým snem jsem si opravdu šel. Když mi bylo opravdu málo, zhruba 5 let, toužil jsem stát se archeologem. Miloval jsem například Jurský park.

5) Setkala jsem se i s názory lidí, kteří tvrdí, že označení „nejmladší režisér“ je jen marketingový tah, přičemž za filmem stojí zkušený profesionální režisér, který sestavil celý štáb. Jak zní vaše odpověď na taková slova?

To je samozřejmě naprosto absurdní. Jako marketingový tah byl můj věk použit až při propagaci filmu, protože jak rád říkám, rozruch vzbudí slovo „nej“ v jakékoliv kombinaci.

Bez citů, bez emocí a Bez doteku
Propagační plakát k filmu Bez doteku s hlavní postavou Jolanou – Terezou Vítů.

6) Kdo je vaším idolem a proč?

Idolů mám mnoho, a to především těch režijních. Mezi ně patří například David Lynch pro svou osobitost a nebojácnost dělat filmy, které člověk může chápat podvědomě, jako protipól k němu pak například i Quentina Tarantina za jeho um bavit. Jmen bych dal dohromady desítky a stále nevím, jaké z nich by bylo na té nejvyšší příčce.

Snažím se hledat to pozitivní

7) Kde vidíte sám sebe za 10 let?

Doufejme stále u natáčení filmů, jako osobu režírující již několik let. :-)

Nejmladší režisér s kuriózním filmem
Slovo „nej“ vzbudí rozruch v jakékoliv kombinaci.

8) Jak reagujete na negativní názory? Počítal jste s nimi dopředu?

Negativní názory mě vůbec nezaskočily, protože jsem s nimi počítal. Naopak musím říct, že kvalitně napsaná negativní reakce mi přináší mnohem větší potěšení než například neobsáhlá pochvalná recenze. Vždy se ale snažím hledat to pozitivní a něco si odnést z reakcí publika.

9) Chystáte se do budoucna natočit další snímky?

Momentálně chystáme náš druhý film s názvem Hany, tentokrát v režii mého hereckého supervizora Michala Samira, přičemž já snímek produkuji. Jedná se o dost nekompromisní generační výpověď s mnoha komediálními prvky.

10) Děláte rozhovor pro web Kámoška.cz. Souhlasíte s tím, že teprve při úspěchu se ukáže, kdo je pravý kamarád?

Určitě souhlasím, ono se to později díkybohu vážně ukáže. :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář