Přináším ti další exkluzivní rozhovor, tentokrát s talentovanou grunge-rock’n'rollovou skupinou Mistake, kterou tvoří Marek Švanda, David Šenkeřík a Petr Huser. Kluci z kapely mají na svém kontě spoustu úspěchů a za dobu tří let, co se pohybují v hudební branži, odehráli přes sto padesát koncertů u nás a na Slovensku. Kromě toho vyhráli několik hudebních soutěží a pravidelně se objevují na známých a oblíbených festivalech. Chceš vědět o kapele Mistake víc? Jestli ano, začti se do rozhovoru. Na otázky mi odpovídal Marek Švanda, nicméně k jedné otázce se vyjádřili všichni členové skupiny.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Našim vysněným a v podstatě jediným cílem je co nejvíce hrát a vystupovat.

Našim vysněným a v podstatě jediným cílem je co nejvíce hrát a vystupovat.

1) Ahoj kluci, nejprve bych vám chtěla poděkovat za vaši ochotu i čas, který věnujete tomuto rozhovoru. Nebudu nijak zdržovat a přejdu k první otázce. Tu bych ráda směřovala k tomu, jak byste našim čtenářkám, které vás třeba neznají, představili vaši kapelu, a co byste jim pověděli o historii, která vedla ke zrodu Mistake? Proč padla volba právě na styl grunge-rock’n'roll?

Ahoj! My zase děkujeme tobě za tvůj čas. Jsme tři mladí kluci z okolí Zlína, kteří dělají rádi muziku. U samotného zrodu Mistake, jsem stál vlastně jen já, když jsme spolu se spolužáky na základce začínali mlátit do bicích a kytar. Tehdy jsme ještě nic moc neuměli, ale přesto jsme mysleli, jak jednou budeme slavní. Kapela ale začala pořádně fungovat až v současné sestavě, ve které to spolu táhneme už 3 roky. To, že hrajeme grunge-rock“n“roll vychází tak nějak čistě z nás. Je to styl, který je nám vlastní a je taky ovlivněn tím, co jsme poslouchali a posloucháme. Já byl jako malý blázen do Nirvany, Peťa začínal na Billy Talent a Dave má rád od všeho něco. Ale asi úplně nejlepší bude, když čtenářky zavítají na naše webovky www.mistake.cz nebo profily na facebooku (http://www.facebook.com/mistakeofficial) a bandzone (www.bandzone.cz/mistake). Tam zjistí vše, co budou chtít. Můžou si tam pustit a stáhnout naše písničky, na fotkách a videích se mrknou na to, jak vlastně vypadáme, zjistí, kde se s námi můžou potkat osobně na koncertech. Taky můžou obhlídnout náš Bandshop a třeba nám i něco milého napsat do vzkazů a fůra dalších věcí.

2) Další otázku bych ráda věnovala samotnému názvu Mistake. Jak vlastně název pro vaši skupinu vznikl? Napadl vás náhodně nebo jste měli více variant názvů, při čemž vyhrál zrovna Mistake? A co třeba ukrytý význam, lze v něm nějaký najít?

Název Mistake přišel docela přirozeně. Bylo to slovo, které se nám líbilo ze všech nejvíc, a proto jsme jej zvolili. V 15ti, kdy jsme kapelu zakládali, to pro nás nic neznamenalo. Význam jsme objevili až časem. Všichni jsme lidské bytosti, které chybují, a my vůbec nejsme výjimka. Ten název nám sedí. Z ostatních návrhů na jméno kapely si ještě pamatuju Anti Smog :D , a to proto, že jsme byli zapřísáhlí nekuřáci.

3) Vaše texty jsou psány v angličtině a vzhledem k tomu, že zpíváte a hrajete opravdu kvalitně, mohou vás mnozí posluchači snadno zaměnit se zahraniční kapelou. I přesto, že se právě angličtina k Mistake hodí, nenapadlo vás někdy přimíchat do některých songů i češtinu? Nebo je vám angličtina na zpívání natolik blízká, že v jiném jazyce už Mistake zpívat nebude?

Angličtina na zpívání našeho stylu je pro nás zatím nejlepší varianta. Není to tak, že by se nám čeština v písních nelíbila, že by se nám nelíbily kapely zpívající česky. Jen my sami jsme ke kouzlu češtiny nepřišli, i když se přiznám, že už jsme nad tím párkrát přemýšleli. Zatím však pro nás zůstává angličtina jasná volba, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Třeba za 30 let něco vymyslíme i v češtině. :-D

4) V dubnu vyšla vaše debutová deska Among The Shadows, kterou vám v klubu Golem ve Zlíně pokřtila skupina Charlie Straight. Od vydání desky už nějaká doba uběhla, a proto bych se vás chtěla zeptat, jak jste s deskou spokojeni, zda splnila vaše očekávání a jak na ní reagují vaši fanoušci? Mohli byste našim čtenářkám zároveň povědět, jak křest probíhal?

My jsme s deskou maximálně spokojení. Nejvíc nás samozřejmě těší reakce fanoušků a posluchačů. Je nesmírně zajímavé, jak deska působí na každého úplně jinak. Rozdělil bych vlastně posluchače do 3 skupin. Nejprve ti, kdo mají rádi celou desku bez výjimky a sjíždějí ji pořád dokola. Poté skupina, které má ráda rychlejší části, zejména pak první polovinu, přičemž pomalejší písně jim přijdou utahané. Na závěr ti, kterým se naopak líbí druhá polovina desky a písně pomalejší. Vzhledem k tomu, že jsou skupiny asi stejně početné, je to pro nás skvělým zjištěním, že jsme dokázali udělat různorodou desku, na které si každý najde ten „svůj“ hit. Křest byl pro nás zážitkem na celý život. Atmosféra, kterou by chtěla mít určitě každá kapela na svém koncertu. Opravdu povedený křest naší debutové desky Among The Shadows. Bylo vyprodáno. Golem přeplněný lidmi a vynikající atmosféra během koncertu. Během našeho vystoupení se na podiu objevili naši kmotři z Charlie Straight, kteří desce i nám popřáli to nejlepší. Pak desku a publikum kolem pokřtili šampaňským a ještě naší vlastní domácí pálenou slivovicí! My si po našem vystoupení šli užívat večera, koncertu Charlie Straight a pocitů štěstí, že se nám povedlo to, co jsme vždycky chtěli.

5) Stejně tak byl zveřejněn i váš první videoklip k songu Blurry Bubbles. Mohli byste našim čtenářkám prozradit, jak natáčení klipu probíhalo a kdo za nápadem na klip stojí?

Klip se natáčel v historické Olomouci, ve městě kde studuju. Natáčeli jsme ho už na podzim za pravých vlezlých podzimních dnů. Byla nám pěkná kosa, zvlášť v těch čínách, co jsme měli na nohách. Jedinou záchranou bylo to, že v Olomouci začala tradiční punčová sezóna, takže jsme se měli aspoň částečně čím zahřát. Za celým klipem, jak scénářem i nápadem, stojí studentka Lenka Petrlová, které tímto chceme poděkovat.

6) Za celou tu dobu jste vyhráli několik hudebních soutěží (např. Rockmax 12, Pro-rock ad.) a postoupili jste i do desítky nejlepších v semifinále soutěže Mercedes Benz Live Space. Jak takové úspěchy vnímáte a co na to říkají vaši fanoušci? Jak moc vás tyhle výhry motivují k tomu, abyste stoupali neustále výš a zkoušeli něco nového?

Pro nás je to zejména hnací motor a známka toho, že to, co děláme, má přece jenom nějaký smysl, že to není asi úplně k zahození a že by se s tím mělo ještě něco dělat. Když jsme se během tohohle roku potkali s tolika zajímavými lidmi, přes ředitele TV Óčko, Vojtu Dyka, Majkláče a s dalšími významnými osobnostmi, se kterými se můžete úplně normálně pobavit a kteří vám řeknou, že za vámi stojí, je to skvělý pocit. Najednou si říkáte, ty jo… fakt se to někam hne, nestojíme na místě, nehrajeme pořád jen v okolí 15 km kolem Zlína, ale po celé ČR. Máme manažerku na Slovensku, takže i tam se podíváme. Zahrajeme si na největších letních festivalech u nás a v Praze už hrajeme pomalu víc, než doma ve Zlíně. Pořád máme chuť a motivaci to dělat dál a naopak ještě líp. Ještě víc dřít a dřít. Rádi bychom se dostali tam, kde jsou třeba právě kluci z Charlie Straight. Naši fanoušci jsou samozřejmě rádi. Jejich reakce jsou pozitivní, což nám samozřejmě moc pomáhá.

7) Když už jsme u těch soutěží, nemáte v blízké době v plánu zkusit štěstí i v talentových soutěžích, které v České republice probíhají? A jaký názor máte na takové typy soutěží?

Jediná z talentových soutěží, ve které můžou soutěžit celé kapely a prezentovat vlastní tvorbu je tuším ČSMT. Zatím jsme o účasti v ní, ale neuvažovali. Raději volíme cestu malými krůčky. Věříme, že je potřeba si cestu přes trnité keře vyšlapat zejména sami, s občasnou lehkou pomocí od někoho jiného. Pokud na to doopravdy kapela má, tvrdě na sobě maká a věnuje tomu téměř všechen čas, úspěch se někdy určitě dostaví. Superstars a podobné soutěže pro nás nejsou, protože zaprvé, se prezentujeme jako kapela, nikoli jako jednotlivci a za druhé, se zde ani nedá prezentovat vlastní muzika. Nic proti těm soutěžím samozřejmě nemáme. Jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Jediné, co mi na těch soutěžích vadí, je, že už jich je v současné době tak nějak moc a o lidech, kteří z nich vzejdou ani vidu ani slechu.

8 ) Většina skupin má své určité cíle, kterých chtějí dosáhnout. A proto se chci samozřejmě zeptat, zda i skupina Mistake má nějaké své cíle a které to jsou? Připravujete momentálně nějaké novinky, které s vašimi cíli souvisejí?

Našim vysněným a v podstatě jediným cílem je co nejvíce hrát a vystupovat. Tak, abychom mohli dělat vlastní koncerty alespoň po celé ČR a SR, kde bychom věděli, že by na nás pokaždé přišlo kolem 500 – 1000 lidí. Jezdit největší festivaly a postupem času se kapelou živit. To je myslím snem u většiny kapel. Rádi bychom se taky samozřejmě podívali za hranice naší zemičky a jeli nějaké tour po Evropě, Americe a podobně. K tomu máme ale cestu ještě dlouhou, tak nepředbíhejme. Jak říkám, raději pomalu a malými krůčky.

9) Nyní přejdu k otázce, která jistě bude velmi zajímat všechny vaše fanynky. Jak jste na tom s holkama? Jste všichni zadaní nebo singl a které typy holek se vám nejvíce zamlouvají?

Na tuhle otázku jsme se těšili, ale zároveň se jí báli. Přítelkyně máme všichni tři. Jaké typy holek se nám líbí? Já osobně třeba žádný vyhraněný typ nemám. Je mi jedno jestli je to blondýnka, brunetka, zrzka… jestli má takové oči, uši, nos atd… Dívka mě musí sama zaujmout. Musí mít nějakou tu šťávu, která mě přitahuje v sobě.

Dave: Krásné brunetky s pronikavýma očima a sympatickou povahou…ale nejsem vybíravý…ale koukám se jen po pěkných dívkách…

Peťa: Pro mě je důležité, aby to byla holka. Přesný typ nemám. Když se do nějaké “zabouchnu” tak to přijde samo. Stejně…baby jsou na mě moc složité.

10) Na závěr chci poděkovat za příjemný rozhovor a popřát vám další úspěchy. Nyní se jen zeptám, co byste našim čtenářkám chtěli vzkázat a kde vás v nejbližší době mohou vidět?

Čtenářkám bychom chtěli vzkázat, pokud se jim líbil náš rozhovor, aby se staly našimi „kámoškami“ a zavítaly na naše profily na http://www.facebook.com/mistakeofficial nebo http://bandzone.cz/mistake a staly se našimi fanoušky. Budeme rádi, když se s nimi osobně potkáme na našich koncertech. Takže „kámošky“ mějte se krásně, choďte na koncerty, podporujte kapely a užijte si pořádně rozpálené léto!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář