Načasování rozhovoru se skupinou MAAT nemohlo být lepší. Nedávno totiž vyšlo pod hlavičkou hudebního vydavatelství PVP Label dlouho očekávané album EuroFlow! L.D., Fosco Alma a Emeres se pokusí přesvědčit scénu a posluchače o tom, že mají co nabídnout a jejich tvorba je zase o krok dál. Povede se to? Neváhej a kontroluj exkluzivní rozhovor.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Každému vyhovuje něco jiného, proto se snažíme využít co nejvíc možností, jak dostat naši tvorbu k co nejvíce lidem.

Každému vyhovuje něco jiného, proto se snažíme využít co nejvíc možností, jak dostat naši tvorbu k co nejvíce lidem.

1) Děkuji za váš čas a ochotu. Kolem vydání alba EuroFlow je určitě hodně práce, takže nebudu zdržovat a přejdu rovnou k otázkám. Album ALL-IN mělo velmi pozitivní odezvu a dokázalo překvapit. Nyní je tady EuroFlow a mě by zajímalo, v čem je takhle novinka jiná? Je mi jasné, že jste zase dál a velkou roli hraje i nový člen uskupení v podobě Emerese. Spíše bych od vás ráda slyšela, co může vaše fanoušky na albu EuroFlow opravdu dostat do kolen a proč jste se rozhodli pro dvoudiskovou edici?

L.D.: Je to jiný v tom, že pokud se něčemu věnuješ, tak se v té věci musíš i posouvat jinak nemá smysl to dál dělat, pak lidi skončí jako hudební kritici nebo promotéři popřípadě jako DJ’s, protože jako umělci nebyli kvalitní a nestíhali trendy a vývoj nebo jednoduše neměli skills. My jsme za poslední rok od předchozí desky udělali zas obrovskej skok dál, jak po technický stránce rapu, tak po hudební a textoví a zažili si spousty osobních zkušeností, které se v té desce odráží. Dvou disková edice proto, abysme uspokojili posluchače i sebe. Je to rozdělený na 50% a 50% posluchačů, jedna půlka miluje MAAT jako striktní kapelu, která kolem sebe plive jed a ta druhá naopak jako kapelu, která se snaží něco lidem sdělit a předat nějaký smysluplný poselství. Neudělali jsme double CD jen proto, abychom ho měli, prostě jsme nechtěli patlat různě laděný věci do sebe, tak jsme je rozselektovali.

Fosco Alma: Euroflow se od All-inu liší určitě v tempu. Celá deska není jen „klasických 90 bpm“, ale sou tam věci od nejpomalejších až po ty nejrychlejší, takže jsme se mohli skvěle vyřádit a ukázat co to je euroflow. Taky jsme v jednom tracku přišli s úplně novou technikou, která nemá v Česku obdoby – zatím se ke mně nedostal kvalitní rap s triolovým/sextolovým frázováním. V zahraničí se tohle děje, ale v Česku jsme první právě my. Celkově jsme chtěli zachytit širší škálu nálad a témat, temp a různejch technik položenejch do nejrozmanitějších instrumentálů. Co se týče flow, tak jsme absolutní perfekcionisti a proto se jedině naše album může jmenovat Euroflow.

2) Na albu EuroFlow jste pracovali celý rok a fanoušci mají pořádný hlad. Docela často vidím, že jakmile interpret či skupina něco vydá, chtějí fans hned další a další novinky, což je pochopitelně dobře, ale také to s sebou nese velkou zodpovědnost. Vnímáte ze své pozice něco, co bych já osobně nazvala jako životnost alba? Konkrétně mi jde o to, zda-li je pro vás jedno nové album každý rok optimální tempo, nebo chcete do budoucna třeba zpomalit/zrychlit?

L.D.: Samozřejmě že jsme schopný udělat každej rok desku, ale teď máme v hlavách novou strategii a začneme dělat věci jinak. Nechte se všichni překvapit a sledujte nás.

Fosco Alma: Jak řekl L.D. – máme teď v hlavách jinou, já bych řekl modernější, strategii a máme v plánu to zase všechno poslat o level dál. Samozřejmě základním kamenem úspěchu je nesedět a pořád něco dělat, vymejšlet nový postupy a bejt prostě pořád o krok napřed. Mimochodem už jste všichni viděli „Další příběh“ a „Nemaj co říct“ ve 3D? Řekl bych, že to jsou první dva videoklipy v Český Republice ve 3D.

3) Album EuroFlow jako jedni z mála prodáváte také prostřednictvím SMS zprávy na vašem Facebooku. Proč jste se rozhodli pro tohle řešení, jaké má pro fans výhody a myslíte si, že lze takhle podpořit prodeje?

L.D.: Každému vyhovuje něco jiného, proto se vždy snažíme využít co nejvíc možnosti jak dostat naši tvorbu k co nejvíce lidem.

Fosco Alma: Je to další z možností, jak si lidi můžou pořídit naši hudbu a zároveň je to „imidžovka“. Kdo v Česku prodává svoji hudbu přes SMS? Nikdo.

4) Euroflow sampler je hutnou ochutnávkou tracků z celého alba a exkurzí do jednotlivých témat. V komentářích se poměrně dost rozebírá přítomnost James Cola na featuringu, a proto by mě zajímalo, co u vás rozhoduje při výběru hosta a proč jste vsadili zrovna na jméno James Cole?

L.D.: Pro mě rozhoduje oblíbenost a kvalita. Track s Jamesem vzniknul už při nahrávání desky All-in, takže je to rok stará záležitost. Bohužel na desce není slovenská zpěvačka Natalie, kterou jsme tam važně chtěli, protože teď žije v Anglii, ale máme v plánu s ní udělat něco do budoucna.

Fosco Alma: James Cole je umělec a jeho výtvory, ať už je to hudba nebo články, mě baví už dlouhá léta a taky je s ním skvělá spolupráce.

5) Jako holka jsem si nemohla nevšimnout, že mezi jedno z poměrně hodně zastoupených témat patří i holky, sex a třeba i nevěra. Mají se holky obávat poslechu, nebo z toho nakonec vyjdeme docela dobře a bát se mají jen zlatokopky a slečny do větru?

L.D.: Pro dívky jsme udělali hit s názvem ”Odpusť mi”, ale pro naše dívky, takže ostatní dívky ho můžou milovat, ale nepřivlastňujte si ho:)). Jinak je tam další spousta věcí o ženskejch, ale nic neni myšlený špatně.

Fosco Alma: „Odpusť mi“ si naše slečny zasloužily za svatou trpělivost co s námi mají. Život s náma hudebníkama je někdy těžkej. Ale ostatní pecky jsou zábavný a mají pobavit, rozhodně se není čeho bát, hehe.

6) Chtěla jsem úplně vynechat otázky na českou scénu, ale přece jenom si neodpustím jeden dotaz týkající se produkce. Jak moc velkou výhodou vidíte v tom, že máte produkci ošéfovanou tzv. in-house a nemusíte oslovovat ostatní producenty a beatmakery?

Fosco Alma: Rozhodně to je výhoda obrovská. Stejně jako na All-in, tak i na Euroflow jsem měl připravenejch přes 100 instrumentálů, z kterejch jsme pak vybírali jednotlivý skvosty. Takže ta výhoda je rozhodně v tom výběru. Máme obrovský možnosti. Ale i tak je na Euroflow víc producentů, né jen já a Emeres. Skvělou produkci tam má JSM, Jeso a LX. Prostě se ozvali a poslali hit, nešlo odolat.

7) Videoklip k tracku Další příběh má pro mě skvělou atmosféru. Jak probíhalo natáčení a spolupráce se Zdenko Kamenickým a profíky za kamerou v podobě Mojmíra Bureše a Milana Drobného? Chystáte nějaký další videoklip a kdy se na něj můžeme těšit?

L.D.: Musim říct, že Zdenka Kamenického sem si velice oblíbil. Jeho italský temperament nám hodně pomohl. Je to profesionál. Všem samozřejmě velice děkuju.

Fosco Alma: Natáčení bylo náročný, vstávali jsme každej den v 7 ráno a točili jsme 4 dny v kuse na různých místech vzdánelých třeba i 50 km. Přesuny samozřejmě zabírali čas. Všechno to za to ale stálo a na světě je díky tomu skvělej videoklip s pořádnou atmosférou. Samozřejmě chystáme další videoklipy a budeme se snažit, aby byli co nejdřív hotový.

8 ) Závěrem trošku odbočím od hudby, protože se blíží Vánoce a Silvestr. Jak se na tohle období těšíte, plánujete nějaké větší akce a jaké předsevzetí máte do roku 2012?

L.D.: Plánujeme co nejvíc koncertovat a odevzdat EuroFlow co nejvíc energie bude možné. Předsevzetí si nedávám.

Fosco Alma: Mám období Vánoc moc rád, všude kam přijedu je spousta cukroví zadarmo:)) Předsevzetí si taky nedávám, protože na ně většinou stejně zapomenu. Jediný moje životní předsevzetí je dělat kvalitní hudbu pro lidi a dělat better place. RIP Michael Jackson.

9) Děkuji za rozhovor, přeji hodně úspěchu novému albu EuroFlow a pokud chcete, můžete závěrem fans a našim čtenářkám vzkázat vše, co vás jen napadne. Díky moc!

L.D.: Našim fans a nefans posílám EuroFlow, to je můj vzkaz pro všechny. Díky.

Fosco Alma: Díky Tobě za rozhovor i všem fans za support! Podporujte kvalitní hudbu, podporujte MAAT.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář