Ráda bych vám dnes představila mladou, ale velmi talentovanou spisovatelku z Děčína, Kláru Škorpilovou. Prozatím napsala dva tituly pro teenagery, romány, především pro dívky. Odpověděla na pár otázek, ze kterých se o ní i jejích knížkách můžeš dozvědět více.

avatar

Tereza Bittnerová
Studentka, která umí karate a věnuje se hudbě!

Když dopíšete knížku, obraťte se na někoho, kdo psaní rozumí, nebo kdo už knihu napsal.

"Když dopíšete knížku, obraťte se na někoho, kdo psaní rozumí, nebo kdo už knihu napsal."

1) Můžeš se nám představit, říct něco o sobě?

Je mi dvacet jedna let, bydlím v Děčíně, kde jsem vystudovala gympl. Teď studuju sociální práci v Ústí nad Labem.

2) Zatím si napsala dvě knížky, můžeš prozradit o čem jsou?

První knížka Smutek sluší bárbínám je takový antiromán. Je to o holce, která je ironická a cynická a chce dokázat, že svůj příběh o lásce dokáže převyprávět tak, aby z toho nebyla červená knihovna. Jizvy a jiný tajemství je o sebepoškozování a o tom, že s pomocí přátel se dá zvládnout skoro všechno.

3) V kolika letech si začala psát a kdo nebo co tě k tomu přivedlo?

Povídky a básničky jsem si vymýšlela ještě, než jsem se naučila psát. Asi tak v první a druhý třídě jsem si pořád kupovala sešity a psala jsem do nich svoje příběhy. Později mě tohle přešlo, v patnácti jsem se ale k psaní vrátila a začala jsem rovnou pracovat na svojí první knížce.

4) Chystáš už nějakou další knížku? Plánuješ psaní i v budoucnu?

Další knížku chystám, vlastně je už v podstatě dokončená. Jen nevím, jestli budu ještě něco upravovat a kdy vyjde, záleží to totiž hlavně na nakladatelství. Plánuju psát dál, možná i jiný žánr než romány pro teenagery.

5) Držím palce, myslím, že máš velice dobře našlápnuto. Co říkají tvoji přátele a rodina tvým úspěchům?

Jsou rádi, že dělám to, co mě baví. Moje knížky si čtou a potom je hodnotí, často v nich najdou i sami sebe.

6) Co si ty sama ráda přečteš za knížky?

Paradoxně vůbec nečtu žánr, který píšu :-D . Mám docela ráda fantasy, teď zrovna čtu Pratchetta. Také si ráda přečtu knížky o psychologii nebo přímo beletrii od psychiatrů, kteří píší o svých pacientech a o průběhu jejich terapie, například od Yaloma.

7) Máš nějaké rady pro začínající spisovatele?

Těch rad by bylo hodně, kdybych měla prozradit, co všechno jsem se během posledních pár let naučila. Takže řeknu to nejdůležitější – když dopíšete knížku, obraťte se na někoho, kdo psaní rozumí, nebo kdo už knihu napsal. Nebojte se kritiky. Když mi můj nakladatel napsal, co všechno bych měla opravit, netvářila jsem se na to moc nadšeně, ale nakonec jsem ráda, že jsem ho poslechla. Většina lidí mi teď říká, že píšu mnohem líp než když jsem začínala.

Klárce moc děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí při dalším psaní!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář