Kámoška přináší exkluzivní rozhovor s milovníkem žen a výrazným rapperem z Rychnova nad Kněžnou, který je na české hip-hopové scéně už celých deset let. Za tu dobu vydal několik alb, objevil se na hromadě kompilací a odjezdil nespočet koncertů. Jay Diesel aka Kunny na sebe prozradil mnoho zajímavého, takže čekuj rozhovor a nezapomeň podpořit jeho nové album Deset.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Nemůžu bez žen být, vzduch bez kterýho nejde žít, někdy je to boj, ale jste prostě nej!

Nemůžu bez žen být, vzduch bez kterýho nejde žít, někdy je to boj, ale jste prostě nej!

1) Aktuální novinkou je určitě tvoje čerstvě vydané album Deset, které se na pultech objevilo k datu 10.10. 2010 a najdeme na něm deset tracků + bonus. Potrpíš si v životě hodně na symboliku a věříš v sílu čísel či číselných kombinací?

Zdravím všechny čtenářky vašeho webu, ano album je čerstvě venku. Jsem „Deset“ let v hip-hopu a proto ten název, k tomu taky ta symbolika čísel, přišlo to samo od sebe. Potrpím si na to, aby mi věci dávaly smysl, věřím, že všechno souvisí se vším. Věřím, že život má svůj smysl, pokud dojdeš k tomu,že sám budeš vědět, kdo jsi, spousta lidí to neví, jen slepě následují dav, ztrácí svoje já a utápí se v tom, že nejsou sami sebou, tak by to být nemělo. Každý jsme svým způsobem originál a je škoda na to zapomínat.

2) Dokážeš najít nějaké zásadní rozdíly mezi albem „Život napsal sám“ a albem „Deset“? Přijde mi, že se snažíš hudbou vždy posluchače přimět k tomu, aby se zamyslel. Jak dlouho ti přibližně trvá vypilovat text tak, abys byl spokojen?

Jak kdy, někdy příjde myšlenka a text mám za pár desítek minut, někdy déle. Nosím si koncept v hlavě, postupně ho zpracovávám a když dozraje, jde ven, to je můj proces. Mám dar, kterým můžu promlouvat k lidem, byl bych blázen, kdybych jen žvatlal blbosti, píšu to, co žiju a tím, co píšu, se snažím lidi obohatit o svoje zkušenosti a poznání, snažím se je motivovat a zvednout pokud je potřeba, doba je zlá, každý jede jen za sebe a lidi k sobě nemají tak blízko, jako tomu bylo dřív, když nebyl svět tak zrychlenej. Zapomínají se radovat z maličkostí a zajímá je převážně kolik kdo má peněz a jaký má postavení, není mi z toho nejlíp, proto se snažím o takových věcech mluvit, pokud se nad tím pak někdo zamyslí, je to pro mě známka dobře odvedený práce. Rozdíl mezi těmi alby je markantní, jsem starší, vidím věci úplně jinak a pokud si poslechneš album „Deset“, budeš to vědět i ty.

3) Na základě čeho si na album vybíráš hudební podklady? Vsázíš na kvality jednotlivých producentů, nebo se snažíš do tvorby instrumentálek i nějak zasáhnout?

Dostávám spousty hudby od spousty producentů a vzhledem k tomu, že už to dělám kupu let, dostávám hudby od těch nejlepších, za což jsem rád. Musím mě to vzadu trknout a říct “tuhle hudbu přesně potřebuješ, abys dotáhl tu myšlenku, kterou chceš sdělit do dokonalosti”. Pak je to hned jasný a není o čem. Čas od času si nechám zase hudbu ušít na míru, jak zrovna potřebuju, je to pokaždé jiný proces. Lidem jako je DJ Wich nepotřebuješ do hudby mluvit, ale můžeš si říct, co by ti tam sedělo a společně to ještě vyšperkovat, pokud jsi to myslel takhle, tak to možné je, vždycky je to o tom společném vnímání, mám celkem čuch na hit a pokud ho cítím, nepustím ho ani za nic :-) .

4) Už z alba „Život napsal sám“ víme, že tvůj vztah k ženám je víc než pozitivní. Čekal si, že skladba „Moje Ex“ s Tomem Malarem bude v rádiích tak bodovat? A upřímně – je založena na reálných zážitcích z předchozích vztahů?

Ano, můj vztah k ženám je velice pozitivní a vždy i byl, neberu ženu jako uklízečku nebo stroj na sex, ale jako svého rovnocenného partnera, který mě dokáže podržet, poradit mi a nebo mě rozesmát, popřípadě třeba uzemnit, když je to potřeba :-) . V době, kdy rapeři byli velice „tvrdý“ a brali ženský jako kusy hadru, přišel jsem se songem „Ženy“ a vypálil všem rybník :-) , dal jsem najevo, jak to beru já a ukázal tím svůj postoj, chtěl vzdát úctu, protože bez vás by to prostě nešlo, jste naším sluncem ve tmě. Mám rád ženy tak, jako ony mě :-) . Ohledně songu Moje Ex – upřímně se v ní odvíjí jedna situace z mého života, ale je to brané s nadsázkou. Ten song má za účel pobavit a to myslím i splnil, že ho budou hrát komerční rádia jsem nečekal a bylo to pro mě příjemný překvapení.

5) Patříš k interpretům, kteří už mají na scéně svoje místo. Dokážeš za těch 10 let shrnout to, jak se český hip-hop změnil? Skládá se osazenstvo na koncertech stále hlavně z „kids“, nebo už se to změnilo?

Změnil se celkově, už není tak underground, přešlo to celkově do mainstreamu. Sponzoři do toho pouštějí víc peněz, rádia to víc hrají, což je na jednu stranu ok, ale samozřejmě to sebou přináší i to,že se snaží rapovat každej Franta s Tondou a často z toho je obyčejná fraška. Jsou tu ale lidi, co to drží, mladý co to vzali od základu, zjistili si historii a to je správný přístup. Na koncertech to je myslím smíšený, chodí jak starší, tak i mladší, generace s kterou jsem na tom vyrostl já, je už starší, ale na koncerty chodí, třeba teď jsem měl křest a přišlo tam přes 500 lidí a z toho byla víc jak polovina starších, osobně jsem rád za jakékoliv publikum, ať už je starší nebo mladší.

6) Při tvých koncertech ti záda kryl David Steel, kterého velké množství lidí vnímá dost kontroverzně. Co říkáš na jeho raketový start a myslíš si, že se můžeme těšit na novou éru rapperů z řad podnikatelů? Objevíš se na jeho albu Scorpion?

David dělá svojí věc a já taky, na začátku jsem ho brával na koncerty a ukázal mu svět rapu, teď už musí sám za sebe a tak to má být. Na jeho album mě nenajdeš, nebyl čas, oba jsme pracovali na svých albech, do budoucna to není samozřejmě vyloučené.

7) Můžou se fanoušci těšit na nějakou šňůru koncertů spojených s albem Deset? Můžeš prozradit něco k chystané re-edici alba, které se má podle zpráv na tvém Facebooku objevit ještě tento rok?

Od re-edice jsem nakonec upustil, prodeje CDs už nejsou to, co bývaly, takže se budu radši soustředit na další věci, mám spoustu hostování atp. Tour k albu se plánuje, vidím to na jaro příštího roku a účastnit se jí bude ještě můj dobrý kamarád Tafrob + brněnská mladá krev MoreloKatr.

8 ) Děkuji moc za rozhovor a pokud chceš něco sdělit našim čtenářkám, je to už jen tvoje! Díky a měj se krásně.

Já děkuju vám, přeju vám hodně zdaru! Co bych sdělil čtenářkám? Že jim děkuju za podporu, pokud se jim moje tvorba líbí, ať se přidají na můj FB fan profil, užívejte si života, buďte stále krásné a sami sebou :-) . Zdraví vás váš Jay Diesel!

TIP Kámošky: Nové album Deset můžeš zakoupit na www.kupujoriginal.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář