Rappera Indyho jsem potkala na křtu alba Shining zpěvačky Moniky Bagárové a hned mě napadlo, že rozhovor s ním by mohl být velmi zajímavý.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Moje domněnka se potvrdila a Kámoška ti přináší exkluzivní rozhovor nejen o hudbě, ale také třeba o zlatokopkách a létání. Indy na konci roku 2010 vydal společně s Raem ze skupiny Clou album KMBL, které dokázalo hezky rozvířit hladinu českého hiphopového rybníčku. Jak je s ním Indy spokojený a jaké videoklipy nás čekají?

Co znamená KMBL? JE to zkratka, kterou tvoří alter ega Kid Montana (Radek Tomášek) a Big Lou (Indy, vlastním jménem ChristodouLOU).

KMBL je zkratka, kterou tvoří alter ega Kid Montana (Radek Tomášek) a Big Lou (Indy - Andreas Christodou"Lou").

1) Album KMBL překvapilo neotřelým zvukem, který některé fanoušky zaskočil. Nebudu papouškovat recenze a informace z jiných rozhovorů, spíš se zeptám na to, jak sám s odstupem času vnímáš rozhodnutí něco takového vyzkoušet? Zdá se mi totiž, že český/slovenský hip-hop už vůbec není tak vyhrananěný. Stojí za tím vývoj tebe jako hudebníka, nebo se jedná celkově o snahu produkci v tomhle žánru posunout na další level?

Já sem to takhle cítil dlouho, i když sem neměl ambice desku s timhle zvukem tvořit, hlavně v době, kdy jsme dělali s Wichem – jeho sound a hudební nápady prostě fungovaly dohromady s mým stylem, a to byla ta definice kapely Indy a Wich, Každopádně ale v moment, když vyplynulo to, že udělám solo album, bylo docela jasný že se logicky nemůžu ubrat stejným směrem, toho původního soundu, ale spíš půjdu natvrdo po tom, co se líbí mě, nebo co dělám doma do šuplíku už deset let, a kterej zvuk a styl mě inspiruje. Když sme pak s Raem Montanou začali dlouhodobě skládat a rodily se nám pod rukama spousty věcí úplně spontánně, který nám přišly dobrý, bylo jasný, že se zrodí KMBL. Hodně lidí se mě ptá, jak je to s Wichem – je to úplně v klidu, každej teď hodně děláme svý věci, děláme to, jak nás to baví, a zase třeba příjde čas… Já sem upřímně s tou deskou hodně spokojenej, mám z ní radost a samotný natáčení byla nehorázná p***l!

2) Pokud mě nějaká skladba z alba opravdu dostala, je to Pizzaman. Je to vážně úlet, na který jsem u tebe hodně dlouho čekala. Přijde mi, že se toho chytla i rádia. Byl záměř přijít s něčím tak „freaky“, nebo to zkrátka tak vyšlo? Jak to vypadá s videoklipem, kdy ho můžeme čekat a zkusíš si v něm rozvážet pizzu?

No Pizzaman je taková crazy věc, vznikla v podstatě dost spontánně, na nějaký session s Montanou sme si hráli, on nechal zajímavej nápad v sampleru, ale moc sme nevěděli, co s tím dál, no a pak přes noc sem dostal takovej záchvat, ve kterým se to celý odehrálo, dodělal zvuky a tak… protože pár dnů předtím sem měl nápad – příběh, totiž v zácpě v Ječný sem viděl chlapíka s obrovským nosičem na pizzu – poslíčka, kterej měl na tom kole obrovskej grif a prodíral se mezi autama s obrovskou pizzou a monstrozním úsměvem na tváři – to všechno během celkem silný bouřky… byl mokrej až na kost, ale celou dobu se hrozně tlemil. Klip momentálně řešíme, je to relativně nákladná věc, to udělat „skutečný“, takže řešíme spíš takovou vtipnou studiovku s klíčovým pozadím, jen tím, že se teď točí klip na KMBL a ještě nejspíš na Je to zlý, není na to tolik prostor…

3) Jako jeden z mála interpretů se nebojíš mluvit otevřeně o stahování hudby a moc dobře si uvědomuješ, jak to u nás bohužel chodí. Tak jako tak bych se ale chtěla zeptat, jestli se to podle tebe může výhledově změnit k lepšímu? Byl bys třeba tak odvážný a dal své další album na trh za cenu „zaplať tolik, kolik chceš“?

Nejsem si jistej ,jestli „zaplať kolik chceš“ je řešení, stejně tak lidi přesvědčovat o tom, že to není správný, taky nemá cenu, prostě už to tak nikdo nevnímá, důležitá je pro lidi okamžitá dostupnost a forma, tomu je potřeba se přizpůsobit – a už ten argument, že to říká někdo, koho to živí a ještě třeba 5-7 let byla ta situace jiná, mluví za všechno. Dneska máš zase jiný možnosti a výhody – ať u tvorby muziky nebo u její propagace a tak. Šílenství ale je, že dneska díky tomu může dělat „hudbu“ kdokoli, a ještě když se vtipně „prodá“, udělá díru. Spíš myslím, že je potřeba, aby lidi podpořili živý hraní, a už když maj tu muziku zadarmo, vraceli peníze do „systému“ tímhle způsobem a byli ochotný za to zaplatit určitý peníze. Protože teď je to ve fázi, kdy ti lidi vracej muzikantům úplný minimum a ještě je votravujou na Fejsu blbejma kecama :-) .

4) Když budu vycházet z tvých slov, tak máš roky jako Rocky. Za tu dobu na scéně si musel narazit na hodně fanynek. Docela velké množství hip-hop interpretů nevynechá na svém albu téma zlatokopek a groupies, na KMBL je to například skladba Prase v žitě. Je to doopravdy tak vděčné téma? Nějaké vtipné zážitky?

No, myslím, že to se netýká jen hiphopu, ale muziky a muzikantů obecně – ale nikdy sem si na tom nijak zvlášť neulítával, téma je to ale vděčný, i když já sem třeba v Prasátku použil jinej pohled na tuhle věc – peníze za „lásku“, než že by se to týkalo přímo holek z koncertů a celýho toho „rock´n´rollu“ kolem. Ale pár funky historek určitě mám, nebo sem slyšel!

5) Co říkáš na to, že jsou Češi tak posedlí talentovými show a různými SuperStar? Sleduješ například aktuální ročník Česko Slovenské Superstar a co říkáš na účast Rytmuse v porotě?

Abych Ti řekl pravdu, viděl sem první ročník, ze zajímavosti – spíš už ty pozdější kola, kde se dá vidět nějaká kvalita, co je ale dlouhodobej problém těhle soutěží – že až na pár výjimek negenerujou skutečnou autorskou tvorbu, generujou interprety, papoušky, jako marketingovej nástroj na vydělávání peněz, a tam se už samotná hudba nebo jakýkoli umění naprosto ztrácí, proto to podle mě úplně nefunguje umělecky, i když v číslech je to zajímavá záležitost. Ale nepřináší to nic novýho, originálního, netvoří to nějaký „generace“, hnutí nebo komunitu… nehejbe to hudbou samotnou. Ti, kdo do toho lezou, do toho nelezou odspodu, ale rovnou zezhora, ztrácej tvář atd… Jinak k Rytmusovi – myslím, že je logický, co udělal a naprosto respektuju to, jak to má hozený… kromě jinýho z toho co sem viděl, myslím, že mu to funguje…

6) Opustím trošku téma hudby a zeptám se na to, zda-li máš čas sledovat aktuální politiku a například to, co se děje nyní v Lybii? Stále hlasuješ proti lidem, co mačkaj zbraní spouště? Někde jsem četla, že už vážná témata ve své tvorbě opouštíš, takže asi nemůžeme čekat do budoucna nějakou společenskou reflexi, nebo?

Sleduju to a hodně, už proto, že je to hodně malej kousek od místa ze kterýho taky pocházím (Kypr, pozn. autorky), a tyhle věci, co se dějou na blízkým východě, vnímám stejně jako lokální situaci, protože sem doma tady i tam. Jinak textově – ten posun k „lehkejm“ věcem u mě nastal spíš věkem, kdy zjistíš, že spoustu věcí neovlivníš, můžeš je jen ironizovat nebo si z nich dělat prdel, je to spíš už takovej nadhled, neznamená to ale vůbec, že by mě ty věci nezajímaly, nebo nějakou rezignaci, to vůbec ne, jen už na to nemám černobílej pohled a vyjadřuju to trochu jinak.

7) Závěrem se tě musím zeptat na jednu věc, která se zkrátka nabízí. Co ten tvůj pilotní průkaz? Dočkáme se dne, kdy Andreas Christodoulou vzlétne do oblak, nebo roztáčíš vrtule pořád jen na počítači?

No zatím furt u počítače, stále MFS, furt Airbus od Wilca, problém je čas a peníze, a taky už mi není 20, ale dřív nebo pozdějc si zalítám aspoň v nějaký Cessně, ale na Ruzyni sem furt a pořád vlastním 160kg tištěnýho materiálu vo Airbusu haha…

8 ) Díky moc za rozhovor a pokud chceš, můžeš našim čtenářkám sdělit vše, co jen chceš. Je to tvoje!

Taky díky, Indy a KMBL zdravěj všechny svý kámošky, sledujte facebook.com/IndyFanPage a oficiální stránku www.indykmbl.com !

TIP Kámošky: Pokud si chceš poslechnout celé album KMBL skladbu po skladbě a nepropásnout připravované videoklipy, sleduj oficiální kanál KMBL na YouTube.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • SSSiki19

    Se fakt těšim na léto a fesťáky pokud na nich narazim na velkýho Lou, tím líp…..))))

  • Rolli

    Je sranda, že když je rapperovi lehce přes 30, tak už se považuje za starýho :-D … Indy je IMHO ještě ve formě

  • jarca.jarosova

    když jsem slyšela KMBL 1x, tak mi to moc nesedlo, ale člověka si to album fakt získá, nejradši mám asi Budu tam…. thx za interview