Skupina Cocotte Minute je proslulá svými neobyčejnými texty i hudbou, které si získaly spoustu fanoušků. Každé jejich vystoupení je opravdový nářez a pokaždé přinese něco zajímavého, co mnohé překvapí. Jak je vidět kluci z Cocotte Minute – Czendál, Zeller i Přéma to umí rozbalit a dát zahraničním i českým fanouškům to nejlepší. Chceš se dovědět o skupině Cocotte Minute víc? Přečti si exkluzivní rozhovor, který ti tvoje Kámoška přináší. Na otázky odpovídal Czendál.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Pro nás je nejdůležitější dělat muziku, která bude bavit lidi, ale zároveň se za ní nebudeme muset stydět.

"Pro nás je nejdůležitější dělat muziku, která bude bavit lidi, ale zároveň se za ní nebudeme muset stydět."

1) Ahoj kluci, ze všeho nejdříve bych vám chtěla poděkovat za ochotu a čas, který věnujete tomuto rozhovoru. Nebudu zdržovat a ihned přejdu k první otázce, kterou bych chtěla věnovat počátkům vaší skupiny, poměrně dvojsmyslnému názvu i vaší tvorbě. Mohli byste našim čtenářkám říct, kdy se kapela Cocotte Minute zrodila, jak byste charakterizovali styl vaší hudby a proč padla volba právě na takovýto název? Nebyla v tom určitá dávka provokace :-) ?

Jak už to tak bývá, počátky jsou postupné, vleklé a ani ne moc zajímavé… nějaké zárodky téhle party by se daly najít i dřív kdesi v okolí Loun, ale náš oficiální vznik se datuje do roku 2002. Tehdy jsme se sešli já, Zeller a Přema, kapelní triumvirát, který to spolu táhne už v podstatě deset let. Co se týká stylu hudby, dnes už se to špatně charakterizuje, je tam hodně vlivů od rap-metalu, nu-metalu, deutsche harte až po já nevim co :-) , zřejmě crossover, to je takový hezky nicneříkající. No a název? Tenkrát nám to poslala kámoška tehdejšího zpěváka SMSKou ani nevim proč. Je to z francouzštiny a má to tři významy. Všechny tři nás ale svým způsobem charakterizují. Ten oficiální je papiňák, tlakový hrnec na vaření. Na tlaku a energii při koncertech i na deskách jsme si vždy zakládali… pak jsou méně oficiální výklady. Je to ta chvilka, kdy vám vyšetřovatel namíří lampičku do obličeje při výslechu a chce prostě znát pravdu. I přímočarost je naší doménou. Třetí význam nás snad nevystihuje, pouze vystihuje dávku provokace, kterou v sobě máme. Jedná se totiž o lehkou děvu :-) .

2) Mnoho skupin, zpěvaček i zpěváků se nechává inspirovat od ostatních interpretů, kteří jsou jim svou tvorbou velice blízcí. Máte i vy nějaký vzor, od nějž inspiraci čerpáte?

Vím, jak to myslíš, ale u nás to tak asi neplatí. Každý máme nějaké oblíbené interprety, kapely, každý na něčem vyrostl, každého něco ovlivnilo v počátku, to je hodně důležité, protože tam se utváří tvůj hudební pohled, názor, hodnoty… Konkrétně mě na konzervatoři naučili vnímat hudbu jako takovou, takže styl ani tak neřeším, spíš se soustředím na emoce, které to ve mně vyvolává. Právě ty emoce jsou pro mě inspirací při tvorbě. Takže neřeším, kdo to napsal, ale jak to na mě působí.

3) Vaše texty a potažmo význam celých skladeb jsou zajímavé, ovšem někteří posluchači někdy mohou hledat odpověď na to, co tím autor chtěl přesně říct. Proto mě napadá, jakým způsobem vaše texty vznikají? Určíte si nejprve jaký obsah a význam by text měl mít a podle toho jej píšete nebo necháte plout vaše myšlenky a pocity z nichž text vznikne?

Texty jsou naší obrovskou doménou. Všechny je píše Zeller. A musím skromně podotknout, že neznám u nás nikoho, kdo by psal takhle kvalitní texty. To jak se přesně roděj, to už je otázka přímo na Zellera.

4) Poměrně nedávno se změnil počet členů vaší skupiny. Z původní pětice členů jste zůstali pouze tři. Jak vnímáte tuhle změnu a jak myslíte, že na to vaši fanoušci reagují? Nechybí vám někdy ta původní sestava?

Sestavu jsme sice změnili, ale počet nikoli. Oměnili jsme rytmickou sekci. S Codanem (basa) a Pavlojem (bicí) se naše cesty rozešly, nicméně jsme jim vděční za všechno, co pro kapelu udělali. Nyní máme dva zkušený nový kluky, bubeníka Máru a basáka Petra. A musím teda říct, že to funguje skvěle, mám pocit, že s nima hrajeme deset let, má to opravdu šťávu.

5) Každé vaše vystoupení dokáže mnohé překvapit, stejně jako vydané desky i videoklipy. Všechny vaše show se proto setkávají s velkým úspěchem a fanoušci jen přibývají. Kde na ty všechny nápady chodíte? Například koho z vás napadlo oháknout se do latexového oblečení, pojmenovat desku Sado Disco, následně jí křtít právě v sexshopu a ke stejnojmenné písničce vyprodukovat klip ve stylu Werichova Fimfára :-) ?

Kapela není jenom o tom v jedněch džínách ve zkušebně vymyslet písničku, v těch samejch džínách jí pak odehrát na koncertě, ožrat se a odjet domu. Děláme to pro lidi a chceme, aby jakýkoli kontakt s Cocotte Minute byl opravdu zážitkem. Ten zážitek je sestaven nejen z hudby, ale i z vizuálu, atmosféry, komunikace, mimiky. Show a podiová prezentace je nesmírně důležitá. Nápady tak nějak vycházejí z nás. Dáváme si na tom záležet. Sado Disco byla hodně zajímavá etapa, chtěli jsme v lidech trochu uvolnit fantazii a poupravit systémy sociálně-sexuálních zábran :-) … každý je osobnost a je fuk jestli má rád latex nebo cokoli jiného. Nyní nás čeká podle mě ještě zajímavější etapa.

6) Když už jsme u těch nápadů, stalo se vám někdy, že by vás nějaký fanoušek kontaktoval se zajímavými nápady, které by se mu v souvislosti s kapelou Cocotte Minute zamlouvaly? Nechali byste se případně nějakým dobrým nápadem inspirovat?

Fanoušci jsou naší inspirací sami o sobě. Jsme hodně otevření, rádi se s fanoušky bavíme po koncertech, dáme s nimi drink, kdokoli nás osloví, nikdy neodmítnem. Rádi si poslechnem jejich názory, třeba i konstruktivně kritický. Nebráníme se ničemu. Takže klidně jestli máte holky nějaké nápady, sem s nimi :-) .

7) Již brzy se rozjede období festivalů, kterých je v České republice opravdu spousta. Mohli byste našim čtenářkám sdělit, na kterých zajímavých a známých místech budete hrát?

V létě se budeme hodně věnovat práci ve studiu, takže to nebudeme s festivalama tolik přehánět. Ale celou řadu akcí tam samozřejmě najdete. Z těch největších nás můžete potkat třeba na Rock For People 2012 či Benátské noci.

8 ) Dozvěděla jsem se, že začínáte pracovat na nové desce, která by měla vyjít v roce 2013. Pokud to není tajemstvím, mohli byste našim čtenářkám nastínit, na co se mohou těšit?

Kapela má za sebou velké jarní turné, kde uzavřela tříletou etapu Sado Disco. Nyní přichází nová éra, kterou už jsme právě na zmíněném turné poodhalili. Je tam poměrně výrazná změna image i technologií. Zapracovali jsme do naší show výraznou vizuální složku pomocí projekcí. Začlenili jsme do kapely druhého bubeníka a je tam celá řada novinek. Pracujeme na nových písničkách, které jsou podle mého soudu zatím tím nejlepším, co jsme kdy udělali. Hodně se těším, až půjdou do světa.

9) Rozhovor se pomalu blíží ke konci a v této předposlední otázce bych se ráda zeptala na to, jaké jsou vaše plány a ambice? Jakých úspěchů byste chtěli dosáhnout?

Pro nás je nejdůležitější dělat muziku, která bude bavit lidi, ale zároveň se za ní nebudeme muset stydět. Čím více fanoušků naše muzika osloví, tím budeme spokojenější. Protože fanoušci nám dobíjejí baterky a dokazují nám, že to, co děláme má smysl.

10) Moc vám děkuji za příjemný rozhovor a přeji, ať se další úspěchy jen hrnou. Na závěr se zeptám, zda je něco, co byste chtěli vzkázat čtenářkám Kámošky.cz a kde se o vás mohou dozvědět víc?

Ať se mají co nejlíp, ať si užívají života, ať poslouchají dobrou muziku… ať si přidají profil Cocotte Minute na Facebook, tam s náma můžou pokecat. Jinak veškerý info naleznou právě buď na FB, nebo na našem webu www.cocotteminute.org, no a doufám, že se někdy potkáme na koncertě.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář