Jak daleko jsme schopni dojít, když něco chceme? Je na čase, aby se probourala dosavadní zeď promlčené společnosti. Zpívat o tom, o čem se moc nemluví, není drzost.

avatar

Klára Mikulášová
Provokativní prozaička i příležitostná milenka poezie a Edith Piaf.

Můžeš cokoliv, cokoliv, já neuhýbám! Nový song od Raega s názvem Psychopat se dotýká problematiky dnešního světa. Povedlo se mu zabruslit do vnitřní strany věci, znásilnění a bezmyšlenkovitých jednání, které mohou mít na svých obětech nedozírné následky.

Kdyby slova byly munice, tak můj jazyk je pistol

„Mí drazí přátelé, tohle je pro rozšíření obecného povědomí o obětech zneužívání a o rozpoutání diskuze na téma – násilí plodí jenom násilí. Cílem je, aby se mluvilo o tom, že jsou mezi námi lidé, kteří zneužívají své pozice, síly nebo postavení k tomu, aby s obětí manipulovali fyzicky za účelem vlastního uspokojení. Protože už jenom malým varováním a signálem nad tímto společenským problémem – stejně jako zaujmutí postoje k celé věci – pomáhá vymýtit tento problém zneužívání. Díky. Váš R.”

Přesně taková slova pronesl ke svému novému songu sám Raego. Příchozí reakce od posluchačů jsou poněkud impulzivnější, než na jaké byl jistě dosud zvyklý. Jak to tak už bývá, nejen pozitivním směrem, což není na škodu, protože i negativní kritika je symbolem zájmu a jistého oslovení společnosti.

Láska nehraje pokusy, láska chce stříbrem do pusy

Posluchači vnímají jakýsi posun ve smyslu hudby a jejích tématech, kterými se nyní talentovaný rapper začal zaobírat. Je na místě spokojenost? Dáme si mírnou rekapitulaci klipu, kde Raego vychází z nedomyšleného úhlu pohledu potenciálních vrahů klidného života. Využité triky a celkové zpracování klipu vrhá na tuto problematiku špinavé světlo, takové, jaké ve své ryzí podstatě je.

Bejt pán vlastního života znamená titul psychopat

Mohlo by se zdát, že to, jakým způsobem některé pasáže textu až příliš rychle přešel, trochu ubírá na výsledném efektu. Možná se jen Raego nechal dobrovolně unést svými emocemi, které k tomu prostě patří. Napříč tomu se nemusí obávat, že se tím struktura songu nějakým způsobem pokazila.

Jednookej, slepej král, pro bystrozraký kyklop

Úsměv nemusí nutně znamenat dobro.
Úsměv nemusí nutně znamenat dobro.

Celkový feeling působí jako vypracovaný zkušenou myšlenkou. Situaci perfektně dokresluje pohled, který je i zároveň odrazem opovržlivého pohledu nicneříkající slaboduché ironie, která se vzápětí střídá o křeslo emotivnějšího procítění s následnými vráskami z promlčeného vzteku, jež hází nenávistný pohled dychtící po satisfakci.

Jak daleko…

„Jak daleko jsme schopný dojít,když něco chceme… Když po něčem toužíme… Kde je ta hranice?Jak chamtivé dokážou naše oči být, kde je ta hranice? Ptám se, kam až půjdem, jak daleko, jak daleko jsme schopný zajít, když někdo ublíží těm, které milujeme. Jak daleko? Psychopat.“

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Klára

    Ale no tak. ;) Chvála na kvalitní zpracování textu je doložena prostřednictvím mezičlánků v článku,
    i kdyby jako komentář diletanta rapu, což taky jsem. ;) Tady jde o
    text. Summa summarum definice řečeného má k ofrňování daleko

  • Marius

    Tak se mi zdá, že autorka vlastně vůbec nic o rapu neví, protože tenhle článek je naprosto bezduchý. Provokativní prozaička je asi zvyklá na větší terno