Tvůj pokoj už ti připadá stereotypní, nábytek zašedlý a zdi dávno ztratily barvu. Pokoušela ses o drobné změny, ale nebyly moc platné. A když si dělala smutné očka na rodiče, tak ti podle očekávání stejně nenabídli kompletní změnu pokoje. Jestliže sis na předchozí věty odpověděla v duchu alespoň jednou “ano”, rozhodně má smysl číst dál. Na trhu se totiž objevil nový způsob dekorace. Dovol, abych ti představila washi pásky!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Washi pásky nejsou obyčejná izolepa. Otvírají dveře snadnému a kreativnímu zdobení všeho, co tě napadne.

Washi pásky nejsou obyčejná izolepa. Otvírají dveře snadnému a kreativnímu zdobení všeho, co tě napadne.

Trocha historie a o co vlastně jde?

Možná ti název “washi” nic neříká. Je ale docela možné, že už jsi je někdy viděla, protože washi není obchodní název pásek. Stručně řečeno, jde o lepící dekorační pásky z Japonska, které se vyrábějí z rýžového papíru washi. Mnoho zdrojů zdůrazňuje, že jde skutečně o japonský papír, neboť “wa” znamená japonský a “shi” papír. Nemusí nutně jít o rýžový papír, na výrobu se používá také bambus, konopí nebo třeba pšenice. Poprvé tyto pásky spatřily světlo světa v roce 1923, ne ale v takové podobě, jako je dnes známe. Využívaly se především k průmyslovému využití. Čas plynul, pásky na dlouhou dobu upadly v zapomnění, když se v roce 2003 daly dohromady tři ženy, které jejich slávu znovu obnovily. Dnes jsou washi pásky k dostání v nejrůznějších barvách a vzorech především ke kreativnímu využití.

Jak washi pásky použít?

Washi pásky jsou žádané zejména proto, že s nimi můžeš dělat, co si jen zamaneš. Můžeš je kamkoli lepit a zase odlepit, můžeš na ně psát, jsou transparentní, dají se snadno přetrhnout v ruce nebo je můžeš použít pouze jako mnohem hezčí verzi lepící pásky (izolepy). Já si jejich využití oblíbila zejména při práci s papírem, vylepší totiž vzhled každého diáře, přáníčka, dárku, fotoalba i plakátu na zdi pokoje. Vyhrát se s nimi dá při zdobení nábytku, správně vybraný vzor vylepší vzhled každé police, lampičky nebo hrany skříně. S trochou šikovnosti je můžeš lepit i na zeď, což má jednu nespornou výhodu – až se ti přestanou líbit, zase je odlepíš a omítka zůstane tam, kde má. Oživit také můžeš staré květináče a vázy.

Kde je sehnat a za kolik?

Samozřejmě je zde otázka, kde je sehnat a kolik tě to bude stát. Protože washi pásky jsou v Česku poměrně krátce, nabízí je jenom pár kamenných obchodů. Určitě bych ti doporučovala porozhlédnout se po internetu, v e-shopech jich určitě najdeš mnohem víc ;-) Cena není nijak závratná, jedno balení většinou po 10 metrech tě bude stát do 100,- Kč.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář