Většina z nás má se slovem „cestování“ spojenou dovolenou nebo školní zájezdy. A přitom je to mnohem, mnohem víc.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Znám jednu slečnu, která nesnáší cestování. Pro mě je představa, že bych neměla cestovat, naprosto šílená – jistě, cesty samotné, ať už vlakem nebo letadlem, jsou dlouhé a poměrně nudné, ale s tím se dá žít. Cestování je důležitou součástí mého života. A tak jsem se rozhodla nějak odůvodnit, PROČ vlastně je pro mě tak důležité, a proč by mělo být důležité i pro všechny ostatní.

Cestování
zdroj obrázku: tumblr.com

Poznáš nové lidi

Pokud cestuješ sama, což, jakkoli to s sebou přináší i spoustu rizik, je úžasný zážitek sám o sobě, pak na svých cestách potkáš spoustu nových lidí, se kterými můžeš zažít spoustu zábavy. Potkávání místních má navíc ještě jednu výhodu – o jejich kultuře se dozvíš mnohem víc od nich, než od průvodce z cestovky, a navíc ti můžou ukázat místa, kam by ses jinak jako turista vůbec nedostala. Pokud se ti navíc někde líbí a máš tam už z předchozí návštěvy přátele, navštívit je je nejlepší výmluva, kterou můžeš mít, aby ses tam podívala znovu. A to rozhodně stojí za to.


Louis Cole je mou velkou inspirací, co se cestování týče.

Procvičíš si jazyk

Pokud se teprve začínáš učit nějaký jazyk, ale už se aspoň trochu domluvíš (umíš si objednat jídlo a zeptat se na cestu), nejlepší způsob, jak si procvičit to, co už umíš, ale taky se naučit mnohem víc, je jet do země, kde se tímto jazykem mluví. Rozšíříš si slovní zásobu, pochytíš i nějaké hovorové fráze a hlavně – rozmluvíš se. A cizí jazyk se ti může hodit i u nás, obzvláště pokud žiješ v Praze, kde se to turisty mluvícími cizím jazykem přímo hemží.

Líp poznáš sama sebe

Když cestuješ, tebe samu překvapí tvé vlastní limity – jak snadné je se čtyři dny v kuse nesprchovat, nebo jak moc fakt, že jsi z cestování šťastná, ovlivňuje to, jestli jsi ochotná jít dva kilometry do kopce na horu někde uprostřed ničeho, jen abys zjistila, že je všude taková mlha, že odtamtud není vůbec nic vidět a že ses za tím rozhledem drápala úplně zbytečně.

Taky se naučíš mnohem víc o světové populaci – po půl roce stráveném na Novém Zélandě jako au pair ti bude výlet do Londýna připadat šílený, protože tam žije dvakrát tolik lidí, co na celém Novém Zélandě.

Jídlo

Pokud miluješ jídlo stejně jako já, cestování je přímo pro tebe. Miluješ pizzu a těstoviny? Pokud ano, zamiluješ si Itálii neskutečně snadno. Nedovedeš si představit život bez čokolády? Co zkusit pravé belgické pralinky? Jednu nevýhodu to ale má – po návratu domů ti bude nějakou dobu trvat, než se odhodláš jít zase do pizzerie tady u nás.

Pizza
Jakmile ochutnáš italskou pizzu, příští návštěvu pizzerie u tebe doma si rychle rozmyslíš.
zdroj: tumblr.com

Není to ale jen o jídle, které znáš i z Česka. Je to i o poznávání jídel, která u nás nejsou třeba úplně tradiční. No vážně, jak často máš v Čechách možnost na trhu ochutnat osmažené brouky nebo štíra? Jakkoli nechutně to totiž zní, chutnají docela dobře, ačkoli zpočátku to může být trochu nezvyk.

Skvělé historky

Pokud hodně cestuješ, až se vrátíš domů, vždycky budeš mít další skvělé a zajímavé historky, které můžeš vyprávět svým přátelům. Byla ses třeba podívat v místech, kde se natáčel Harry Potter? Viděla jsi medúzy svítící ve tmě? I kdyby to bylo jen nasazování sněhových řetězů na vypůjčené auto, když jsi chtěla jet po zamrzlé cestě, Všechny příběhy zní tak nějak… líp, když jsi je prožila v cizí zemi.

Na jednu stranu ano, tvoje kamarády to může po určité době začít trochu štvát. Co trochu, bude je to štvát hodně, obzvláště pokud cestuješ vážně ráda a hodně, protože existuje šance, že už nebudeš mluvit skoro o ničem jiném. Ale na druhou stranu, máš tak o příležitost víc přátele na další cestu vytáhnout s sebou.

Tak, to byly moje důvody, proč si myslím, že je cestování důležité. A co ty? Proč je pro tebe cestování důležité a máš ho ráda? Poděl se v komentářích. :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Diana Reichmannova

    Pěkně napsané. Já mám cestování ráda hlavně proto, že ráda objevuji nová místa. Navíc mám i dost ráda exotiku a moře. Právě proto bych se jednou moc ráda podívala třeba na Srí Lanku. Ta mě šíleně láká. Hlavně ty pláže, viz https://www.krasneplaze.cz/sri-lanka

  • Kamil Štrof

    Já hlavně miluji, když cestuji skrze přírodu, nakoupil jsem si minulý rok plnohodnotnou outdoor výbavu z https://armik.cz/ a dokáži skrze lesy nachodit klidně i několik set kilometrů. Takovýto styl dovolené je pak uplně jiný zážitek.