Prázdniny, na které se celý rok těšíme, jsou konečně tady. Bohužel či bohudík s nimi také vysvědčení. Jako každý rok i letos ti motivace k učení selhala a ty se nepyšníš zrovna výbornými známkami? Nejsi v tom sama, komu by se teď chtělo při slunečném odpoledni sedět nad učebnicemi. Jenže je tu jeden problém. Totiž rodiče.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Prázdniny, na které se celý rok těšíme, jsou konečně tady. Bohužel či bohudík s nimi také vysvědčení. Jako každý rok i letos ti motivace k učení selhala a ty se nepyšníš zrovna výbornými známkami? Nejsi v tom sama, komu by se teď chtělo při slunečném odpoledni sedět nad učebnicemi. Jenže je tu jeden problém. Totiž rodiče. Těm se dá jen těžko vysvětlit, že tenhle učitel je na tebe zasedlý a že jaderná fyzička z tebe prostě nikdy nebude.

Hrozí ti čtyřka z matiky, ale nevíš, jak to doma vysvětlit? Neboj se rodiče připravit už nyní.

Hrozí ti čtyřka z matiky, ale nevíš, jak to doma vysvětlit? Neboj se rodiče připravit už nyní.

Připrav si argumenty!

Zní to možná trochu přehnaně, ale musíš na své rodiče zjistit něco, co je tak trochu “setře”. Měl tvůj táta v deváté třídě horší průměr než ty? A nechodila máma za školu? Zjišťuj všude – u babiček, dědečků, tetiček, strýčků nebo třeba v mámině šuplíku! Pokud se ti nepodaří najít na ně nějakou špínu, připrav si argumenty do zásoby. Co většinou dokáže zapůsobit?

“Vážně jsem se snažila si danou známku opravit!”

“Na tento předmět se nechci v budoucnu zaměřovat.”

“S daným učitelem si prostě od začátku nesednu.”

“Většina třídy dopadla podobně.”

Méně lži, více realizuj

Pokud se chystáš některou z těchto vět opravdu použít, zajisti si, aby měla alespoň trochu reálný podklad. Už z principu se před rodiči zmiň, že dnes musíš udělat referát do toho a toho předmětu, protože se snažíš si dané známky vylepšit. Když u tebe bude kamarádka, popros ji, aby se před tvými rodiči o daném předmětu a jeho obtížnosti zmínila. Tak uvidí, že nejsi jediná ve třídě, kdo v tom tak trochu plave. Dobrým způsobem, jak na problémový předmět rodiče upozornit je také “učící odpoledne”. Pozvi kamarádky a rodičům vysvětli, že se potřebujete vzájemně doučit, protože to učivo prostě nedokážete pochopit. Vybuduj si zkrátka takovou pověst, která v hlavě tvých rodičů zmírní budoucí hněv.

Krajní případy a kdy už to nejde jinak řešit

Věděla jsi, že nejvíce dětí utíká z domova právě v období před vysvědčením? Tuto smutnou statistiku klidně zmiň před rodiči, mohlo by to také nepatrně zapůsobit na jejich city. Každopádně, než si i ty začneš balit kufry s předvěstí domácí vojny kvůli špatném vysvědčení, zkus se na to raději podívat z více stran. Rodiče mají právo být naštvaní, už kvůli tomu, aby tě do budoucna dobře vychovali a nevznikl v tobě pocit, že si můžeš dělat co chceš, protože se na tebe stejně nikdo zlobit nebude. Pár krušných okamžiků se přece dá přežít, nemůžou se na tebe hněvat po zbytek života ;-) .

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář