Plesová sezona je v plném proudu. Jestli se na nějaký ten ples chystáš, určitě už máš koupené, půjčené nebo alespoň vyhlídnuté šaty. Už se těšíš, jak protančí večer, a oslníš všechny v sále svým dokonalým vzhledem. Ale k večerní róbě, lodičkám a skvělému líčení je důležité ještě něco. Umět se správně chvat.

avatar

Eva
Zajímavý článek je jako příběh plný napětí.

Plesová sezona je v plném proudu. Jestli se na nějaký ten ples chystáš, určitě už máš koupené, půjčené nebo alespoň vyhlídnuté šaty. Už se těšíš, jak protančí večer, a oslníš všechny v sále svým dokonalým vzhledem. Ale k večerní róbě, lodičkám a skvělému líčení je důležité ještě něco. Umět se správně chvat. Tady jsou základní pravidla, jak se chovat na plese, aby si všichni ostatní účastníci nemysleli “Co to sem přišlo za třeštidlo?!”

Máš dokonalé šaty i účes a vyrážíš na ples? Tak to chce doladit ještě dokonalé chování!

Máš dokonalé šaty i účes a vyrážíš na ples? Tak to chce doladit ještě dokonalé chování!

Šaty a doplňky

Na ples si můžeš vzít krátké či dlouhé šaty tzv. velkou večerní. Mohou být lesklé, třpytivé, efektní. Punčochy jsou povinností. K večerním šatům se hodí lodičky na vysokém podpatku, ale pozor, čeká tě v nich nejen chůze, ale i tanec. Kabelku zvol malou, nejlépe tak zvané psaníčko, kam se sice vejde jen kreditka, kapesníček, malý pudr a rtěnka, ale je mnohem elegantnější. Na ples si můžeme vzít rukavičky, k dlouhým šatům dlouhé, ke krátkým krátké.

Příchod

Není povinností přijít na ples přesně na čas. Určitě je ale vhodné přijít ještě před předtančením. Tím bývá obvykle ples zahájen.

U stolu

Při příchodu ke stolu se představíme svým spolustolovníkům. Hosté u stolu by měli vstát. Žena sedí po mužově pravici. U stolu se bavíme tak, abychom vyvolali mezi hosty dobrou náladu. Vynecháme témata jako nemoci, politika či intimní záležitosti.

Tanec

Muž věnuje první tanec své partnerce, se kterou přišel. Muž žádá ženu o tanec klasickou formulací “Smím prosit?” nebo “Dovolíte prosím?”. Můžeš samozřejmě tanec odmítnout, například slovy: “Promiňte, jsem zadaná.” Potom bys ale neměla tančit další tanec s nikým jiným než se svým partnerem. Tanečník by tě měl držet za levou lopatku a po tanci tě doprovodit zpět na místo.

Občerstvení

Na plese je obvykle připraveno občerstvení formou večeře nebo rautu. Pokud je jídlo na bufetových stolech, můžeš si vybrat, co chceš, kterýkoli chod vynechat nebo si nabrat dvakrát. Je lepší si naložit menší porci, abys nevypadala nenasytně, ale také proto, že z plného talířku by ti mohlo jídlo snáze spadnout. Nezapomeň na ubrousek, a kdyby ti přece jen něco upadlo na zem, nikdy to sama nazvedej (od toho je číšník). Vidličku nech ležet na podlaze, kdyby to byl třeba puding, zavolej obsluhu. Pokud mají stoly dlouhý ubrus, je slušnost kopnout spadlé jídlo přímo pod stůl. Divné, ale je to tak!

Odchod

Společensky vhodné je odejít ve chvíli, kdy odešly asi dvě třetiny účastníků. Nemělo by to však být před půlnocí, ale po druhé hodině taky ne. A hlavně: Z plesu odcházíme tak, jak jsme na něj přišli – to jest s noblesou, důstojně a dokonale upraveni.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Frankita

    není to náhodou od Špačka? :D používá naprosto stejný formulace. nebo je to prostě úplná náhoda…