Žena, které se přezdívá „fotografka celebrit“ mi prozradila, čím musí být člověk jedinečný, aby svou profesi mohl dělat dobře, a jaký je pro ni pocit zkusit druhou stranu objektivu, když denně stojí za tou druhou. Po přečtení rozhovoru najdeš motivaci, kterou potřebuješ ke splnění svého snu!

avatar

Markéta Gajdošová
Blázen do herectví, žurnalistiky, moderování a studentka v jedné osobě.

V portfoliu Petry Kropáčové narazíš na fotky nejrůznějšího typu – glamour, fashion a boudoire, rodinné koláže, ale i svatby a promo fotografie. Každoročně dokonce realizuje také dva vlastní projekty, o kterých se vše dozvíš v samostatném rozhovoru.

Petra Kropáčová
Herečka Lucie Šteflová se pyšní nádhernými fotkami, ze kterých dýchá éteričnost…

Vzbuzování emocí je skvělá část celého procesu

1. Kdy jste si poprvé řekla, že byste chtěla být fotografkou?

Focení je věc, která mě lákala a zajímala vždycky. Pro mě to byl fascinující svět ztvárnění kreativity, touhy a nejrůznějších pocitů v jednom neopakovatelném okamžiku. Paradoxně jsem si ale nikdy nemyslela, že se jednou fotografkou stanu. Nemyslím si, že by tu volbu ovlivnil nějaký impuls, vše vyplynulo tak nějak přirozeně…

2. Kdybyste si měla vybrat jedno jediné focení, které vás nějakým způsobem ovlivnilo, které by to bylo?

Krásná otázka, ale jednoznačně odpovědět bohužel neumím. Každé focení je pro mě nejen přínosem a zkušeností, ale znamená pro mě i novou energii a nová setkání. Velmi mě baví mé vlastní projekty, kde mohu ztvárnit část svých pocitů, své fantazie a především kousek sebe samotné. V hlavě mám plno takových projektů a vždycky se těším, co každý z nich přinese, jestli se bude lidem líbit a jaké bude vzbuzovat emoce.

Petra Kropáčová
Petra nikdy nezamýšlela, že se stane profesionální fotografkou

Hlavní je nepolevovat v úsilí, ať už jde o cokoliv

3. Čím podle vás musí fotograf vynikat, aby byl úspěšný?

Podle mého názoru je nejdříve třeba definovat, co znamená pojem „úspěšný fotograf“. Ale obecně mohu říci, že pokud chce být člověk ve své profesi úspěšný, nikdy nesmí být sám se sebou na 100% spokojený. Vždy se najde něco, co by šlo zlepšit. Je třeba stále hledat inspiraci a posouvat se krůček po krůčku dál. Najít svůj styl, svůj rukopis. Takže stále pracovat, nepolevovat v úsilí a hlavně danou aktivitu dělat s radostí. Člověka to musí bavit a naplňovat…

4. Ve vašem portfoliu se dá narazit na nejrůznější typy fotografií. Co nebo koho fotíte nejraději?

Velmi ráda fotím lidi, jejich emoce, pocity a především energii, která z nich vyzařuje. Takže portréty, ale i fashion nebo glamour focení… Vždy se těším na každý typ focení.

5. Realizujete také nějaké vlastní projekty?

Pravidelně fotím jarní projekt na téma „víly“ a letní na téma „bazén“. Jedná se o každoroční ztvárnění ve stejné lokaci, ale s jinými modelkami, jiným pohledem a se změněným stylingem. Jedním z cílů těchto fotoprojektů je rozšíření portfolií všech lidí, kteří se na jeho vzniku nějakým způsobem podílejí. Jednoduše řečeno – jedno téma pokaždé jinak. Již nyní připravuji tým na letošní „víly“.

Petra Kropáčová
Projekty jsou vždy zpracovány na stejné téma, ale s jiným pohledem

Petra Kropáčová
Foto projekty slouží částečně i k rozšíření portfolií

Postprodukce je skvělá tečka za focením

6. Za objektivem se pohybujete denně. Jak se cítíte na druhé straně?

Mám svou stranu objektivu, za kterou se cítím jistě a kterou bych nerada vyměnila. Na druhou stranu si stoupám jen zřídka a nerada.

7. Součástí příprav je i postprodukce fotografií. Která z fází vás baví více – samotné focení, nebo pozdější počítačové úpravy?

Postprodukci vnímám jako skvělou tečku za celým focením. Naplňuje mě celý tvůrčí proces přes realizaci až po konečnou fázi úprav. Přiznám se, že se na konečný výsledek vždy těším jako malé dítě.:-)

8. Souhlasíte s indiánským tvrzením, že fotky kradou duši?

Tento citát znám, ale nemyslím si, že by byl pravdivý. Pokud je fotka zdařilá, tak dýchá, žije a právě ten kousek duše neukradne, ale jen zapůjčí. Nejvíce mě fascinuje to, že fotografie zastaví jeden jediný neopakovatelný okamžik navždycky.

Petra Kropáčová
Petra pracuje s výbornými vizážistkami

Hloubka pocitů je úměrná hloubce ostrosti a technické dokonalosti

9. Inspiruje vás i jiný umělecký žánr?

Inspirace je úplně všude kolem mě. Už od dětství mám obrovskou fantazii a sama o sobě si myslím, že jsem nevyléčitelný romantik. Právě touhle cestou se snažím jít i v rámci svých fotek. Chci, aby z mé fotografie ve výsledku dýchala něžnost, čistota, éteričnost a aby pohladila po duši. Upřímně, jaký má užitek hloubka ostrosti a technická dokonalost, když schází odpovídající hloubka pocitů?

10. Kde se vidíte za 10 let?

Pevně doufám, že ujdu ještě kus cesty profesně a že stále budu dělat to, co mě baví a naplňuje – fotografování. Každý by měl jít za svým snem a nic nevzdávat. Ani ve 40 letech není pozdě, sama jsem toho příkladem. Nikdy si nenechte vzít své sny a překážky, které vám budou kladeny do cesty, berte jako výzvu a vždy je překročte. Vše obtížné člověka totiž jen posílí. Já jsem si ten svůj sen splnila a jsem moc šťastná. Ten pocit přeji každému…

Petra Kropáčová
Kamila Nývltová je nejen skvělou zpěvačkou, ale i modelkou. To je ostatně na fotkách Petry Kropáčové vidět na první pohled.

Závěrem

Já osobně bych chtěla poděkovat za rozhovor, který pro mě byl moc inspirativní. Věřím, že rady, které prostřednictvím článku Petra prozradila, pomohou překonat všechny překážky i tobě. A na závěr ještě jedna skvělá informace – fotky, které jsi viděla v ukázkách, můžeš mít i ty! Stačí se podívat na web www.fotopetra.cz, kde najdeš potřebné kontakty a všechny ostatní informace. Pokud se rozhoduješ ve výběru fotografky, tak ti mohu Petru z osobních zkušeností srdečně doporučit!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář