Prakticky všichni příslušníci nějaké menšiny se s tím setkali: předsudky, odsuzování a tak dál. Čím ale spolehlivě rozčílíš lesbu?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Jakkoli jsme zemí tolerantní ke „čtyřprocentní menšině“, stává se to. A jakkoli se to nezdá, stává se to často. Když se někdo, kdo je heterosexuální, dozví, že jsem „na holky“, začne odsuzovat, mít blbý kecy… a tak dál. A člověka to občas dovede pěkně rozčílit. Proč? Protože lidi si prostě od přírody nejsou schopni uvědomit, co říkají.

Způsob číslo 1: „Ale ty nevypadáš jako lesba!“

Jak naštvat lesbu?
Pokaždé, když mi někdo řekne, že nevypadám jako lesba, mám chuť ho praštit.
zdroj: tumblr.com

Stává se to hlavně lesbám, co vypadají opravdu jako ženský, mají dlouhý vlasy, malují se, lakují si nehty, nosí trička s výstřihem nebo sukně – prostě slečnám, o kterých by sis to opravdu na první pohled netipla. ALE. Neexistuje nějaké určité pravidlo, jak by měla vypadat holka, co je náhodou „na holky“. Dávno se všechny lesby nesnaží vypadat jako Shane ze seriálu The L Word, nicméně její vzhled, respektive vzhled herečky Kate Moennig, která Shane hraje, je pořád častou představou o tom, jak vypadá lesba.

Jenže ne všechny lesby jsou hubené, androgynní postavičky s hlubokým hlasem a krátkými vlasy. (Na druhou stranu, kdyby to tak bylo, bylo by mnohem jednodušší předejít trapasům, kdy se snažím balit někoho, kdo je hetero.) A jak se toho vyvarovat? Jednoduše. Nepředpokládej, obzvláště pokud žádnou lesbu neznáš (nebo si myslíš, že neznáš), že by měla lesba vypadat nějak konkrétně. To samé platí u gayů, i když na těch to jde poznat podstatně líp, přinejmenším na stylu mluvy, často i na hlase. Ale ani to není žádné pravidlo. Zkrátka a dobře, nesuď lidi podle obalu.

Způsob číslo 2: „Tohle je moje kamarádka, co je lesba.“

NIKDY, opakuji nikdy, nepředstavuj svou lesbickou kamarádku svým přátelům takhle. Představuje snad ona tebe jako „tohle je moje blonďatá kamarádka“, „tohle je moje hetero kamarádka“, nebo třeba „tohle je moje tlustá kamarádka“? Ne, nemyslím si. Tak to taky nedělej.

„Být představována jako ‚lesbická kamarádka‘ mi vadí. Připadám si totiž potom jako nějaký výstřední módní doplněk. Jako ten ‚nejlepší kamarád gay‘, co ti perfektně ladí s botami a pudlem,“ přiznává Lea, které se tohle stává často na různých večírcích, kde ji tak představují ostatní holky svým přátelům. „Je to zkrátka trapný a člověk si potom připadá tak nějak… méněcenně. Svoje ostatní přátele přece taky nepředstavujete jiným lidem jako ‚tohle je moje kamarádka s rovnátky‘.“

Způsob číslo 3: „Je to jen fáze!“

Trapná textovka
Pánové, lesba nepřestane být lesbou, když ji pozvete na rande.
zdroj: tinaledger.co.uk

Když ti kamarádka řekne, že je lesba, to nejdebilnější, co můžeš udělat, je informovat ji o tom, že je jen zmatená, že je to fáze a že to přejde. Slečna nad tím zřejmě chvíli přemýšlela, aby si byla jistá (často nejen přemýšlela, ale i testovala v praxi) a stálo jí velké přemáhání, aby ti něco takového přiznala, a ty jí takhle docela slušně srážíš sebevědomí. A to bys jako její kamarádka dělat neměla.

Proč je to špatně? „Předpokládat, že být gay nebo lesba je jen fáze je trapné a lidi to uráží. Je to stejně hloupé, jako dotaz ‚kdy ses rozhodla být lesbou?‘. Proč? Protože já se nerozhodla, že budu lesba, prostě se to stalo a já s tím nic nenadělám,“ říká Lea. „Jako kamarádka slečny, co ti právě přiznala, že se jí líbí holky, bys ji měla podpořit a být tu pro ni a ne popřít tu informaci a zamítnout ji s tím, že je to jen fáze a že to po střední přejde,“ dodává.

Způsob číslo 4: „Podle Boha je to špatné.“

Podle jakého Boha je to konkrétně špatné? Mysli, než něco řekneš. Slečna, které podáš tuto informaci, může být jiného náboženského vyznání než ty, nebo třeba ateistka. Tvoje náboženské vyznání ti neberu, ale nepleť mi ho do života, děkuju pěkně. Že se se mnou přestaneš bavit kvůli tomu, že jsem lesba? Fajn, to je čistě tvůj osobní problém. Jestli to budeš svádět na své náboženské vyznání nebo jestli jen přiznáš, že se bojíš, že na tebe něco zkusím, rovněž. Mně je to ve finále jedno.

Způsob číslo 5: „Moje kamarádka je lesba, měly byste jít na rande!“

NE. Prostě ne. Až budu chtít jít s někým na rande, zařídím si to sama. Je to trapné pro obě strany. Vážně. Já taky svým hetero kamarádům nedohazuju svoje hetero kamarádky. Takže takhle ne. Na druhou stranu, je něco úplně jiného nás jen seznámit. Třeba z toho to rande jednou bude, co ty víš. Ale jít na rande naslepo s někým, o kom vůbec nic nevím, je… šílený. Takže prostě ne.

„Stalo se mi to jednou,“ říká Lea. „Řekla jsem spolužačce, že jsem lesba, a ona prostě hned začala se vším tím ‚To je tak skvělé! Mám spoustu kamarádek, co jsou lesby, měly byste se seznámit a jít někdy spolu ven! Třeba Klára, ta je fakt úžasná a byly byste krásný pár!‘ Ne, proboha, to ne. Jestli mi tohle řekne ještě někdo, asi ho praštím,“ směje se.

A poučení? Lidi, ZAMYSLETE SE, než něco vypustíte z pusy!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Ta, co nepoužívá uměláka

  Zkus myslet mozkem a ne penisem. Děkuji.

 • petr

  nic takového jako lesba není ..jen ženský co si to myslí a stejně používají uměláky takže není o čem

 • Lia

  Kdyby si někdo chtěl přečíst rozhovor s dívkou, které se líbí holky o začátcích atak..

  http://vrbaweb.blog.cz/1404/kdyz-divka-s-divkou

 • Majco

  Čiže máš problém so sebavedomím a myslíš si, že si výnimočná kvetinka a treba s tebou zaobchádzať exkluzívne, pekne.