Víte, jak vybrat jednoho z nejúčinnějších pomocníků pro sebeobranu?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Co se týče sebeobrany jednotlivce před napadením, tak s ohledem na právnické zázemí a situaci v ČR, tak nemůžete mít lepšího spojence, jak je pepřový sprej. Na rozdíl od paralyzéru a nože má (relativně přesný) dosah 2-3 metry (platí výhradně pro verzi „Jet“) a když se použije překvapivě, dává vám velkou šanci na přežití. Mimochodem, důvěru v něj vám možná posílí jistá statistika, která tvrdí, že jde na Aljašce při bránění se medvědům o způsob, který se postará zdaleka nejčastěji o to, že nakonec ve finále stojíte na vlastních nohou (na rozdíl od použití střelných zbraní).


„Je možné, že před útokem budete mít pár vteřin času, sprej si nachystat, je ale určitě lepší na to příliš v drsné realitě života nehřešit, protože to ani náhodou nemusí platit vždy a může to mít smrtící následky – nakonec, v autě se také jistě preventivně přivazujete…“

Jak si pepřový sprej vybrat?

Dnes se na trhu vyskytuje nespočetný objem všelijakých verzí, pro vás opravdu důležité věci jsou ale jen tyto:

  • Účinná látka – vás by měly zajímat jen spreje obsahující OC (Oleoresin Capsicium = běžné chilli papričky) a nic jiného (nikoliv CN aneb slabší „slzák“), protože OC je dnes nejsilnější látka, která navíc funguje na všechny savce (poslouží tedy jak na příliš agresivního psa, opilce, na profesionální svůdce a žebráky, ale i na medvědy a divočáky – všichni savci na ně totiž mají receptory bolesti a když jim zasáhnete dýchací soustavu / sliznice + oči, způsobíte jim pocit pálení, dušnosti, šok a překvapení, asi to znáte sami, když jste si někdy po nakrájení chilli chytli do oka…). Její koncentraci nemusíte vůbec řešit, protože OC bývá rozpuštěn v alkoholu a obojí pálí jako čert (každý z nás zná z dezinfekce).
  • Typ trysky – jestliže bude váš sprej mít na těle „Jet“, značí to, že jde o paprsek nejvíce odolný na vítr a s nejdelším možným dosahem. Pakliže zvolíte „Fog“, dočkáte se mlhy, jenž sice snáze proniká do sliznic a plic, zasáhne větší prostor, ale má kratší dosah. A nakonec tou máme „Gel“ či také model „Pěna“ (ideální spíše na krátkou až maximálně střední vzdálenost, na dálku stále vede „Jet“).
  • Ideální obsah – sice se dnes vyrábí spreje, jenž jsou určené právě pro ženy, které mají cca 15 ml obsahu a tvar miniaturní rtěnky, lahvičky na voňavku apod., pořiďte si raději ale aspoň střední model se 40-50 ml účinné látky, protože čím méně jí tam je, tím blíže musíte být a tím kratší a užší účinný paprsek vás čeká. Větší balení je možno použít i opakovaně v rámci jednoho útoku (většinou vám sprej vydrží na 3-6 s aktivního stříkání).


„I když ženy většinou kupují všelijaké miniaturní verze sprejů, není k tomu moc důvodů nežli touha po „ženské barvě“ a patrně i jejich o poznání snadnější přenositelnost – jak ale sami vidíte, ani ten středně velký 40-50 ml typ není o moc větší, nežli běžný flakón s voňavkou.“

Jak pepřový sprej nejlépe použít?

Použití spreje je velmi snadné, jelikož „pepřák“ funguje úplně stejně jako kterýkoliv jiný sprej. Prostě jej chytíte do ruky (buď stylem „ukazováček nahoře“, popřípadě „palec nahoře“), promáčknete pojistku (pokud není nějaká komplikovaná vyklápěcí a šroubovací před akcí) zamíříte na cíl a pak už jen držíte spoušť a čekáte, dokud se nevyprázdní nádobka.

Pepřový sprej je skvělý společník, ale aby byl účinný, musíte jej nosit ideálně v kapse na dominantní straně nebo ještě lépe (a pro podezřelá místa to platí dvojnásob) v kapse, ale s rukou na spreji. Když jej totiž máte někde na spodku kabelky, v napjaté situaci absolutně nemáte čas ho hledat, takže jako byste jej neměli.

Na co ještě pamatovat?

Jestliže vás také pepřový sprej potřísní, pamatujte, že vytírat si oči a otírat tělo po zásahu není dobrý nápad, protože tím jen urychlíte celou akci proniknutí účinné látky dovnitř (je to přece jen konzistencí olej!). Pomůže jedině setření / vypláchnutí / opláchnutí.

Kdo to myslí s vlastní sebeobranou opravdu velmi vážně, určitě je dobrý nápad si jeho použití nejdříve natrénovat. Pořiďte si proto všechny typy (Jet, Gel, Sprej) a zkuste doma nebo na zahradě, na jakou vzdálenost se s ním trefíte a který vám vyhovuje nejvíc pro vaše podmínky – kdo má odvážnějšího přítele, možná se nechá ukecat jako figurant…

Též si uvědomte, že i když se občas naoko zdá, že na někoho sprej nepůsobí, není to pravda. Působí na všechny, kdo mají normální nervovou soustavu a detekují v hlavě bolest, jenom je třeba se trefit na oči a obecně obličej, což může být u neustále se pohybujícího, mrkajícího a gestikulujícího cíle problém. Navíc někteří lidé mají poměrně dobré reflexy, co se týče očí (automaticky a reflexivně je zavřou před tím, nežli se do nich dostane něco mířící do nich). Pokud tedy dojde k této situaci, nestůjte na místě, ale využijte těch cca 5 vteřin, co máte, nežli si druhá strana uvědomí, co to má na obličeji a že jí nic není a okamžitě zmizte, popřípadě ji „dorazte“ (ani ten největší svalovec na světě nemůže chodit bez kolene, takže koleno a jeho prokopnutí je dobrý cíl). Suma sumárum, překvapivé použití „pepřáku“ je vším a nikdy by jej druhá strana neměla vidět dříve, jak když s ním již stříkáte do obličeje chmatáka!

Nezapomeňte rovněž na to, že staří zkušení kriminálníci mohou zahlédnout ruku ve vaší kapse a poté trysku ve vaší ruce a na půl minutky zavřít oči a zatajit dech. Pročež využijte této chvilky k okamžitému útěku, popřípadě váš cíl dorazte takovým způsobem, aby nepokračoval nadále v útoku (když leží na zemi a jen skučí – viz předchozí odstavec, samozřejmě nic vám nebrání mít v rukávu i nějaké to další eso, namátkou cihlu v kabelce…).

Pakliže jste nuceni projít přes známá podezřelá místa (třeba z posilovny večer), nenoste 20 cm podpatky, ale nechte si tenisky, s nimiž se dá snáze utíkat.

Vždy aktivně sledujte celé své okolí (občasné ohlédnutí je na místě též), vyhněte se nanejvýš podezřelým místům vhodným pro přepad (křoví, podchod s nefungujícím osvětlením, …) a raději jděte delší cestou, jak kratší s řádově vyšším riskem napadení. Pokud spatříte podezřelou osobu / zvíře, vezměte si sprej do ruky, ať jste popřípadě připraveni rychle reagovat.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Daniela92

    Z práce dost často chodím pozdě večer, a tak jsem si taky raději přes https://armik.cz/peprovy-sprej-ko-jet-40-ml-18/ koupila pepřový sperj. Musím říct, že od té doby co jej nosím se cítím o něco bezpečněji, takže to splnilo svůj účel už teď.