Všichni rádi mlsáme a koně v tomto směru nejsou výjimkou. Důležité ovšem je to s mlsáním nepřehánět. Musíte hlavně vědět, čím koně potěšíte, když ho chcete odměnit. A jestli s pamlsky budete zacházet obezřetně, to už je samozřejmě na vás chovatelích.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Co mají koně rádi?

Můžete na to jít úplně jednoduše. Nabídnout koni kostku cukru, zkusit kousek chleba nebo špalíček sladké mrkve či plátek jablka. To je jedna možnost. Druhou cestou pak je porozhlédnout po standardních pamlscích, které nabízejí výrobci krmiva pro koně. K dispozici jsou v různě velkých baleních, mají různé tvary, složení i příchutě. Pak zbývá vyzkoušet, co vašim koním nejlépe půjde „pod nos“.

Kterou ze zmiňovaných cest se vydat?

První případ má tu výhodu, že kostku cukru nebo kousek mrkve máte v domácnosti kdykoli k dispozici. Ale…složení těchto pamlsků posbíraných co dům dal je nekontrolovatelné. Prostě nevíte, kolik jste koni v pamlsku podali cukru, vitamínů, minerálů…I vy sami si určitě hlídáte štíhlou linii a máte výčitky, když se přecpete sladkostmi. U koní to je podobné .Proto cesta podávání těchto pamlsků, jakkoli je snadná a podobné dobrůtky jsou jednoduše dostupné, není úplně ideálním způsobem výživy koně.

Co koni dopřát, aniž byste se museli obávat o jeho zdraví?  

Kromě standardních pamlsků je to i ovoce, a to meruňky bez pecek, jablka bez jader, dále bobule jako jahody, borůvky, ostružiny nebo maliny, banány, hroznové víno, broskve, mango, pomeranče i jiné citrusové plody, švestky, hrušky, vodní melouny. Ze zeleniny je dobrá mrkev, celer, zelené fazole. Některé ovoce a zelenina jsou ale pro koně toxické. Například by neměl jíst příliš mnoho cibule, česneku, dále avokádo (jedovatá slupka a listy), Nebezpečné je také kakao, hlavně ve větším množství. Pokud občas slupne čtvereček čokolády, nic se nestane, pravidelné krmení touto pochoutkou ale může skončit špatně.

Lahůdky nerozpustí pot ani déšť

Standardní pamlsky s různými příchutěmi a tvary jsou dobrým řešením,  protože přesně víte, co svému koníkovi dáváte. Výrobci pamlsků garantují jejich složení. Nejlepší přichuť? Musíte prostě vyzkoušet, co vašeho koníka nejvíc nadchne. Plusem těchto průmyslových pamlsků je třeba i to, že jsou připraveny na náročnější podmínky. Pokud je třeba zapomenete v kapse propoceného pláště, nebo s nimi budete běhat v dešti, nerozpustí se po prvních pár kapkách, což se třeba o kostce cukru říci nedá.

Jak zabránit žebrání?

Nejspíše vás napadá i o otázka, kdy vlastně koníkovi pamlsek dát a zda vůbec. Odpověď je jednoduchá: kůň by pamlsek občas dostat měl – zaslouží si ho. Na druhou stranu, pamlsky jsou odměnou, nikoli krmivem. Rozhodně by to u vás nemělo fungovat tak, že nakoupíte veliké balení pamlsků a dáte ho zvířeti sežrat takříkajíc na posezení. Kůň by si měl uvědomit, že pamlsek je odměnou, ne potravou. Pochopí, že pamlsek dostane, když něco dobrého vykoná a bude to pro něj motivací. Díky tomu také nebude žebrat.

Nejvhodnější chvíle na dobrůtku  

Kdy je vhodně dát pamlsek? Například ve chvíli, kdy koně odvazujete, upravujete třmeny, chcete nasednout a naučit tak koně, aby klidně stál. Jestliže si ale tyhle věci uvědomí, potom byste pamlsky měli dávat nepravidelně, jinak se může stát, že kůň bude stát jako tvrdě Y, dokud nepřijde očekávaná odměna. Nedoporučuje se ala koně odměňovat na konci jezdecké hodiny během krokování. U koně to může vést k tomu, že bude zastavovat a otáčet hlavu k jezdci s očekáváním odměny. Vhodným okamžikem k podání pamlsku je následně i doba po ježdění, tedy ve chvíli, kdy z něj sesednete, odvádíte ho do jízdárny. Krásné zkušenosti z ježdění, si totiž zaslouží odměnu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář