Na světě je spoustu povolání, ale dnes jsem pro tebe vyzpovídala programátora firmy Scio. A proč právě programátora? Je to lehké! Protože právě oblast počítačů momentálně ovládá svět.

avatar

Zuzana Pindorová
Praštěná slečna, kterou baví psaní a počítače.

Rozhovor s Daliborem, programátorem firmy Scio, ti ukáže, co obnáší být programátorem a odpoví ti na to, jestli mají v této branži šanci i dívky.

O životě, inteligenci a práci s ajťákem Daliborem

Celkem náhoda

1. Ahoj Dalibore, my se už nějakou dobu známe, ale naše čtenářky tě mají možnost poznat až v tomto rozhovoru. Prosím, pověz nám, kdo vlastně si?

Tak jak jsi už řekla, jmenuji se Dalibor a pracuji jako programátor ve firmě Scio.

2. Co obnáší práce programátora v takto prestižní a známé firmě jako je Scio?

Jinak ve firmě je nás programátorů více a některé naše činnosti se překrývají. Já mám na starosti webové stránky, e-shop, firemní administrační systém, databázi a vývoj nových webů. Podobně by svou práci popsali i ostatní, i když každý děláme většinou na svém projektu.

3. Jak ses vlastně dostal k práci programátora? Je to tvé první zaměstnání nebo před firmou Scio bylo i něco jiného?

Pokud jde o profesi, tak nic jiného než programátora jsem nedělal. Pokud jde o firmu, tak to je už druhá, když nepočítám brigády ještě při škole. Jinak k práci ve Sciu jsem se dostal přes inzerát na internetu. Prošel jsem nějakými testy a vzali mě. Před tím jsem dělal v Idnesu, tam jsem zase jednou viděl inzerát v novinách při jízdě ve Student Agency. Takže oba případy celkem náhoda.

4. Jak většina lidí ví, práce programátora není nic lehkého, co si o tom myslíš ty?

Záleží na tom, jak chápeme význam slova lehký. Žádná fyzicky náročná práce to není a z tohoto pohledu to lehké je. Než ji ale můžeš dělat, tak je potřeba se naučit spoustu věcí. A to je pro mnoho lidí hodně těžké. Jedná se převážně o matematiku a logiku. Tedy obory, které nepatří mezi nejzábavnější. Mě osobně tato práce těžká nepřijde.

Ženy mezi nejlepšími

5. A co třeba programátorky, nachází se ve Vaší firmě v této funkci i ženy? Pokud ano, jak jsou na tom? Jsou lepší než muži?

Žen v této profesi moc není. V naší firmě žádná a na škole byla asi jedna na 50-100 mužů. Pokud už se k programování nějaká žena dostane a baví ji to, tak je většinou dobrá. Má pak ale většinou hodně neženskou povahu. Jadna bývalá spolužačka nyní programuje systém Android pro Google, takže je důkazem, že i ženy se mohou dostat v této profesi mezi nejlepší.

6. Recenzuješ i hry, povíš nám o tom něco více?

Já nerecenzuji hry třeba na herních serverech. Píši recenze tak, aby byly užitečné pro rodiče dětí a informovaly je o rizicích a přínosech konkrétních her. Dobře tedy vycházejí různé logické a budovatelské hry. Třeba Civilizace, kterou si občas i zahraji.

7. A co elektronika? Mobil a počítač určitě máš, ale co třeba tablet nebo čtečku knih?

Čtečku knih mám, mám Kindle. Jmenuje se myslím graphite. Ten větčí typ. Tablet si v dohledné době plánuji pořídit. Koupím si iPad. Je asi nejlepší a je na něj hodně aplikací.

Dobře placená práce

8. Jaké jsou tvé další koníčky krom počítačů?

Všechno možné. Ze sportů rád jezdím na kole nebo na inlajnech. Rád čtu, zajímám se o vědu. Sestavuju různé věci z magnetů, sbírám známky, občas skládám puzzle nebo pěstuji kaktusy. Rád také fotím či sleduji filmy.

9. Když už jsme zmínili tu čtečku, jaké knihy na ni právě máš nahrané? Zmínil si, že se rád díváš na filmy, které tě baví?

Už jsem z ní dlouho nečetl, ale mám tam třeba manuál k foťáku, nebo od Exuperiho Citadelu. Pak různé sci-fi knížky. Filmy mám také nejradši sci-fi, ale musejí být dobré. Originální nebo s dobrým příběhem.

10. Děkuji ti za rozhovor. Závěrem tě poprosím, abys našim čtenářkám, které se možná v tomto povolání v budoucnu vidí, řekl nějakou inspirativní větu.

Pokud se rozhodnete být programátorkou, a budete alespoň průměrně dobré, tak je skoro jisté, že vždycky snadno najdete dobře placenou práci. Jako ženy pak budete mít další výhodu, protože v tomto oboru jich moc není.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář