Talentovaný, pracovitý a také velmi citlivý a zodpovědný. Tak bychom mohli charakterizovat mladého zpěváka Norberta Peticzkého, který právě nyní vydává své debutové album Alchymista. Výtěžek 450.000.- z prodeje 2500 ks CD Norbert věnuje nadaci pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná. Křest alba se konal 3.5.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Talentovaný, pracovitý a také velmi citlivý a zodpovědný. Tak bychom mohli charakterizovat mladého zpěváka Norberta Peticzkého, který právě nyní vydává své debutové album Alchymista. Výtěžek 450.000.- z prodeje 2500 ks CD Norbert věnuje nadaci pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná. Křest alba se konal 3.5.2012 v 19:30 v Angels Café na Vinohradské 30 v Praze 2 a kmotrovství alba se ujala modelka Vlaďka Erbová, fotografka a partnerka Jana Saudka Pavlína Hodková, olympionik Petr Koukal a moderátor Honza Musil. Křest CD přišli také podpořit fotograf Jan Saudek, Džamila Stehlíková, režisérka Irena Pavlásková, starostka pro Prahu 2 Jana Černochová. Norbert v se jako interpret a skladatel zřekl honorářů z prodeje v prospěch nadace!

Křest alba Alchymista interpreta Norberta Peticzkého se konal 3.5. 2012 v Praze za účasti známých tváří.

Křest alba Alchymista interpreta Norberta Peticzkého se konal 3.5. 2012 v Praze za účasti známých tváří.

Hlas Československa – správný neúspěch“ zabezpečí úspěch

Sedmadvacetiletý Norbert Peticzký žije v Praze, jeho kořeny však sahají do slovenské metropole, do Bratislavy, kde se narodil a kde se již od dětství začínal věnovat hudbě. Už ve svých sedmnácti letech nahrál pod taktovkou prestižního producenta Juraje Kupce své první nahrávky. Juraj Kupec je držitelem prestižních cen AUREL za práci na albech zpěvačky Jany Kirschner a skupin Chinaski a No Name.

Kontroverzní duel

Jeho velké úspěchy pak byly zaznamenané v rámci show Hlas Československa, kde o jeho účast ve svém týmu usilovali porotci Dara Rolins a Rytmus. Norbert se rozhodl pro spolupráci s Darou, která ho posléze v duelu postavila proti – podle názoru odborníků i veřejnosti – podprůměrnému Davidu Bískovi. Postupujícím se v tomto duelu stal David a právě tato skutečnost zapříčinila, že se duel Peticzký – Bísek stal nejkontroverznějším duelem celé show a Dara Rolins si za něj vysloužila velkou kritiku veřejnosti a nastolila pochybnosti o fundovanosti show. Poradkyně kouče, Tonya Graves, Daře poradila v přenosu: „Tohle je Hlas Československa a ten má Norbert lepší!“ Dara se ale obměkčit nedala.

Alchymista – směs nálad, hudby a žánru

Plány mladého skladatele a zpěváka však byly jiné. Už ve své několikaměsíční účasti v show začal pracovat na přípravě svého prvního alba Alchymista. To obsahuje celkem 12 skladeb a autorem převážné většiny z nich je Norbert. Produkční stránky tohoto projektu se chopili producenti a skladatelé momentálně nejúspěšnějších interpretů na Slovensku a v Česku: Studio Little Beat spolu s Martinem Šrámkem, producentem desek pro Celeste Buckinaham, Noaha Elenwooda, Majk Spirita a mnoho jiných. Celeste Buckingham pro Norberta taky napsala song „Love Love Love“ jenž se nachází na desce. Dalším producentským partnerem Alchymisty se stal tým Moniky Bagárové. Producent Ondřej Žatkuliak a skladatel Pavel Dirda, který je autorem skladby Chémia. Ondřej Žatkuliak a jeho pražské Rooftop Studio se stalo partnerem projektu a zastřešilo většinu alba.

Dostupné pro každého

Dokonalá souhra těchto producentských jmen svědčí o kvalitní pop-rnb-folkové produkci, která svou melodičností, texty a různorodými aranžmá určitě osloví velkou část posluchačů. Cena alba byla záměrně stanovena tak, aby byla dostupná pro každého: činí 180,- Kč. CD se dá zakoupit také pomocí SMS zprávy.

Proč „Alchymista“?

Album je směsí nálad, žánrů a myšlenek. Je to směs popu, folku, rnb s nádechem latino prvků. K názvu alba inspirovala Norberta kniha „Alchymista“ od spisovatele Paola Coelho, která sděluje, že život je o plnění snů. Norberta též inspirovala k přestěhování se do Prahy a k dělaní hudby. Díky knižní inspiraci se snaží naplnit tak „osobní příběh“ jak praví kniha. Název „Alchymista“ koresponduje s účelem alba: pomoct k namíchání toho správného léku proti rakovině, která Norbertovi vzala člena rodiny – sestřenici, když byl ještě malé dítě. „Alchymista je jako já: plný zvratů, nálad, myšlenek, úvah a pokory. Jsem šťastný, že jsem mohl udělat takovou desku, která moji duši odhalí světu takovou jaká je. Nedělal jsem album pro hudební kritiky, dělal jsem desku plnou života takového jaký je.“ je nosná myšlenka Norberta při rekapitulaci svého díla.

Peklo milencov – kontroverzní videoklip z Terezína

Titulní skladbou alba Alchymista se stal Norbertův song Peklo milencov. Klavírní pop techno balada o tragické lásce dostala svou video podobu díky Davidu Vaníčkovi z TV Nova. Tento videoklip se stal historicky prvním dílem, které spojilo populární hudbu a koncentrační tábor Terezín. Od porno skandálu s Robertem Rosenbergem byla skladba Peklo milencov prvním dílem, které v tomto smutném a tragickém prostředí rozsvítilo červené světlo kamery. Videoklip se točil za plného provozu přímo v Terezíně po celý jeden den a práce na něm byly organizovány a realizovány s maximální pietou a citlivostí tak, aby nenarušovaly vážnost a památku Terezína a jeho obětí.

Videoklip s atmosférou

Peklo milencov vyjadřuje stav samoty a zoufalství po nešťastném rozchodu. Nálada dusivého psychického rozpoložení je podtrhnuta i kostýmem, kterým je svěrací kazajka. Dalším pomyslným propojením skladby a jejího obsahu s prostředím koncentračního tábora je stav beznaděje a zoufalství s nemožností úniku. Pro umocnění atmosféry byl Norbert po dobu natáčení bosý, což bylo v určitém směru velmi náročné, protože teplota v celách Terezína byla při zemi jen málo stupňů nad nulou. Ve videoklipu byla použitá technika tak zvané „živé kamery“, která znásobuje depresivní a tíživou psycho náladu a vytváří tak atmosféru bezvýchodného, hlubokého žalu. Podle odborníků má videoklip Peklo milenců náladu a charakter filmu Blair Witch a kameru nejkontroverznějšího videa od Madonny The Beast Within. Videoklip měl premiéru paradoxně na stránkách Hlas Československa, které Norberta podporují. Singl Peklo milencov se stal po týdnu hitem internetu. O jeho vysílaní projevila zájem rádia a na oficiální české hitparádě na facebooku se vyšplhal na 1. příčku, čímž porazil favorita hitparády Tomáše Kluse.

Alchymista podpoří výzkum léčby rakoviny

Norbert projevil kromě svého talentu a nadání také další důležité vlastnosti – odpovědnost, soucit, empatii. Již dva roky úzce spolupracuje s nadací pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná:: „Rakovina mi vzala sestřenici, kterou jsem miloval. Práce pro nadaci RVV mne naplňuje radostí, že i já mohu možná pomoci zachránit lidský život svou hudbou…“ Proto se rozhodl zříci svého honoráře z prodeje alba a výtěžek z nákladu 2 500 ks poputuje v plné výši právě nadaci Rakovina věc veřejná a bude použit na výzkum protinádorových léčiv.

Spolupráce pokračuje

Celková částka by se tak měla v konečném součtu vyšplhat na úctyhodných 450 000,- Kč, což je v našich krajinách nevídané gesto. Stejný projekt plánuje Norbert nabídnout na podzim nadaci proti rakovině na Slovensku. V současné době probíhá výběr nadace, kterou chce Norbert albem podpořit.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář