Někomu nedělá výběr výhodné půjčky žádný problém, pro jiné představuje tento úkol pořádný oříšek.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Nabídka úvěrových produktů se v posledních letech značně rozrostla a pro někoho, kdo s nimi nemá žádné zkušenosti, může být obtížné posoudit, které informace jsou podstatné a které nikoliv. Pokud do druhé skupiny spadáte i vy, zkuste se řídit následujícími tipy, abyste se úspěšně vyvarovali tomu, že byste skončili s drahý úvěrem nebo ve spárech podvodníků.

Pozor na správné údaje!

Spousta výzkumů potvrzuje, že se lidé při výběru úvěru mnohdy řídí nepodstatnými nebo dokonce zavádějícími parametry, které o tom, zda je úvěr opravdu výhodný, vůbec nic nevypovídají. Většina zájemců zajímají především produkty, jako je například online půjčka zdarma, kde nejsou vystaveni žádným nebo úplně minimálním poplatkům.

Druhým nejdůležitějším kritériem je výše celkového přeplatku a až potom RPSN (roční procentní sazba nákladů) a nejnižší úroková sazba. Řada lidí má také v oblibě produkty, které nabízejí různé výhody jako například bonusy za řádné splácení nebo různé časově omezené slevy. Často však také vybírají podle toho, kde dostanou nejnižší měsíční splátku, což není zrovna výhodná volba.

Nízké splátky se často prodraží

I když nízké splátky patří mezi klíčové faktory, proč se lidé rozhodnou pro určitou půjčku, o její ceně nebo výhodnosti vám toho moc neřeknou. Půjčky s nízkou měsíční splátkou jsou často protkané různými poplatky a jejich doba splatnosti bývá mnohem delší, a tak u nich obvykle přeplatíte mnohem více než u úvěrů, se kterými jsou sice spojené vyšší splátky, ale také kratší doba splatnosti. Základním a nejdůležitějším kritériem při výběru úvěrového produktu je roční procentní sazba nákladů, neboli RPSN.

Alespoň to tedy platí pro dlouhodobé bankovní a nebankovní půjčky, nicméně u těch krátkodobých až tak velkou roli nehraje. Některé úvěry navíc přicházejí s již zmíněnými bonusy, což RPSN taktéž nezahrnuje. Nikdy však nešlápnete vedle, pokud si předem zjistíte, kolik celkem přeplatíte – tuto informaci najdete ve smlouvě nebo v předsmluvním formuláři, který vám poskytovatel na požádání vystaví. Jednotlivé nabídky pak můžete porovnat, a tak snadno zjistit, která vás vyjde nejlevněji.

Obrovskou roli hraje také samotný účel

Celková výhodnost úvěru však nespočívá pouze v samotných podmínkách, ale také v tom, k čemu ho potřebujete. Asi vám nemusíme říkat, že pokud si vezmete půjčku bez potvrzení příjmu na to, abyste rodinu na Vánoce obdarovali luxusními dárky, uděláte si ve svých osobních financích pěkný nepořádek namísto toho, abyste si pomohli. Úvěr by měl sloužit jako poslední možnost, a to jen v situacích, kdy neexistuje jiné řešení. Lehkovážný přístup k dluhům se totiž ještě nikdy nikomu nevyplatil.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Vlastimil Bůček

    Super článek. Bohužel, vzít si v dnešní době půjčku je tak směšně jednoduché, že nad tím spousta lidí ani pořádně nepřemýšlí. Teď nedávno jsem se dokonce tady https://www.finstart.cz/pujcky-pro-lidi-v-insolvenci/ dočetl, že je možné, aby si člověk v insolvenci půjčil peníze. To mě docela překvapilo.

  • Týna Ryglová

    I já jsem toto musela před časem řešit. Chtěla jsem začít podnikat a stát se tak nezávislou, jenomže jsem na rozjezd podnikání neměla dost vlastních peněz. Našla jsem si nebankovní úvěr pro podnikatele https://www.pujcky.zone/nebankovni-uver-pro-podnikatele/ , který mi nabídl nejlepší podmínky. Úvěr už mám splacený, tak se mi bez dluhu podniká mnohem líp.