Léto je tu za pár týdnu a ty stále nemáš letní brigádu? Žádný strach, ještě je několik míst, které rozhodně potřebují tvou pomoc. Avšak přemýšlej, jestli se ti opravdu některé pozice vyplatí.

avatar

Leona Tomečková
Ráda píšu o všem, co mi přijde zajímavé.

Pravdou je, že pokud začneš hledat brigádu později, tak na tebe zbydou jen ty nejhorší nebo žádné práce. Takže pravidlem je, čím dříve začneš hledat, tím lepší práce na tebe čeká. Určitě mezi top brigády můžeš považovat ty následující.

Nenechej se oškubat během letní brigády

Bazén = zmrzlina

Jedna z nejčastějších a nejoblíbenějších brigád pro všechny. Nejen, že vyděláš nějakou tu korunu, ale také se opálíš a užiješ si zábavu na koupališti, kde můžeš potkat mnoho nových přátel. Spojíš vlastně zábavné s užitečným. A mimoto mnohdy je na co koukat. Další už méně oblíbenou brigádou na koupališti je obsluha v občerstvení, kdy budeš muset připravovat teplá jídla v horkém počasí. Takže pokud máš na výběr, tak rozhodně zmrzlinu.

Letní brigáda v zahraničí

Další možnosti brigády jsou zahraniční pracovní pobyty na léto. Zde může být největším problém věk a finanční náklady, které budeš potřebovat na začátek tvého zahraničního pobytu. Velkou výhodou je, že poznáš různé lidi z jiných států, oprášíš angličtinu a můžeš si vydělat mnohonásobně více než v České republice. Určitě nejpopulárnější je sběr plodin ve Španělsku nebo Au pair pobyt v Anglii nebo USA.

Plavčík v USA

V posledních letech si získává na popularitě plavčík v USA. Sice nyní je už pozdě na podání přihlášky a zařizování víz do USA, ale určitě příští rok vyzkoušej, jak je skvělé pracovat na koupalištích a soukromých pláží v USA. Určitě tento výjezd je jedna velká zkušenost do života. Nejznámější agenturou, která ti může pomoci dostat se do USA jako plavčík je czech-us.

Číšnice

S létem jsou otevřeny i zahrádky a restaurace praskají ve švech. To je důvod, proč skoro každá druhá restaurace hledá výpomoc v podobě pomocníka do kuchyně nebo obsluhy. Tato práce je určitě skvělým startem, jak komunikovat s hosty a jak se naučit plno vychytávek co se týče vaření nebo obsluhy v restauracích. V některých restauracích má brigádník nárok na dýško, takže na konec prázdnin můžeš mít solidní výdělek. Pro studenty škol zaměřených na hotelnictví nebo gastronomii je to skvělá praxe nejen do života, ale i profese.

OPATRNĚ!

Bohužel jsou i letní brigády, které jsou výhodné jen pro samotné zaměstnavatele. Ten vás bude nahánět a nabídne vám někdy i úplný minimum nebo nic. Nejčastěji to tak je při sběru ovoce, kdy se počítá vše na váhu nebo bedýnky. Tady lze snadno brigádníka tzv. oškubat. Také se může stát, že nedostanete určené minimum státem. To je 8 000 měsíčně. Také se stává, že zaměstnavatel zaměstnává osoby mladší 15 let, což je nezákonné. I brigáda musí podléhat smlouvě, jako je dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce. A co ty? Máš už vybranou letní brigádu?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Macina Nováková

    Moc pěkně napsané. To já mám s brigádami také své zkušenosti. Zvlášť v době když jsem byla nezaměstnaná byly brigády moje jediná možnost, jak si vydělat nějaké peníze. Je pravda, že některým zaměstnavatelům šlo jen o to mě a ostatní brigádníky co nejvíc oškubat. Na druhou stranu jsem přes tento pracovní portál https://www.hitprace.cz/ ale narazila i na pár slušných.

  • http://www.fb.com/aldik7 Alan Řepka

    No, ona práce v supermarketu taky není špatná, ale nějak jí tady postrádám. Přitom, když nepočítám dýška, tak čisnice nebo prodavačka zmrzliny si asi nevydělá o moc víc (spíš vůbec) než brigádník v obchodě. ;-)