Pokud jsi fanouškem seriálů 90210, Nikita, Revenge, The River nebo i The Vampire Diaries nebo i filmu Sněhurka a lovec, možná ses už několikrát setkala s českými titulky od tzv. xtomas252. Osobně mě jeho koníček zaujal, protože to určitě dá spoustu času a námahy, takové překládání.

avatar

Zuzzi

Pokud jsi fanouškem seriálů 90210, Nikita, Revenge, The River nebo i The Vampire Diaries nebo i filmu Sněhurka a lovec, možná ses už několikrát setkala s českými titulky od tzv. xtomas252. Osobně mě jeho koníček zaujal, protože to určitě dá spoustu času a námahy, takové překládání. A tak, proč se xtomase252 nezeptat, co jeho koníček všechno obnáší, že?

"S překládáním jsem začal někdy před zhruba 5 lety, kdy jsem jen tak zkusil přeložit titulky k seriálu, který jsem zrovna objevil."

"S překládáním jsem začal někdy před zhruba 5 lety, kdy jsem jen tak zkusil přeložit titulky k seriálu."

1) Pro ty, kteří příliš neví, kdo jsi, mohl bys nám prozradit, co přesně děláš a čím se zabýváš?
Ve volném čase se zabývám překladem seriálů, sem tam i nějakých filmů. Je to sice nevděčný a časově náročný koníček, ale když vás něco baví, tak není co řešit.

2) Mohl bys mně i čtěnářkám říct, od kdy se překládání věnuješ? Protože tvoje překlady jsou na až profesionální úrovni.
Tak teď se červenám. Ale ne, k profesionální úrovni mám daleko. S překládáním jsem začal někdy před zhruba 5 lety, kdy jsem jen tak zkusil přeložit titulky k seriálu, který jsem zrovna objevil. Začátky byly sice těžké, ale začalo mě to bavit, a tak jsem se rozhodl začít překládat pravidelně.

3) Takže se překládání věnuješ jen ve volném čase, nechtěl bys ani zkusit pokračovat profesionálně?
Jen ve volném čase, beru to jen jako koníček. Takových překladatelů jako já je poměrně dost, takže je konkurence vysoká.

4) Teď se zeptám na trošku něco jiného. Většina lidí tě zná pod přezdívkou xtomas252, jak jsi zrovna k tomuhle nicku přišel?
No to už je dávno, původně jsem byl jen xtomas, ale pak jsem si chtěl na seznamu založit email a pod tímto nickem to bohužel už nešlo, a tak jsem nakonec připojil pár čísel, která shodou okolností udávají moje datum narození. To x na začátku už ani nevím, jak se tam dostalo.

5) Dobře… Když se někdo podívá na seriály a filmy, které překládáš, jsou to většinou takové ty typicky teenagerské, sleduješ i ty takový typ seriálů?
No tak popravdě už ne, už je teda nevyhledávám. Když jsem s překládáním začínal, tak jsem si jako pokusného králíka vybral seriál 90210. První série mi nijak nevadila, ale časem se to začalo trochu překombinovávat a po třetí sérii jsem toho raději nechal. Spíš mě baví sci-fi nebo fantasy seriály.

6) Abych se tedy zase vrátila k překládání, mohl bys nám prozradit, co plánuješ překládat v nejbližší době?
Přes prázdniny spolu s channinou a jovey překládáme kanadský lékařský seriál Saving Hope, jinak asi nic, protože na to nebude čas, po prázdninách se vrátím k překladu The Vampire Diaries, na kterém spolupracuju s channinou, Anetkou888 a rebarborkou, pak ke 3. série Nikity, na kterém spolupracuju hlavně s Mischou a SILLem, k další sérii s Revenge, na kterém spolupracuji s channinou a weunkou2101, a ve stejném složení jako u Revenge a ještě s korektorskou pomocí Anetky888 se pustíme do nového seriálu Arrow, což je spin-off seriálu Smallville, který snad většina zná z TV.

7) Tak to se určitě budeme těšit. A jak jsi se vlastně naučil tak skvěle anglicky?
Angličtina mě bavila už na škole a překládáním si člověk docela rozšíří slovní zásobu, naučí se fráze a i něco z gramatiky, takže za to určitě může překládání.

8 ) A poslední, na co se tě zeptám je, co bys poradil lidem, kteří by chtěli s překládáním začít stejně jako ty?
Aby se toho nebáli, vybrali si nějaký jednodušší překlad a pustili se do toho. Každý nějak začíná. Pokud si nebudete s něčím jistí, tak se klidně můžete obrátit na nějakého zaběhnutého překladatele, nějaký vám určitě rád pomůže.

Tak to byl xtomas252, kterému děkuju za poskytnutí rozhovoru. Mimo jiné můžeš jeho překlady najít na titulky.com, cwzone.cz a v neposlední řadě i na ulozto.cz.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://www.the-vampirediaries.cz Anetka888

    :D Dobře on.

  • degunka

    Taky občas kouknu :) Díky.