Znáš pojem lucidní snění? Viděla jsi film Inception (Počátek)? Také si přemýšlela o tom, jaké by to bylo, moci ovládat své vlastní sny? Nyní se mnohem častěji objevují návody a články o tzv. lucidním snění. Nejsi sice, jako ve sci-fi filmech, napojena na žádné přístroje, ale tato zajímavá technika se opravdu dá naučit.

avatar

Tereza Bittnerová
Studentka, která umí karate a věnuje se hudbě!

Znáš pojem lucidní snění? Viděla jsi film Inception (Počátek)? Také si přemýšlela o tom, jaké by to bylo, moci ovládat své vlastní sny? Nyní se mnohem častěji objevují návody a články o tzv. lucidním snění. Nejsi sice, jako ve sci-fi filmech, napojena na žádné přístroje, ale tato zajímavá technika se opravdu dá naučit. Vyžaduje to spoustu trpělivosti a soustředění, ale zvládnout to může opravdu každý.

Svět snů dokáží být vzrušující, strašidelný a plný splněných přání. Nauč se ovládat své sny!

Svět snů dokáží být vzrušující, strašidelný a plný splněných přání. Nauč se ovládat své sny!

Co to vlastně je?

Lucidni snění je stav, kdy spíš a zároveň tak trochu bdíš. Zdá se ti totiž sen, ale ty si to uvědomíš a tím pádem si v něm můžeš dělat co chceš. Někomu se to podaří pouze párkrát za život, ale někomu se to může povést, aniž by tento pojem vůbec znal.

Jak toho dosáhnout?

Existuje spousta návodů, ale všechny se shodují v jednom bodě. Psát si snový deník. Do něj si budeš zapisovat každý svůj sen, protože tím se naučíš si je pamatovat pokaždé. Nikdy se totiž nestane, že by se ti nic nezdálo, jen si to nemapatuješ. Vím, že je těžké hned jak se člověk probudí něco dělat, ale mně se už několikrát stalo, že jsem se probudila třeba v sedm ráno, řekla si, že si sen zapíšu později a znova usnula, ale pak už jsem jen marně přemítala o čem to jen bylo, proto doporučuji si sen zapsat hned. Je také důležité nejít spát úplně unavená a na něco se soustředit. Já se například vždy soustředím na své dýchání, pak už v podstatě spím, ale dýchání pořád vnímám, tím pak můžeš dosáhnout toho, že přejdeš do lucidnicho snění. Pokud se ti to povede, je velmi důležité zůstat v klidu. Mě se mnohokrát stalo, že se mi konečně LS povedlo, ale tím nadšením jsem se okamžitě probudila, to je na tom, podle mého názoru, to nejtěžší.

Zkouška reality

Nadpis zní hrozivě, ale neboj, poznáš kdy sníš a kdy ne, spíš jde o to, aby si rozpoznala rozdíl mezi velmi živým snem, kdy jsi jen pozorovatelem a lucidním sněním. Je dobré si osvojit nějaký zvyk, například se několikrát za den kouknout na ruce, nebo koukat na hodiny. Já praktikuji to, že se mnohokrát za den, již automaticky, podívám na hodiny na telefonu. A k čemu to vůbec je? Když jsi pak ve snu, zvyk kouknout se na ruce či hodiny ti zůstává a ty tak poznáš, ze lucidně sníš, nejčastěji proto, že se čas na hodinách nesmyslně mění nebo tvé ruce mají podivný tvar či se vlní jako ve vodě. Jak jsou takové věci možné? Jjsou to jen sny, ve kterých se vždy vyskytuje spousta podivných věci a tyto dvě jsou právě ty nejčastější, jen je třeba si jich všimnout. Slyšíš o lucidnim snění poprvé, nebo je to pro tebe známý pojem? Povedlo se ti to někdy? Pokud máš i ty nějaké své zvláštní techniky, neváhej se s nimi podělit v komentářích./strong

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Anonymní muž

  Jaký kokot by to kurva neuměl ? ;)

 • Anonymní muž

  A to tě baví každý den? Já to umím sice taky ale zase každý den? ;)

 • Matěj H.

  Dřív se mi taky stávalo, že se mi zdálo že musím někam prolézt malým otvorem a bál jsem se, že se tam nevejdu. Konkrétněji se mi často zdálo, že mám vylézt malým klikatým otvorem na nějakou střechu, no hrůza :)

 • majki

  Lucidni snění má člověk když už nepotřebuje tělo spát,de toho lehce dosáhnout vypitim kávy těsně před usnutím ;)

 • All

  Sen ovladnete jedine tak , ze si v tom snu uvedomite,ze je to sen. Je to vcelku snadne.

 • Monika Katyinová

  ja nez usnu, tak si v duchu porad dokola rikam, je to jen sen je to jen sen.. no a kdyz usnu, tak to rozjedu :) ))) ve snu mi staci jen jednou zopakovat v mysli, ze je to jen sen.

 • Hanka

  Taky mám lucidní snění poměrně často a je to jak píše hogreta přede mnou, jen když se vyspím do “růžova”, tedy když nevstávám, nevzbudí mě budík, ale vzbudím se sama cca po 10 hodinách spánku. Mívám to přesně jako ona, co nedokážu v reálu, nedokážu ani tam. Jinak je hrozně fajn, ovládat sen, většinou se mi to stává těsně před probuzením. řekla bych, že lucidní snu předchází sen běžný, kde jsme jen jako pozorovatelé. A po lucidním snu se probouzíme. Občas se mi stává, že bych chtěla ještě chvíli ovládat ten sen, ale už se pomalu probouzím a je to pro mne škoda, že jsem to nemohla “dotáhnout do konce”. Nevím, jestli se to lze nějak naučit, nejlepší bude asi netlačit na pilu a nechat to samovolně přijít po dlouhém a odpočitém spánku. Někdo k tomu “vlohy” prostě má a jiný ne, to je jako, když někdo umí matematiku a někdo je na to trouba (jako já) :)

  Co se mi ale stává často kromě lucidních snů, ale to už trochu zacházím do jiného tématu, že se mi zdá, že často jsem uvězená v nějaké malé místnosti a ven vede jen malý otvor, do kterého se pomalu nemohu vejít, nebo mám strach vylézt. A naopak jsem venku a mám vejít do malé studny s malým otvorem, kde je jen voda a zase mám takový nepříjemný pocit a nechci to udělat. Nevím, co to znamená, je to opravdu časté, nemáte to někdo? těžko říct, jestli to souvisí nějak s mojí psychikou, mám strach z uzavřených prostor (ne nijak přehnaný) ale pocit, že mě někdo někde zavře na dlouho je mi trochu nepříjemný…Těžko říct, jestli je to ono…. nebo je to nějaká jiná úzkost. Ale ten sen je mi trochu nepříjemný. Naštěstí nemám noční můry,to teda lidem nezávidím, já mam sny vždycky moc pěkný a hodně si tim substituuju realitu, kterou nemohu mít.

  Tak děti, podělte se taky….a sladké snění :)

 • rampajz

  Dneska se mi zdalo něco takového poprvé a byl jsem dost překvapen
  chtěl bych se naučit Lucidnímu snění

 • http://www.facebook.com/domi.hruskova Domi Domiss Hrušková

  Já to umím od malička :D A dělám si v každým snu co chci :)

 • http://www.hogreta.blog.cz hogreta

  Lucidnímu snění jsem se učit nemusela, mívám ho vlastně docela často už od malička. Když jsem příliš unavená a spím třeba sedm hodin, tak většinou ne, ale když si jdu lehnout třeba odpoledne a nebo se vyspím pořádně (žádná škola a vstávání), tak vlastně pokaždé. Až v poslední době se o tom docela mluví a tak jsem teprve zjistila, že to nemívá každý a že se to možná nedá považovat za “normální”.

  Bohužel to v praxi nefunguje tak ideálně, jak bychom si přáli. Já třeba vím, že je to sen, spoustu věcí ovládám, ale když mě napadne, že bych udělala něco třeba hodně zvráceného nebo prostě něco, k čemu mám v reálném životě opravdové a silné zábrany, tak to nezvládnu ani v tom snu. I tam to prostě nedokážu udělat, i když si uvědomuji, že by to nemělo žádné následky. Ale moje svědomí nebo co to je mi to nedovolí. Takže nadšenci počítačových her – nečekejte, že když se naučíte lucidnímu snění, že pak můžete vyvraždit půlku ulice. Pokud nemáte sklony ji vyvraždit v reálném světě, tak to nepůjde ani v tom snu. Ale dají se naučit takové věci jako létat, skákat několik metrů vysoko, proměňovat se v různá zvířata a lidi, setkávat se s lidmi, které chceme vidět, mluvit a dělat s lidmi věci, které chceme.

  Jediná věc, ve kterém mi kdy lucidní snění pomohlo, je zjištění, co mě v reálném světě poutá. Znáte ten pocit, kdy třeba jdete ve snu přes přechod a najednou se nemůžete ani hnout? Nebo před něčím utíkáte a najednou vám ztuhnou nohy? To je jasný příznak toho, že vás něco “svazuje”. Když se naučíte lucidnímu snění, tak se stačí ve snu zeptat sám sebe, co mě tak hrozně svazuje (těžká zkouška ve škole? Tlačí na vás termín? Nároky rodičů? Spousta povinností, které nestihnete?), a vyřešit to – a hurá, už se zase můžete pohnout:). A co víc, po probuzení se vám také “lépe dýchá” a svůj problém už máte z poloviny vyřešený.