Petra Ziková alias Pettulle je jednou z nejmladších raperek, co se týká působnosti na této scéně. Pětadvacetiletá Pettulle žije v Praze, má v hlavě spoustu nápadů, vzpomínek a představ, které hází na papír a posléze spojuje s hudbou. Svou hudbu pak prezentuje na stagích pražských klubů. V nejbližší době vydává své první album „S kůží na trh“.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Petra Ziková alias Pettulle je jednou z nejmladších raperek, co se týká působnosti na této scéně. Pětadvacetiletá Pettulle žije v Praze, má v hlavě spoustu nápadů, vzpomínek a představ, které hází na papír a posléze spojuje s hudbou. Svou hudbu pak prezentuje na stagích pražských klubů. V nejbližší době vydává své první album „S kůží na trh“. Jak žije taková raperka? Kámoška se jí zeptala na pár otázek.

Raperkou se člověk nemůže stát, musí tím žít. Žiju hip hopem, přítel žije hip hopem. Mám to všude kolem sebe. Je to součást života.

Raperkou se člověk nemůže stát, musí tím žít. Žiju hip hopem, přítel žije hip hopem. Mám to všude kolem sebe.

1) Jak tě napadlo, že začneš rapovat?

Přišlo to samo s tím, jak jsem procházela určitými životními etapami. Je to svět, do kterého člověk může utéct. Muzika mě provází celý život. A tenhle styl je pro mě nejsilnější způsob sebevyjádření.

2) Co ovlivnilo tvůj výběr hudebního stylu?

Je to styl hudby, který je se mnou spojený už hodně dlouho. Šestnáct let jsem na tenhle styl tancovala. Zůstalo to ve mně. Teď už netancuju, ale předávám své vyjádření dál prostřednictvím hudby a textů.

3) Co posloucháš ve volných chvílích? Máš nějaký vzor?

Poslouchám převážně tracky z české scény. Teď mi třeba v MP3 hraje Jay Diesel. Nemám vzor jako takový. Každý, kdo dělá rap, by to měl dělat právě proto, že posílá ven kus sebe. A každý je jedinečný a výjimečný. Líbí se mi třeba, kde je teď Lara 303. Cením si lidí z české scény jako je třeba Jay Diesel, Vladimír 518, kteří se tomu věnují několik let a mají pořád co předat… ale nejsou to vzory.

4) Texty si píšeš sama, kde čerpáš inspiraci?

Vychází z toho, co mám kolem sebe, z mého pohledu na život, z toho, co prožiju. Rap mi dává možnost srovnat si myšlenky, určité životní situace a vůbec všechno, co se kolem mě děje. S každým dopsaným trackem můžu říct, že jsem se z toho vypsala a jdu dál. Když si v mém textu ostatní najdou to, co právě hledají, o to větší smysl to má. Inspiraci beru z prostředí, ve kterém žiju, z toho, co mi dává, ale i bere.

5) Uvažuješ o psaní textů také v jiném jazyce než českém?

Mám státnici z němčiny a devět let jsem se učila angličtinu. Ale o singlech v cizím jazyce jsem dosud neuvažovala a ani do budoucna nepřemýšlím o rapu v jiném jazyce. Myslím si, že v cizím jazyce by smysl tracku mohl každý pochopit jinak, než jsem to myslela já.

6) Jaký je tvůj cíl v hudbě? Čeho chceš v budoucnu dosáhnout?

To je těžký říct. V tu chvíli, kdy píšu text nebo rapuju, chci do toho dát maximum. Buď to člověka posouvá dál, nebo se dál učí. Vždycky to může být lepší. To je asi vize každého singlu, který dělám. Každý krok by měl člověka posouvat dál. Kam dojdu, to uvidíme…

7) Dá se hudbou uživit? Co živí tebe? Máš mimo rap ještě nějakou práci?

Nedá. Mám kolem sebe lidi, kteří se tomu věnuji osm až deset let a neuživí se tím. Takže ani nedoufám v to, že by mě rap jednou uživil. Female MC tady moc není. Věnuju rapu hodně času, ale také pracuju. V současné době pro firmu zabývající se financemi.

8 ) Brzy vydáš svoje první album „S kůží na trh“, komu je určeno, koho chceš oslovit?

Nemám určitou skupinu, kterou bych chtěla oslovovat. Potěší mě, když mi napíše nějaký fanoušek, kterému je třeba patnáct. Pak natočíme klip a shlédne ho třeba čtyřicetiletý člověk. Album je součást mého života. Někteří v něm najdou kus sebe, někdo odpovědi na některé otázky. Je to různé. Album „S kůží na trh“ je o mém současném životě. Nevracím se s ním do minulosti. Za poslední rok se mi život hodně změnil. Myslím, že z alba to bude cítit. Proto si myslím, že tím oslovím i jiné lidi než třeba před dvěma lety. Tak, jak se mi za tu dobu spoustu lidí vzdálila, tak se i můj život posunul dál. Teď už jsem někde jinde, s jinými lidmi. Těm patří i mé dík, za to, že jsem tam, kde jsem.

9) Co je jeho cílem, co od něj čekáš?

Album „S kůží na trh“ beru jako kapitolu svého života. Převážně poslední rok. Vlastně celé album vznikalo téměř rok a stále se na něm pracuje. A až budu vědět, že je ten správný čas, tak ho vydám. Je to takové mé představení na téhle scéně a jak to ostatní přijmou, záleží už na nich. Snažím se dát prostor lidem, aby se v některých skladbách mohli třeba i určitým způsobem najít. Je tam spousta věcí, které člověk zažívá, jsou kolem nás, ale dokud je někdo neřekne nahlas, tak si to ani neuvědomujeme. Až se lidé dokážou pozastavit a zapřemýšlet, pak si řeknu, že to s námi není tak špatné.

10) Uslyšíme na tvém albu i jiné interprety? Jaké?

Objeví se hosté jako je Davee Szalezsan (SR), Grimy (Night ex Neplatná Identita), Avisto, Chazzi Chazz (PP Crew). Jsou to většinou lidé, kteří se mnou už nějakou dobu jdou, proto si myslím, že patří i na mé album.

11) S kým bys do budoucna ještě chtěla spolupracovat?

Já tohle všechno, co přichází s hudbou, beru jako vývoj. Nedokážu říct, že chci spolupracovat s někým. Mám ráda věci, které vzniknou spontánně… přijde nápad, napíšeme track a druhý den ho jdeme nahrát do studia. Takhle většinou funguju. Nemám ráda věci, které se lámou přes koleno. A žit ve vizích je jako stát na místě. Takže když přijde zajímavá nabídka, nebráním se tomu. Ale zatím nevyhledávám.

12) Kde tě můžeme vidět, děláš nějaké koncerty? Můžeme se těšit na křest tvého alba?

Koncerty se plánují. Některé tracky z připravovaného alba už zazněly nedávno live v klubu XT3. Nevím, zda bude křest jako takový. Postupně je na koncertech ale určitě uslyšíte. Pracuju teď paralelně na více projektech. V tuhle chvíli pracuji na albu “S kůží na trh”, které půjde ven a lidé si ho budou moci stáhnout na internetu. Zároveň pracuju na singlech, které půjdou ven samostatně. Sledujte profil na webových stránkách www.shoutouts.cz, kam dávám průběžné informace a kde se můžete dozvědět více.

13) A poslední otázka: co bys vzkázala holkám, které mají sen stát se raperkou?
Všem, kteří se chtějí stát raperkou, vzkazuju: Nedělejte to! Raperkou se člověk nemůže stát, musí tím žít. Žiju hip hopem, přítel žije hip hopem. Mám to všude kolem sebe. Je to součást života.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • xBoy.Danny

    Na album se tesim, slecna ma dobrou flow a predpoklady, aby tady neco znamenala, akorat me stve, jak si kazdej ceskej rapper nebo rapperka hrajou na deti ulice a desne socialni typy, trebaze jim mamka do skoly pripravovala svacinu… i tak ji to ale verim, snad jen nesklouzne k takovymu tomu cliche