Sedmadvacátého března se konala vernisáž výstavy „Tim Burton a jeho svět“, kterou můžeš až do srpna navštívit v Domě U Kamenného zvonu. Jaká výstava vlastně je?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Jméno Tim Burton už jsme někdy v životě všichni minimálně jednou zaslechli, a pokud ne zaslechli, známe alespoň jeho tvorbu, ať už jde o Střihorukého Edwarda, Ukradené Vánoce, Mrtvou Nevěstu, Alenku v Říši Divů, Temné Stíny nebo třeba Frankenweenieho. Burton je bez nadsázky jedním z nejznámějších světových umělců. Od dvacátého osmého března můžeš v Praze navštívit výstavu jeho prací.

Tim Burton je jedním z  nejvýznamnějších světových (nejen) režisérů.
Tim Burton je jedním z nejvýznamnějších světových (nejen) režisérů.
zdroj: narrativeinart.wordpress.com

Kdo je vlastně Tim Burton?

Tim se narodil pětadvacátého srpna 1958 v Burbanku v Kalifornii. Je to režisér, scénárista, básník, spisovatel a filmový výtvarník, svou kariéru začal v roce 1979 jako kreslíř na disneyovce Liška a Pes – liška, kterou tehdy kreslil, se od té doby stala něčím, co dodnes nenávidí. Jeho prvními filmy byly Vincent (1982) a Frankenweenie (1984), film, který Burton v roce 2011 přepracoval a znovu vydal (v České republice vyšel pod názvem Frankenweenie: Domácí mazlíček, do kin šel začátkem roku 2013).

Když se řekne Tim Burton, většině lidí, kteří jeho filmy trochu znají, se vybaví trio, se kterým spolupracuje prakticky na všech svých filmech od Střihorukého Edwarda – herci Johnny Depp a Helena Bonham Carter, a skladatel Danny Elfman, se kterým spolupracuje od svého prvního celovečerního filmu Pee-Weeho Velké Dobrodružství, krátce po jehož úspěchu v USA vytvořil Burton své nejúspěšnější filmy Beetlejuice a Batman, díky jejichž prodejnosti dostal v hollywoodských studiích konečně volnou ruku k vytvoření filmů jako je právě zmiňovaný Střihoruký Edward.

Na co se můžeš těšit na výstavě?

Tim Burton
Tim Burton na vernisáži promluvil nejen o své tvorbě, ale i o svém vztahu k umění.
zdroj: thefilmstage.com

Na výstavě si můžeš prohlédnout přes 500 uměleckých děl od obrazů přes videa a skicáře, až po sochařské instalace, z nichž přes 150 ještě nikdy nebylo zveřejněno, což i pro znalce Burtonovy tvorby znamená neopakovatelný zážitek.

„Praha je pro mě město umělců a je pro mě ctí, že tu můžu být,“ vyjádřil se režisér na vernisáži své výstavy v Domě U Kamenného zvonu o městě, které už jednou navštívil zhruba před dvaceti lety, kdy tu točil reklamu. Váhal ale u otázky, které ze svých děl má nejradši. „Můra noční a Střihoruký Edward jsou taková… nejvíc osobní,“ řekl. (Můra noční se rozumí jako concept art k filmu v Čechách vydaný pod dvěma názvy, z nichž tím známějším jsou Ukradené Vánoce Tima Burtona, tím méně známým pak Můra Noční Předvánoční.)

Práce vystavené na výstavě ukazují vlivy prostředí na Burtonovu tvorbu, a stejně tak vzdávají hold některým jeho uměleckým předchůdcům a inspiracím od Edwarda Goreyho přes Charlese Addamse a Dona Martina až po Theodorea Geisela či Disneyho „devět dědků“ (Les Clark, Marc Davis, Ollie Johnston, Milt Kahl, Ward Kimball, Eric Larson, John Lounsbery, Wolfgang Reitherman a Frank Thomas).

Na výstavě si můžeš prohlédnout i zvětšeniny polaroidových fotografií, které zachycují motivy, které se objevují i v jeho celovečerních filmech a často vznikaly souběžně s jejich natáčením, nebo kresby související s projekty, které z nějakého důvodu nebyly vůbec realizovány či byla jejich realizace pozastavena.

Tim Burton
Na výstavě „Tim Burton a jeho svět“ uvidíš kresby a sochařské instalace z Timových soukromých archivů – tato nepojmenovaná kresba ze série „girls“ je jednou z nich.
zdroj: timburton.cz

Odkdy, dokdy, kde a za kolik?

Výstavu můžeš navštívit do třetího srpna 2014 v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze každý den v týdnu mimo pondělí od deseti rána do osmi do večera, plné vstupné je 190 korun, snížené (pro děti, studenty, ZTP…) je 130 korun. Pokud máš Opencard, dostaneš slevu 10 % z plného vstupného, a pokud jdeš se školou, bude tě vstupenka stát jen padesát korun. (Opravdu zvažuju, že bych začala přemlouvat nějakého milého profesora či profesorku, jestli nás nechce vzít na výstavu…)

Každopádně výstava za navštívení určitě stojí, to je bez debat – je poprvé (a dost možná naposledy) v Čechách, tak si udělej čas třeba o víkendu a zajdi se podívat – návštěvu výstavy můžeš zakončit „zakotvením“ na projekci některého z Burtonových filmů nebo návštěvou výtvarné díly v suterénu Domu U Kamenného zvonu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář