Koukáte se na obrázky, zhotovené na víkendovém kurzu kreslení “pravou” mozkovou hemisférou a říkáte si: je vůbec možné, dosáhnut tak velkého rozdílu během velmi krátkého času? Zdá se vám to neuvěřitelné a domníváte se, že autoři obrázků mají talent, který se vás netýká. Velkou pravdou ale je, že se pletete.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Koukáte se na obrázky, zhotovené na víkendovém kurzu kreslení “pravou” mozkovou hemisférou a říkáte si: je vůbec možné, dosáhnut tak velkého rozdílu během velmi krátkého času? Zdá se vám to neuvěřitelné a domníváte se, že autoři obrázků mají talent, který se vás netýká. Velkou pravdou ale je, že se pletete. Nemají o nic větší talent a schopnost krásně kreslit, jako každý jiný včetně vás, kdo právě čtete tento článek.

Vlevo vždy obrázek z prvního dne kurzu kreslení "pravou" hemisférou, vpravo již výsledek z druhého dne.

Vlevo vždy obrázek z prvního dne kurzu kreslení "pravou" hemisférou, vpravo již výsledek z druhého dne.

Jaká je ta “pravá” hemisféra?

Pavla Macháčková se kresbě věnuje od dětství a její výuce již několik let. Zajímá se také o psychologii, duchovno a velmi mnoho času věnuje studiu o schopnostech lidského mozku. Proto ji také tato metoda kreslení zaujala a začala ji při výuce používat. Po několika letech svého učení ale došla k závěru, že tato metoda není zcela správně pochopena a mnohými je také nesprávně vyučována. Samotný název vyjadřuje, jako by se na kurzu otevírala pouze pravá strana vašeho mozku a vy najednou zjistíte, že umíte kreslit. Není tomu tak. Na kurzu kreslení u Pavly Macháčkové pracujete nejen s pravou stranou vašeho mozku, ale i s levou.WitchcraftŽádná z polovin není opomíjena a vám se dostává celkového náhledu na to, jak pracují obě části vašeho mozku. Když pak porovnáte galerie všech, co tuto metodu vyučují, můžete si všimnout, že výsledky jejich žáků jsou nesrovnatelně lepší. Je to tím, že získali komplexnější náhled pro obě poloviny mozku. „Proto také slovo „pravá“, používám v uvozovkách“: říká lektorka. Ale spíš než pravá, by tam mělo být ta správná strana našeho mozku. K tomu, abyste nakreslili obrázek, potřebujete obě jeho poloviny. Vzdálenost mezi očima, výšku nebo šířku obličeje, počet zubů i prstů u rukou….to je všechno práce levé mozkové hemisféry. A měly byste zažít, jak se ta pravá umí vztekat, když musí čekat, až si levá udělá na obrázku tu svou práci. Je zcela přirozené prožívat různé druhy emocí u kreslení. A je krásné sledovat, jak se lidé usmívají, když kreslí právě pomocí pravé strany mozku a jak se mračí nebo dokonce vztekají, když je v popředí u kreslení levá. Pravdou je, že kresba či malba vás přenáší do pravé strany, ale to byste museli být v transu, aby levá byla úplně v pozadí a téměř vůbec nepracovala.

Usměvavá představivost

Běžnější je kreslit v lehké a příjemné euforii a tam se levá mozková hemisféra neustále propojuje s pravou a dochází k lepší komunikaci mezi nimi. Jsou to hlouposti, když vám někdo tvrdí, že Einstein byl levomozkovec, protože se věnoval vědeckým a matematickým výzkumům a Beethoven zase pravomozkovec, když hudbě. Beethoven měl velmi rozvinuté hudební cítění, ale jeho levá část (logická) byla na stejně vysoké úrovni jako pravá. Ovládal bravurně noty a jejich zápisy v linkách. Když poslouchal a vnímal hudbu, viděl ji také jako notový zápis. Einstein zas ke svým výzkumům používal zvídavost a imaginaci, což jsou funkce pravé (nelogické) strany mozku a sám říkal, že jeho úspěch tkví především v tom, že umí položit správně otázku a má velmi silnou představivost. Na vysoké úrovni byly také obě poloviny jeho mozku, nikoli jen levá. Co je ale zajímavé, oba byli leváci a většina velikánů také. Proč tomu tak bylo a více zajímavostí o schopnostech lidského mozku se dozvíte na kurzu kreslení „pravou – tou správnou“ mozkovou hemisférou u Pavly Macháčkové.

V čem tkví tedy celá tato metoda?

Ve schopnosti naučit se dívat na svět jinýma očima a používat mozek jiným způsobem, než doposud. Ve schopnosti lektora, vidět očima těch, co nevidí a přimět je k jinému pohledu. Je to velmi intenzivní kurz, na kterém se naučíte mnoho nového a navíc vám to otevře různé dveře, do dalších oblastí. Levá a pravá strana mozku spolu neustále komunikují a předávají si vše nové, co se naučily. Když si pak nové poznatky sjednotí, jako sval povyrostou a povyrostou i nám nové a nové možnosti. Zajímavé také je, že kdo se věnuje kreslení, zlepšuje se jeho mluvené slovo, tedy vyjadřování a podobně. Já jsem se díky těmto poznatkům o schopnostech mozku naučila anglicky za tři měsíce i přesto, že jsem toho dříve nebyla schopna třeba patnáct let.

Kurzy jsou víkendové a probíhají po celé České republice i na Slovensku. Více informací o termínech, které vede Pavla Macháčková, se dozvíte na www.cary-mary.cz.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář