Ve čtvrtek dvanáctého září u nás měl premiéru film Město z Kostí, natočený podle stejnojmenné knihy. Jak moc věrný byl ale předloze?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Můžu vesele a pyšně říct, že jsem měla možnost vidět film v předpremiéře a náležitě jsem ji využila, samozřejmě. Jak jen to říct ve zkratce? V neděli jdu znova. A napadlo mě, že by nebylo od věci, jelikož jsem četla všech pět knih, které zatím vyšly, trochu porovnat právě knihy s filmem. Varování: článek může obsahovat spoilery.

O čem to vlastně všechno je?

Mortal Instruments
The Mortal Instruments je fantasy série od Cassandry Clare, která se letos dočkala i filmového zpracování.
zdroj: sciencefiction.com

Film the Mortal Instruments: Město z Kostí (City of Bones), byl natočen podle megaúspěšné, v USA bestsellerové fantasy série od Cassandry Clare, a popisuje příběh sedmnáctileté Clary Frayové, jejíž život se obrátí naruby, když pozná trojici záhadných lidí, kteří v klubu Pandemonium přímo před jejíma očima zabijí jiného člověka – alespoň to si v ten moment ještě myslí. Když jí ale dojde, že je nikdo jiný neviděl, uvědomí si, že možná není stejná, jako ostatní…

Když potom Claryina matka zmizí, její život se doslova obrátí vzhůru nohama. Zjistí, že ti „lidé-nelidé“ si říkají Lovci Stínů, a že náplní celého jejich života, je ochrana našeho světa před démony, ale i před hrozbou z jejich vlastních řad – mužem, o kterém si všichni mysleli, že je mrtvý. Clary se zamiluje do jednoho z mladých Lovců Stínů, ale čeká ji nemilé překvapení…

Kniha je krom své hlavní zápletky (celé té „démonní věci“) taky celkem povedeným příběhem o prvních láskách, o tom, jaké to je (pozor, spoiler), když se do vás zamiluje nejlepší kamarád, o dospívání, zakázané lásce (jedna z hlavních postav je gay), dilematech ohledně prvního sexu a vlastně i bolesti spojené se zlomeným srdcem. Několikrát. A to jak pro postavy, tak i pro čtenáře, kteří to moc prožívají. Jako já.

Rozdíly mezi filmem a knihou


Trailer – Město z Kostí [CZ]

Za zmínku určitě stojí poněkud rozdílný začátek a klasicky vzhled některých postav – kupříkladu Clary má být zrzavá, energická a do klubu Pandemonium nemá zavítat jen tak „náhodou“, ale zcela záměrně. Oproti té knižní Clary proto brunetka Lily Collins působí poněkud… „uťápnutě“, taková umírněná verze knižní Clary – což ale vůbec není špatně, naopak, vzhledem k tomu, o jaký žánr jde, se občas taková menší změna hodí. V roli Jace byl obsazen britský herec, zpěvák a model Jamie Campbell Bower, který se na ni podle mého názoru hodí skvěle (a dámské části publika se stoprocentně bude velice zamlouvat i po té vzhledové stránce).

Na to, že jsem se původně docela slušně bála, co s tím tvůrci „vyrobí“, musím říct, že jsem s filmem fakt hodně spokojená. Má dvě hodiny a deset minut, což je naprosto dostačující čas, do kterého vecpat všechno důležité ze čtyřsetstránkové knihy, a v USA, kde měl premiéru už na konci srpna, je velmi úspěšný – tak moc, že už bylo oznámeno, že příští rok se můžeme těšit na pokračování. Soundtrack je taky pecka – figurují na něm interpreti jako Demi Lovato, Jessie J, Ariana Grande nebo Owl City.


Jessie J – Magnetic

Pro a proti filmu a knihy?

Největším PRO konkrétně u Mortal Instruments je hlavně fakt, že v knihách se autorka víc soustředí na pocity a myšlenkové pochody hlavních postav, což samozřejmě do filmu není jak moc dostat, snad až na takové ty hodně vizuální projevy emocí jako je třeba pláč. Na druhou stranu PROTI rozhodně je fakt, že knih zatím vyšlo pět z šesti, a každá má okolo čtyř set stran, takže pokud nečteš tak rychle jako já (pětisetstránkový pátý díl jsem přečetla za jeden den s tím, že jsem četla v kuse osm hodin), je film rozhodně časově úspornějším řešením. PRO filmu je tak nějak obecně jako u všeho cizojazyčného, že jelikož v kině jde jen s titulkama, můžeš si hezky procvičit výslovnost :-) .

Tak co? Chystáš se do kina, nebo si radši počteš?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Niky^-^

    Tak už jsem konečně viděla film ! :) Byl naprosto úžasnej, ale v kině jsem ho nestihla, tak jsem si ho stáhla. :) No a knížky si určitě taky přečtu, až budu mít hotové všechyn četby atd. ;)