Možná už jsi o ní slyšela, možná ne, každopádně by sis jí neměla nechat uniknout. Podtitulek knihy Sofiin svět tvrdí, že jde o „světově nejžádanější dějiny filozofie“. A má pravdu.

avatar

Katka Š.

Možná už jsi o ní slyšela, možná ne, každopádně by sis jí neměla nechat uniknout. Podtitulek knihy Sofiin svět tvrdí, že jde o „světově nejžádanější dějiny filozofie“. A má pravdu. Po svém vydání v Norsku, kde sklidila ohromný úspěch, vyšla v desítkách zemí, byla přeložena do desítek jazyků a v roce 1995 se dokonce stala nejprodávanější knihou na světě. Na první pohled může hlavní téma – filozofie – odrazovat. Pokud se však do knihy Sofiin svět začteš, zjistíš, že autorovi šlo zejména o to, aby filozofii podal zábavnou formou spolu s hezkým příběhem.

Známá kniha s velmi těžkou volbou...

Známá kniha s velmi těžkou volbou...

Jak Sofiin svět začíná?

Sofie Amundsenová je obyčejná čtrnáctiletá dívka. Její život se má ale rychle změnit v neobyčejný – v Sofiin svět. Pár dní před svými patnáctými narozeninami dostane podivný dopis, ve kterém jsou napsána pouze dvě slova – Kdo jsi? Na chvíli se nad vzkazem zamyslí, ale pak ho hodí za hlavu. Tím to však nekončí. Ve schránce se začnou objevovat další dopisy, obsahující jednotlivé kapitoly z dějin filozofie. Ty se týkají jak jednotlivých období – Helénismus, Středověk, Osvícenství nebo Romantismus, tak i velkých osobností filozofie, jako jsou například Sókratés, Spinoza, Locke, Marx nebo Freud. Sofie začne být ze zábavného filozofického kurzu nadšená a nedočkavě vyhlíží další dopisy. Pomalu jí ale také začne zajímat, kdo jí dopisy posílá.

Sofiin svět a tajemný učitel

Jednou v noci se Sofie schová a potají pozoruje schránku. Vidí, jak do ní nějaký muž vkládá dopis, ale nevidí mu do tváře. Tím mužem je Albert Knox, který také zjistí, že ho Sofie sleduje. Proto začne dopisy posílat po svém psovi Hermovi. Sofie se ale nedá oklamat, tudíž se svou kamarádkou Janou sleduje i psa, který jí zavede do lesa ke staré chatě. Tam už však pana Knoxe nenajde – odstěhoval se.

Kdo je Hilda Knagová?

Kromě dopisů týkajících se filozofie začnou Sofii do schránky chodit i pohlednice, adresované neznámé dívce – Hildě Knagové. Sofie zjistí, že Hilda má narozeniny ve stejný den, jako ona. Pohlednic a přání přibývá, při cestě do školy dokonce Sofie potká Medvídka Pú nebo Červenou Karkulku – prý má pozdravovat Hildu. Život kolem ní se začíná měnit ve skutečně neskutečný Sofiin svět. Když už je Sofie pořádně zmatená, pozve jí pan Knox k sobě domů. Tam společně zjistí, že jsou vlastně oba pouze součástí příběhu v knize, kterou pro svou dceru Hildu píše Albert Knag k narozeninám. Co udělají Sofie a Alber Knox? Seznámí se s Hildou? Podaří se jim uniknout do skutečného světa? To všechno se dozvíš, pokud si knihu přečteš, protože já ti závěr neprozradím. Ale jak vidíš, Sofiin svět je kniha velmi zajímavá, takže to určitě bude stát za to.

Něco málo o autorovi knihy Sofiin svět

Autorem knihy Sofiin svět je norský spisovatel Jostein Gaarder. Narodil se roku 1952 v Oslu, kde také vystudoval na univerzitě. Začal učit filozofii, náboženství a literaturu. Díky jeho úspěchům s knihami Sofiin svět a Tajemství karet zanechal učitelství a vydal se pouze na spisovatelskou dráhu. Mezi jeho další proslavené knihy patří například Žabí zámek či Dívka s pomeranči.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Wesna

  Ahoj Janka,
  knihu Sofiin svet na Slovensku dostať v internetovom kníhkupectve Sirion za veľmi prijateľnú cenu. Kniha sa mi páči, lebo autor našiel skvelý spôsob ako ľuďom podať dejiny filozofie zaujímavou formou. Ja osobne nie som veľkou fanúšičkou filozofie, ale kniha sa mi aj tak páčila. Prajem príjemné čítanie.

 • katka

  Sofin svet som docitala pred troma dnami a nemozem ho hodnotit ako nudnú knihu,dejiny filozofie ma nenudili,bolo zaujimave vidiet,ako filozofi rozmyslali a ako sa ich myslienky navzájom lisili,navyse boli napisané velmi zrozumitelne,a co sa tyka deja,trosku cudny koniec,ale inak sa celkom dá,rozhodne nic nestratite,ked si túto knihu precitate

 • Kámoška.cz

  Nevím, jak na Slovensku, ale u nás je v každém knihkupectví – jak klasickém, tak online – v průměru za 220 Kč.

 • Jana Hviezdová

  Bola by som zvedavá, kde tú knihu môžem nakúpiť, lebo si myslím že je velmi zaujímavá :) Diki vopred!