Nelámou si hlavu s pravopisem. Jsou pravdivé, surové, nezkrášlují. Aspoň tak se tváří přebaly knih s tématikou drog, anorexie a jiných propastí, kam můžeš spadnout. Ať už si vybereš knížku určenou pro tvou věkovou kategorii, nebo sáhneš po nějakém těžším čtení, neprohloupíš.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Nelámou si hlavu s pravopisem. Jsou pravdivé, surové, nezkrášlují. Aspoň tak se tváří přebaly knih s tématikou drog, anorexie a jiných propastí, kam můžeš spadnout. Ať už si vybereš knížku určenou pro tvou věkovou kategorii, nebo sáhneš po nějakém těžším čtení, neprohloupíš. Tyhle knížky ti totiž téměř vždy dají víc, než klasické dívčí románky, které najdeš v každé knihovně. Začti se společně s Kámoškou!

Některé knihy po přečtení zanechají na čtenáři znatelnou stopu. Odhal společně se mnou ty opravdu povedené.

Některé knihy po přečtení zanechají na čtenáři znatelnou stopu. Odhal společně se mnou ty opravdu povedené.

Knihy, které zaujmou

Dřív nebo později se s některými významnými knihami tohoto typu setkáš. Ať už v rodinné knihovně nebo formou povinné četby – tenhle typ literatury zaujme na první pohled a kdo se začte do prvních stránek, málokdy nečte dál.

Cíl: Stanice ZOO

Kniha My děti ze stanice ZOO je velmi známou a oblíbenou. Není divu. Strhující příběh Christiane F., který dle výpovědí této dívky sepsali novináři Kai Hermann a Horst Rieck, tě doslova vtáhne do děje. Knížka je podobná deníku, kdy ti Christiane vypráví svůj příběh od začátku do domnělého konce. Je tedy psána ich-formou. Pro umocnění reality se nedbá na pravopis, výpovědi nejsou převáděny do spisovné češtiny. Proto se ti – zvlášť ze začátku – kniha může hůře číst, ale zvykneš si. Nebudu prozrazovat rozuzlení příběhu, na to si přijdeš sama, pokud budeš chtít. Ale pokud tě zajímá, jak se může dospívající dívka dostat k heroinu, prostituci a nakonec k plánované zlaté ráně, určitě po knize sáhni. Nebudeš litovat.

Drogové memento

První kniha tohoto typu v bývalém totalitním Československu. Ukázala, že mluvit o narkomanii a lidech, kteří jí propadli, nesmí být tabu. Memento Radka Johna je dalším význačným literárním počinem této oblasti. Tohoto pána určitě znáš z televize jako politika, měla bys ale vědět, že je to i spisovatel. Právě Memento je jeho dílem pro mnoha lidí nejoblíbenějším. Opět se setkáváme s drogami a různými lidskými osudy, tentokrát však „hraješ“ za Michala Otavu. Jak to tak bývá, nechybí ani láska, až moc spojená s narkomanií.

Život na vodítku

Poslední knížka, kterou uvedu, je na sebe nezávislou trilogií Ivony Březinové. Můžeš číst všechny části naprosto samostatně, je ale dobré vědět, že se jedná o společný projekt, který má mládež varovat před různými problémy. Holky na vodítku – jmenuji se…jsou knížky o dívkách, které jejich závislost a nutnost terapie svázala na vodítko. Martina je bulimička, Alice narkomanka a Ester gamblerka. Knížky jsou všechny jakýmsi způsobem propojené, není ale určeno, kterou musíš číst jako první. Jsou určené především pro mladé lidi, jako jsi ty, které můžou oslovit a zodpovědět jim různé otázky.

Jak a proč?

Pokud si chceš rozšířit pohled do světa knih, neměla by ses soustředit na jeden literární žánr. V těchto knihách najdeš poučení, cosi ze svého světa a nakonec i chvíle strávené nad napínavými stránkami. Neber to jako oddechové čtení, ale ani nehledej v každé větě filosofický podtext. Ber to tak, jak ti to autor naservíroval a zapřemýšlej.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář