Talent že je hlavní složkou úspěchu? Ale jistě, bez talentu by spisovatelé těžko napsali takové hity. Jenže málo z nás, pisálků, si uvědomuje, že talent mnohdy zdaleka nestačí. Jenže teď, co s tím?

avatar

Zuzana Malá
Ztřeštěná, radostná, protivná, tvořivá, často náladová, pisálek a knihomol.

Když talent nestačí - pisálci pozor!

Psaní stojí velkou dřinu

Určitě už jsi někde četla, že psaní (a nejen to, týká se to všech umělecky a sportovně založených profesí) je založeno z 10 % na talentu a 90 % na těžké dřině. Pod pojmem „těžká dřina“ si asi většina z nás představí kopání horníků kdesi v dolech nebo dělníky na stavbách. V případě psaní je tohle spojení ale míněno úplně jinak.

Úspěch a sláva není zadarmo

Lidí s talentem chodí po zemi mnoho. Někteří ho v sobě možná ani neobjeví, jiní jsou příliš líní, či lhostejní, než aby ho nějakým způsobem rozvíjeli. Nic ale není zadarmo a tak ani v tomto případě nemůžeme čekat, že úspěch a sláva k nám přiběhne sama. Často je to běh na dlouhou trať, ale snad nikdy se nestalo, že by vytrvalost nebyla řádně odměněna.

Shrnula bych to asi tímto způsobem. Pro koho je psaní jako takové koníčkem, dělá to rád, s potěšením a pokaždé mu to vžene úsměv do tváře, to je člověk se správným přístupem. Pokud někdo touží pouze po úspěchu, ale nehodlá pro něj nic udělat, nemůže očekávat, že se dostaví nějaký zvláštní efekt.

Máš talent? Vydej se tím správným směrem!

V dnešní době se ale pro pisálky najde spousta možností, jak svůj talent rozvinout mnohými směry. Ať už jde o literární workshopy, semináře, kurzy, soutěže nebo pouze komunitu lidí se stejným koníčkem, vždycky je to krok kupředu. Jak to ale celé funguje? Myslíš si, že máš talent, jsi odhodlaná něco s ním dělat, ale pořád si se nedostala ke správné příležitosti? Třeba jen hledáš na nesprávných místech. Nech mě ti ukázat, jaké jsou tvé možnosti.

Sny se plní
Že se sny neplní? Proč se nepokusit o opak?
zdroj: weheartit.com

Literární workshopy a semináře

Největší štěstí mají lidé z okolí Prahy, kde se workshopy pořádají pravidelně. Na rozdíl od jiných oblastí se zde pořádá seminářů víc a často bývají neuspořádané a jednorázové. Lidé z Moravy a okolí Brna se také mohou chlubit literárními workshopy domáčtějšího typu pořádané spisovatelkou Terezou Matouškovou. Literární workshopy a semináře se většinou zabývají tím, jak rozvinout pisálkovu fantazii, pomoci mu dívat se na věci z různých úhlů.

Kurzy tvůrčího psaní

Tvůrčí psaní je, dá se říct, kategorie sama o sobě. Kurzy by měly rozvinout tvou tvůrčí stránku. Nikdy ti nebudou nikde vykládat, jak máš psát, co máš psát ani jak to máš psát. To musíš najít v sobě. Tyhle kurzy ti mají pouze pomoci vydolovat ze sebe to nejlepší.

Hodně chválené jsou kurzy Reného Nekudy, na jehož stránkách najdeš také spoustu dalších typů, či Markéty Dočekalové.

Sny se plní
Vše to může začít obyčejnou tužkou a papírem.
zdroj: weheartit.com

Literární soutěže

Už samotné soutěže tě budou čímsi provázet, čím více jich obešleš, tím víc se zdokonalíš, získáš zpětnou vazbu a třeba i nějaký ten diplom na výstavku. Samozřejmě pamatuj na to, že je důležitější kvalita než kvantita. Každá zkušenost ti dá něco do budoucna, a i když budeš třeba hodnocena záporně, i to je lepší než nevědomost.

Na závěr bych ráda podotkla, že vždy jde o to, narazit na seminář, workshop či soutěž, která ti sedne. Ne všechny se sobě rovnají kvalitou a prestižností, proto vybírej opatrně a hlavně se do psaní neboj vrhnout po hlavě!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář