Určitě se už těšíš, až hodíš školní povinnosti za hlavu. Dáš si nohy nahoru a budeš si užívat prosluněných letních dní. Určitě se neplánuješ celé léto jen tak povalovat a lenošit. To by tě brzo přestalo bavit. Chceš prožít aktivní léto, vydělat si pár kaček a odcestovat na parádní dovolenou? To vše hravě zmákneš, když si na léto najdeš brigádu.

avatar

Lucie Kocábková

Určitě se už těšíš, až hodíš školní povinnosti za hlavu. Dáš si nohy nahoru a budeš si užívat prosluněných letních dní. Určitě se neplánuješ celé léto jen tak povalovat a lenošit. To by tě brzo přestalo bavit. Chceš prožít aktivní léto, vydělat si pár kaček a odcestovat na parádní dovolenou? To vše hravě zmákneš, když si na léto najdeš brigádu. Nemusíš hned pátrat za hranicemi, stačí se porozhlédnout ve svém okolí. Nějaká ta brigáda se určitě objeví.

Potřebuješ penízky? Tak se koukni po nějáké letní brigádě.

Potřebuješ penízky? Tak se koukni po nějáké letní brigádě.

Hledám brigádu na léto

Pokud máš už s brigádničením pár zkušeností, víš, že dobrá brigáda na léto se nenajde raz dva. Kde ji tedy hledat? Než bude léto v plném proudu, můžeš zkusit portály jako například www.prace.cz či www.fajn-brigady.cz. Sama zjistíš, že jich je na internetu mnoho a že vesměs nabízejí podobné brigády. Zvol si vyhledávání podle krajů či regionů. Objeví-li se tam pro tebe zajímavá brigáda, nečekej a kontaktuj inzerenta. Měj připravený i strukturovaný životopis, ve kterém máš kromě osobních údajů a kontaktů vypsané ještě své pracovní zkušenosti a vzdělání. Dej inzerentovi najevo, že tě brigáda zaujala.

Brigáda na léto se určitě najde i v tvém nejbližším okolí. Můžeš se porozhlédnout po městě či se zeptat svých známých.

Jaká brigáda na léto je pro mě ta pravá?

Existují sezonní, letní i celoroční brigáda. Třeba tě zaujme sezonní chmelová brigáda. Mezi klasické brigády na léto patří práce v kanceláři, doplňování zboží v supermarketu, práce na pokladně, uklízení, různé manuální práce apod. Jakou odměnu za ně dostaneš? Cena za takovou práci se pohybuje od 60 Kč do 100 Kč za hodinu tvého času. Pracovní doba může být osmihodinová s půl hodinovou pauzou na oběd, může být i zkrácená.

Brigáda a papírování

Pokud jde o smlouvu, můžeš pracovat buď na dohodu o pracovní činnosti, nebo na dohodu o provedení práce. Ač obě se dají uzavřít pouze ústně, vždy požaduj písemné vyhotovení.

Jaký je mezi dohodami rozdíl? Dohodu o provedení práce uzavíráš na práci v rozsahu 150 hodin ročně (u jednoho zaměstnavatele). Z takto vydělaných peněz nemusíš odvádět ani zdravotní ani sociální pojištění. Dohoda o pracovní činnosti se uzavírá na dlouhodobou a pravidelnou práci. Taková brigáda na léto u jednoho zaměstnavatele by měla být v rozsahu maximálně poloviny délky pracovní doby. Zaměstnavatelé to však často různě obcházejí. Vyděláš-li větší částku, z odměny se ti strhne sociální i zdravotní pojištění.

Daně samozřejmě jakožto studentka platit nemusíš. Musíš však u zaměstnavatele vyplnit prohlášení poplatníka daně z příjmů FO. Na to však pozor, nemůžeš ho mít podepsané u více zaměstnavatelů zároveň. Pokud ho však nepodepíšeš, tvůj příjem se automaticky zdaní srážkovou daní ve výši 15 % (a tu už není možné vrátit).

Brigáda přes pracovní agenturu

Brigádu na léto i na celý rok ti může nabídnout i některá pracovní agentura. Funguje to tak, že smlouvu uzavíráš právě s agenturou. Ta funguje jako zprostředkovatel. Pokud by ses dostala do nějakého pracovního problému, agentura by se tě měla zastat. Mezi nejznámější pracovní agentury patří Index Nosluš či Manpower.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • David Jánský

  V dnešní době je tolik možností. Já jsem ještě nikdy neměl problém s tím, že bych si nemohl najít brigádu. Každý rok se před létem kouknu na https://www.airjobs.cz/web/candidate/brigady , kde se mi vždy nějaká brigáda líbí.

 • Josef Devátý

  Jo, tak to já si ještě několik let zpět s brigádami užil své. Byl jsem tehdy delší dobu bez práce a brigády pro mě byly jedinou možností, jak se dostat k nějakým penězům. Jsem moc rád, že dnes už jsem na tom podstatně lépe a nemusím počítat každou korunu. Dokonce jsem teď začal uvažovat i nad tím, že bych začal podnikat a založil si svou vlastní offshore firmu. Jak taková offshore firma funguje je hezky popsané například tady: https://www.tipmag.cz/princip-fungovani-offshore-spolecnosti

 • Macina Nováková

  Naše starší dcera už si pomalu také shání nějakou brigádu na toto léto. Minulý rok pracovala v jednom stánku a prý to nebylo nic moc, tak by letos chtěla zkusit něco trochu jiného. Doporučila jsem jí ať se tedy zkusí mrknout na tento pracovní portál https://www.hitprace.cz/ protože tam mají spoustu nabídek na různé zajímavé brigády.

 • vikk

  Jedna kamoška pred tromi týždňami odcestovala na Sicíliu. Písala, že sa tam cíti super, práca je celkom dobrá, majú aj dovolenky a žiadny podvod…

 • linda

  JA by som chcela ísť na brigádu na Ciprus. NEviem, či stojí za to?