Pro mnohé studenty právě začíná nový semestr a tak se sjíždějí zpět do velkých měst, která před prázdninami opustili. Jenže co dělat, až se bude jednat o úplně poslední prázdniny a díky získanému titulu již nebude kam se vrátit? Využij energii z dovolené a začni si hledat práci. Absolventi mají dveře otevřené.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Pro mnohé studenty právě začíná nový semestr a tak se sjíždějí zpět do velkých měst, která před prázdninami opustili. Jenže co dělat, až se bude jednat o úplně poslední prázdniny a díky získanému titulu již nebude kam se vrátit? Využij energii z dovolené a začni si hledat práci. Absolventi mají dveře otevřené.

Najít si práci hned po škole není nemožné, stačí jen vědět, kde hledat.

Najít si práci hned po škole není nemožné, stačí jen vědět, kde hledat.

Výběr není jednoduchý

Stejně jako u výběru školy i volba práce není honba za tím, co je nejjednodušší. Rozmysli si proto předem, jaké máš požadavky a co od pozice očekáváš. Poté zohledni také další faktory, které výběr ovlivňují. Ovládáš cizí jazyky? Jsi ochotná v rámci práce cestovat do zahraničí nebo třeba jen autem po ČR? Má ti práce co nabídnout? Existuje možnost kariérního postupu? A nezapomeň otázky ze svého soukromí. Pracuje tvůj přítel někde v okolí? Plánuješ v nejbližší době těhotenství? Jsi ochotná pracovat přesčas? Nevadí ti práce daleko od rodičů?

Na druhé straně je třeba udržet své ambice na uzdě a z některých nároků se nebát slevit. Rozhodně nepočítej hned při prvním nástupu do práce s přehnaným platovým ohodnocením ani skvělou pozicí ve vedení, přeci jen pravděpodobně nemáš příliš praxe a kariérní postup chce i snahu a trpělivost z tvé strany.

Sečteno a podtrženo – jsi na startu pracovního života, takže neskoč hned po první nabídce, ale pořádně se nad ní zamysli. Pokud totiž místo dalšího získávání zkušeností a profesního růstu skončíš na nějaké neodborné pozici, těžko se ti bude později shánět lepší místo. Také ale nečekej, že ti vysněná pozice spadne sama ihned na poprvé do klína. Je lepší si na nižší pozici upevňovat pracovní návyky a získávat praxi, než sedět doma a doufat v zázrak. Jednoduše se důkladně rozmysli, zvaž pro a proti, a pusť se do hledání.

Kde hledat?

Nejjednodušší cesta k nalezení zaměstnání vede samozřejmě přes internetové pracovní portály. Ty sdružují velké množství aktuálních nabídek na jednom místě. Pro snadnou orientaci mají přímo na stránkách umístěno i podrobné vyhledávání.

Kromě samostatného hledání můžeš pro inspiraci použít přímo i kategorie Práce pro absolventy, které nalezneš na některých pracovních portálech, jako je třeba Flek.cz. Stejně tak ale můžeš nahlédnout i do ostatních kategorií, které tě mohou postrčit tím správným směrem. I v rámci jakékoliv kategorie pak nezapomeň zvolit lokalitu, ve které budeš chtít pozici nejraději vykonávat. Například práce v Brně je dost, ale přeci jen by bylo lepší volit práci v okolí svého bydliště, než si pak hledat nového přítele.

Jakmile máš vybranou pozici, tak na nic nečekej a posílej svůj životopis. A to nejen na jednu pozici, ale na všechny, které se ti zalíbí. Výsledek záleží jen na tvém snažení, i když i ta kapka štěstí je potřeba. Ale mysli na to, že absolvování školy byla ta těžší část cesty, tak se není čeho bát.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Kamil Štrof

  Myslím, že se stavem dnešní ekonomiky je možností kam posílat životopisy opravdu mnoho, člověk by si ale na jeho tvorbě měl dát opravdu záležet, protože CV je naše vizitka. Když jsem si psal životopis já, dost jsem se inspiroval na https://www.1job.cz/prispevek/jak-spravne-napsat-zivotopis a musím říct, že jsem díky tomu zažil celkem úspěch. Hned několik firem mě pozvalo na pohovor, a tak jsem si dokonce mohl vybírat.

 • Josef Devátý

  Jo, tak toto je pravda. Najít si jako absolvent práci rozhodně není jednoduché. Můj syn s tím měl po ukončení střední školy obrovské problémy. Zvlášť tady u nás na Valašsku, kde prostě volných míst v té době tolik nebylo. Po nějaké době se mu ale práci najít podařilo přes tuto stránku https://pracenavalassku.cz/ na kterou narazil tak, že si do vyhledávače zadal “nabídka práce Valašské Klobouky”

 • Juraj Liška

  Moc dobře si pamatuju, jak těžké bylo pro mě najít si po škole práci. V té době byla nezaměstnanost celkem vysoká a najít si nějakou slušnou práci nebylo vůbec jednoduché. Naštěstí se mi ale po usilovném hledání práci najít podařilo, konkrétně přes pracovní portál https://www.hitprace.cz/

 • Macina Nováková

  Uplatnit se jako čerstvý absolvent v dnešní době vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Náš starší syn by mohl vyprávět. Práci v oboru, který vystudoval se mu najít nedaří. Nedávno se nám ale svěřil, že by místo hledání zaměstnání raději začal podnikat. Prý se mu hodně líbí možnost offshore podnikání. O co se jedná je hezky popsáno třeba tady: http://joyful.cz/offshore-podnikani-nabizi-celou-radu-vyhod/