Říká se, že názor je jako zadek – každý má nějaký. A není snad jiné téma, na které by měl každý úplně odlišný názor, než je právě růžová barva. Jsou holky, co jí milují a růžová rozjasňuje jejich svět. Jsou kluci, kteří se chtějí odlišit a v šatníku mají i pár růžových triček.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Říká se, že názor je jako zadek – každý má nějaký. A není snad jiné téma, na které by měl každý úplně odlišný názor, než je právě růžová barva. Jsou holky, co jí milují a růžová rozjasňuje jejich svět. Jsou kluci, kteří se chtějí odlišit a v šatníku mají i pár růžových triček. A pak jsou taky holky, které růžovou bytostně odmítají, a kluci, kteří všechny fanynky této barvy označují za barbie. Tak jak to teda ve skutečnosti je?

Růžová v nás vyvolává celou řadu asociací. Podívej se na historii této barvičky a zjisti, proč dokáže lidi rozhádat.

Růžová v nás vyvolává celou řadu asociací. Podívej se na historii této barvičky a zjisti, proč dokáže lidi rozhádat.

Kdo růžovou proslavil a co na to slavní?

Zabrouzdáme-li do českého showbyznysu, určitě se všem vybaví Dominika Myslivcová. Mladičká blonďatá modelka, která růžovou nejdříve aplikovala na vzhledu svého blogu, což ji nakonec proslavilo. Má fanynky, má odpůrce, ale ve svých sedmnácti letech to dotáhla dál, než většina jejích vrstevníků. A to všechno, protože se odlišila pouhou barvou. Jaké další celebrity preferují růžovou? Můžeš je mít za přihlouplé americké hvězdičky nebo za namyšlené puberťačky, ale růžovou určitě jen tak bezdůvodně nenosí třeba také Ashley Tisdale, Reese Witherspoon nebo Avril Lavigne.

Růžová barva jako vymývání mozku

Bylo toho o ní napsáno spoustu. Jeden z nejrozšířenějších mýtů je například to, že malým holčičkám vymývá mozek. Pravda nebo lež? Posuď sama. Růžová podle londýnských vědců prohlubuje propast mezi pohlavími a dívky odrazuje od toho, aby myslely samy za sebe, což je již v útlém věku nutí smířit se s tradiční ženskou rolí. Zároveň vědci vybízejí mladé dívky, aby se vzbouřily proti “roli princezen”. Jiná studie v Newcastlu však zase dospěla k názoru, že děvčátka k růžové barvě prostě tíhnou od narození.

Prohozené barvy

Teď ale jedna velmi zajímavá zpráva.Tušila jsi, že ještě v minulém století to bylo s růžovou a modrou přesně naopak? Růžová totiž byla barva blízká červené, což byla “typicky mužská barva”. Modrá byla chápána jako usedlejší barva, tudíž patřila k ženám. Obrat nastal až po druhé světové válce. Umíš si to představit? Pravděpodobně půlka doplňků v tvém pokoji by byla modrá. Tvůj přítel by tě pravidelně navštěvoval v oblečení růžových tónů a tátovi k Vánocům by jsi koupila boxerky stejné barvy. Docela vtipná představa, že?

Světe, zahoď předsudky

Když mi bylo třináct, měla jsem “růžové období”. Neumíš si představit, co všechno jsem měla růžové, od ponožek, triček, bot, po gumičky do vlasů. Chtěla jsem tímto přístupem změnit svět, dokázat ostatním, že růžová je barva jako každá jiná. Setkala jsem se jen s nepochopením a ještě nyní, i když už mě to dávno přešlo, jsem občas ostatními označena za “bárbí”. Mým přáním je, aby se změnil tento přístup. Z jakého důvodu půlka světa označuje růžovou za špatnou? Proč by to nemohla být barva, jako každá jiná?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Lea Jennifer

    Ráda bych tvou kritiku přijala, ale nebudu jí přijímat od někoho, kdo se nedokáže ani podepsat, natož na sebe zanechat kontakt ;) Znáš mě tak dobře, že víš jaké, podle tebe “povrchní” názory, jsem před pár lety měla? Kdybys článek četl/četla důkladně, zjistíš, že netvrdím, jak růžová barva vymývá mozek, ale že to tvrdí jakýsi tým vědců. Dále netvrdím, že je to světový problém gigantických rozměrů, ale že by se měla růžová přestat vnímat jako čistě holčičí záležitost. Navíc nejsem nějaká velká fanynka Dominiky Myslivcové, ale když už o ní píšu, tak si něco zjistím. Z tvého názoru jsem pochopila, že nic nedokázala a jen se vystavuje na internetu. Zkus víc zabrouzdat a zjištíš, že třeba fotí charitativní kalendáře s dětmi z dětských domovů ;)

  • http://naslat naslat

    Lea Jennifer: Neboj, za Barbie tě neoznačují, protože jsi před několika lety milovala růžovou barvu, ale díky tvým povrchním názorům. Ty holywoodské hvězdy a ostatní lidé co nosí růžovou ji nosí nejspíš proto, že jim sluší. A nevidím důvod, proč by měla určitá barva “vymývat mozek”. Barva je určena jen dle toho, v jaké intenzitě se od daného předmětu odráží světlo (a pár dalších faktorů, ale to tžeď nění podstatné. Jak tě vůbec může napadnout, že by to mohla být pravda? :D Chtěla jsi změnit svět co se týče vnímání barev??? Myslím, že to nikdo takto “nehrotí” a že snad neexistuje nepatrnější “světový” problém nežli tento. A Dominika Myslivcová? Co dokázala? Je na internetu? Aha. Já myslím, že člověk něco dokáže až ve chvíli, kdy je užitečný pro ostatní. To je všechno. Zamysli se.