Necelé tři měsíce zbývají většině deváťáků, kteří se chystají na střední školy, aby se zvládli pilně připravit na písemné přijímací zkoušky. Pokud se to týká i tebe, určitě se ti hlavou honí množství zapeklitých otázek – od toho, co si vzít s sebou, až po to, jak se chovat.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Necelé tři měsíce zbývají většině deváťáků, kteří se chystají na střední školy, aby se zvládli pilně připravit na písemné přijímací zkoušky. Pokud se to týká i tebe, určitě se ti hlavou honí množství zapeklitých otázek – od toho, co si vzít s sebou, až po to, jak se chovat. S mými radami se na svou vysněnou školu dostaneš hladce a bez problémů! Nebo ne?

Bojíš se přijímacách zkoušek na střední školu? Nepodceň přípravu a objev několik vyzkoušených rad!

Bojíš se přijímacách zkoušek na střední školu? Nepodceň přípravu a objev několik vyzkoušených rad!

Co škola, to jiný typ přijímacích zkoušek

Každá škola si může zvolit jiný typ přijímacích zkoušek. Může to být ústní pohovor, hodnocení podle známek z předcházejících let, nebo právě písemné zkoušky. Ty se většinou dělí na tři části – matematika, český jazyk a OSP – obecné studijní předpoklady. Možná ti to připadá jako děsná pruda, ale zkus se na to podívat z více stran. Na rozdíl od pohovoru si zde můžeš odpovědi pořádně promyslet a také se na ně dobře připravit. Zkus se například podívat v městské knihovně po knížkách, které se zabývají úlohami k přijímacím zkouškám (najdeš i na internetu v textové podobě). Organizačně bude nejlepší s přípravou začít po uzavření známek, tedy někdy koncem ledna/začátkem února. Budeš mít na to dostatek času a současná škola tě snad nebude tolik zaměstnávat.

Zjisti si o budoucí škole co nejvíc!

Pokud ještě stále nemáš žádnou školu zvolenou, měla bys přichvátnout. Nejlepší volbou jsou dny otevřených dveří, kdy můžeš školu poznat i zevnitř, pohovořit si se studenty a učiteli a prohlédnout si prostředí, ve kterém bys měla trávit čas budoucí čtyři roky. Přihlášky si letos můžeš podat pouze dvě, což je pro tebe výhodou, jestliže nemáš 100% jistotu, že tě někam vezmou. Žáci s lepšími známkami totiž nebudou zabírat tři místa na školách, ale jenom dvě, tudíž pro tebe se dá se říct “uvolní” jedno místo a budeš mít větší šanci. Nezapomeň přihlášky včas odeslat, termín je stanoven na 15. března. Z vlastní zkušenosti také připomínám, že pokud si přihlášku tiskneš doma z internetu, nezapomeň na to, že má být oboustranná :-D .

Jak se chovat v Den D?

Nezapomeň s sebou k přijímacím zkouškám vzít všechny potřebné dokumenty, na které by tě škola měla upozornit (například doklady o tvé účasti v soutěžích apod.). Pokud už jsi dosáhla patnácti let, občanský průkaz také přibal do kabelky. Nutností je samozřejmě i pudr a deodorant, při případném pocení z trémy. Poslední věcí, kterou bych s tebou ráda probrala, je chování. I když to možná nijak neovlivní tvůj výsledek, nikdy nevíš, koho u přijímaček zrovna potkáš, a tak se snaž mluvit spisovně, nedělat žádná přehnaná dětinská gesta a hlavně ukaž, co v tobě je :-) . Držím palce a věř, že polovinu úspěchu dělá sebedůvěra! O ten zbytek se dělí vědomosti, píle a třeba i štěstí. Hodně kámošek u přijímacích zkoušek na střední selhalo, protože byly děsně vystresované.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Soňa

    No, mě by zajímalo, co by mi dotyčnýá, poradil, když se musím potýkat s maturitou a přijimacími zkouškami :D

  • http://www.kac96.blog.cz Káč

    Já bych spíš potřebovala poradit, jak na té “úžasné vysněné škole” vydržet. :D